SketchUp 2023.1 Kullanıcı Arayüzü Güncellemeleri Ve Özel Kontrollerle Modellemeyi “Hızlı” Hale Getiriyor

2023 09 sketchup guncellemesi 1200x628 1 SketchUp 2023.1 Kullanıcı Arayüzü Güncellemeleri Ve Özel Kontrollerle Modellemeyi "Hızlı" Hale Getiriyor

Güncellenen simgeler, SketchUp for Desktop ve LayOut arayüzünü yeniliyor. SketchUp for Desktop’taki yeni modelleme öğeleri ve LayOut’taki özel işleme kontrolleri, 2023 için performans odaklı bir sürüm sunuyor. 

SketchUp for Desktop’ta yeni olan, grupları veya componentları önceden belirlenmiş yollarla kolayca bağlamanıza yardımcı olan yeniden tasarlanmış simgeler ve Snaps adı verilen özel tutma yerleridir. Dokümantasyon sürecini hızlandırmak isteyen herkes, özel görüntü oluşturma kontrolleri de dahil olmak üzere LayOut’taki performans iyileştirmelerini sevecektir. Ayrıca Trimble, (renk) ufkunuzu genişletecek bir stil özelliği ekledi ve çok yönlü birkaç araç güncelleştirmesi geliştirdi. 

Simgeler

SU2023 Launch 2023.1 Blog icons v3 SketchUp 2023.1 Kullanıcı Arayüzü Güncellemeleri Ve Özel Kontrollerle Modellemeyi "Hızlı" Hale Getiriyor
SketchUp’ın kullanıcı arayüzünde simge yenilemesi 

Ölçek figürleri ve eksenlerin dışında, SketchUp’ın simgeleri muhtemelen yaratıcı süreç boyunca en önemli yardımcınızdır. Push-pull (İt-Çek), Paint Bucket(Boya Kovası) veya Follow Me(Beni Takip Et) araçlarını ve bunların klavye kısa yollarını bir bakışta tanımak, SketchUp’ın güçlü, verimli modellemesinin kilidini açmanın anahtarlarından biridir. Trimble, bu aşinalığa güvendiğinizi biliyor, bu nedenle SketchUp’ın kullanıcı ara yüzünde kolayca değişiklik yapmıyor. 

11 yıldır ilk kez, SketchUp for Desktop ve LayOut’taki simgeler tamamen yenilendi. Güncellenen simgeler araç çubuğunuzun boyutunu veya düzenini değiştirmeyeceğinden, hâlâ geniş modelleme alanınız var ve favorilerinize göre araçları yeniden sıralama seçeneğiniz var. Zaten bildiğiniz işlevselliği koruyan modern bir görünüm. 

Değişiklik yapmak bazen zor olabiliyor, bu yüzden burada SketchUp for Desktop ve LayOut’a yönelik yeni simgeleri tanımanıza ve bilmediğiniz kısayolları öğrenmenize yardımcı olacak bazı hızlı başvuru kılavuzlarını burada bulabilirsiniz. Bir simgeyi hemen tanıyamazsanız veya neye bakmanız gerektiğinden emin değilseniz, aramak için Yardım > Ara’yı kullanabilirsiniz.

Yakalama-Yapışma

SU2023 Launch 2023.1 Blog snaps v3 SketchUp 2023.1 Kullanıcı Arayüzü Güncellemeleri Ve Özel Kontrollerle Modellemeyi "Hızlı" Hale Getiriyor
Snap’ler, nesneleri tek bir işlemle konumlandırmanıza ve yönlendirmenize olanak tanıyan yeni SketchUp araçlarıdır. 

Hayal gücünüzün yettiği kadar hızlı hareket edin 

Tasarımlarınızı geliştirirken, nesneleri birbirine göre yeniden yönlendirmek sürekli bir görevdir. Snap’ler, bir nesne üzerinde birden fazla dönüşüm gerçekleştirmek için farklı araçlar arasında geçiş yapma yükünü hafifletir. Artık tasarımınızda önceden tanımlanmış yönlendirme mantığıyla verimli ve öngörülebilir şekilde etkileşimde bulunmak üzere tasarlanmış modelleme sistemleri oluşturabilirsiniz. 

Örneğin, bir okul planladığınızı ve net çıkarım noktaları olmayan özel aydınlatma armatürlerini yönlendirmeniz ve yerleştirmeniz gerektiğini varsayalım. Snaps, ışığın tavana veya duvara göre konumunu tanımlamanıza ve onu her yerleştirdiğinizde bu davranışın devam etmesini sağlamanıza olanak tanır. İşlemi tüm sınıflarda tekrarlayabilir ve her seferinde nasıl durduğunu düşünmeden ışığın tek bir işlemle yerine oturmasını sağlayabilirsiniz. Tüm armatürleri aynı anda konumlandırmak ve yönlendirmek için Snap’leri gruplar ve componentlar aracılığıyla bir aydınlatma sistemine gömebilirsiniz. 

Snap için 3 Sebep 

  1. Nesneleri mevcut alanlara yerleştirin. Yeni çıkarım noktaları oluşturmadan, normal nesneleri duvarlara, zeminlere veya tavanlara göre hizalayın. Tezgahları, rafları ve mobilyaları Snaps ile hareket ettirmek, en uygun düzeni bulana kadar nesneleri hızlı bir şekilde karıştırmanızı kolaylaştırır. 
  2. Tasarım geliştirme veya karmaşık konfigürasyonlar için, component modelleme sistemleri geliştirin. Cephe panelleri, çevre düzenlemesi, mobilya, yollar, fayanslar ve daha fazlası gibi karmaşık varlık ağlarını verimli bir şekilde düzenlemenize yardımcı olabilecek önceden yapılandırılmış veya kolayca yapılandırılabilir modelleme sistemleri tasarlayın. Snap’ler, lojistik depolarındaki raf sistemleri gibi uçtan uca bağlantılara sahip bileşenler için özellikle kullanışlıdır. 
  3. Uzamsal kavramları keşfedin. Tekrarlanan modüler yapı blokları kullanılarak daha büyük formlar oluşturulabilir ve keşfedilebilir. Snap’ler, seçenekleri hızlı bir şekilde düzenlemeyi ve incelemeyi kolaylaştırır. 

Snap’ler, en yüksek düzeyde yaratıcı üretkenlik ile çalışabilmeniz için yerleştirilmesi ve yeniden yapılandırılması daha hızlı olan modeller oluşturmanıza yardımcı olur. 

Ufuk Rengi

SU2023 Launch 2023.1 Blog horizon color v3 SketchUp 2023.1 Kullanıcı Arayüzü Güncellemeleri Ve Özel Kontrollerle Modellemeyi "Hızlı" Hale Getiriyor
Yeni stil Ufuk Rengi’ni nasıl kullanacağınızı öğrenebilirsiniz.

Ufuk Rengi İle Zerafet Katmaya Ne Dersiniz?

Ufuk Rengi, mükemmel ruh halini anlatmanıza yardımcı olmak için, özel arka planları koyu veya renkli efektlerle tamamlayarak SketchUp’ta gökyüzünü ayarlamanıza olanak tanır. Bu yeni stil özelliğini kullanıp, renklerle duygu uyandırarak kasvetli gökyüzü, berrak veya güneşli bir hissi aktarın. Ufuk Rengi, iPad’de kullanıcıların karanlık modu daha iyi tamamlayan stiller oluşturmasına olanak tanıyor. 

Layout

SU2023 Launch 2023.1 Blog LayOut render SketchUp 2023.1 Kullanıcı Arayüzü Güncellemeleri Ve Özel Kontrollerle Modellemeyi "Hızlı" Hale Getiriyor

SketchUp 2023 geliştirmeleri LayOut performansını artırır. Performans ve verimlilik, yaratıcı süreciniz için iki kritik parçadır. Bu nedenle Trimble, LayOut’a iki yeni güncelleme sunmaktan heyecan duyuyor. 

LayOut: Özel Render Kontrolleriyle Hızınızı Artırın

İyileştirilmiş görselleştirme kontrolleri, dokümantasyon iş akışları için daha fazla verimlilik sağlar. Görselleştirme adı verilen yeni belge kurulumu sekmesinde, görünüm çözünürlüğünüzü düşük veya orta olarak ayarlayın ve dışa aktarmaları yüksek kaliteye ayarlı tutarak, çalışma ve varlıkları dışa aktarma arasında geçiş yapma ihtiyacını ortadan kaldırın. Daha düşük düzenleme çözünürlüğü, ağır işlere yönelik bir LayOut sayfasında çalışırken size daha hafif bir dosya hızı verir. Ayarları değiştirmeden, o güzel, sunuma hazır belgeyi bir istemci için dışa aktarırken daha yüksek bir çözünürlüğe çıkabilirsiniz. 

Etiketleri Otomatik Olarak İlişkilendirme

SU2023 Launch 2023.1 Blog LayOut render 1 SketchUp 2023.1 Kullanıcı Arayüzü Güncellemeleri Ve Özel Kontrollerle Modellemeyi "Hızlı" Hale Getiriyor

Bir Otomatik metin başlık grubunu veya bireysel etiketi bir görünüm alanına bırakın ve bir daha asla manuel güncellemeler konusunda endişelenmeyin. Görünüm alanında yapılacak herhangi bir değişiklik, bağlantılı açıklamanın otomatik olarak güncellenmesini tetikleyecektir. 

LayOut: Otomatik ilişkilendirilen etiketlerle güncellemeleri kolaylaştırın

Trimble, Albümlerden (Scrapbooks) ve kopyalardan alınan etiketler için daha fazla otomasyon ekledi; böylece başlıklar veya ölçekler gibi ek açıklamaları manuel olarak güncellemenize gerek kalmıyor; büyük belge kümelerini korumak için büyük bir zaman tasarrufu. Bu güncelleme, öğeler bir LayOut sayfasındaki belirli bir görünüm alanına sürüklendiğinde, ek açıklama öğelerinin görünüm alanına bağlı kalmasını ve görünüm alanında yapılan değişikliklerin otomatik bir güncellemeyi tetiklemesini sağlar. Ayrıca, Albümler (Scrapbooks) artık ölçeklendirilmiş gruplardan yararlanıyor ve belirli bir ölçeğe göre kolayca yeniden boyutlandırılabiliyor. Tüm bu geliştirmeler, etiketlerin ve görünümlerin eşleşmeme olasılığını ve yapmanız gereken manuel güncellemelerin sayısını azaltarak LayOut’ta belge oluşturmayı hızlandırır. 

Çok Talep Edilen Araç İyileştirmeleri

Trimble, müşterilerin geri bildirimlerini dinleyerek ve gerekli araçları oluşturarak tasarım deneyiminizi geliştirmek için sürekli çalışır. Rotate (Çevirme) aracında çok istenen bir güncelleme olan Özel Çevirme Düzlemi, bir nesnenin etrafında döndürüleceği özel bir düzlem (X, Y ve Z ekseninin ötesinde) seçmenize olanak tanır. Yalnızca 90 derecede değil, herhangi bir yönde çevirmek, modelleme sırasında size daha fazla kontrol ve yaratıcı özgürlük sağlar. Lasso Tool’a (Kement aracı) da biraz dikkat ettik. The Polygonal Lasso Tool aracı, her seferinde bir tıklamayla seçim sınırları oluşturmanıza olanak tanır ve fare veya izleme dörtgeni ile daha fazla seçim hassasiyeti sağlar. 

Yakalayın 🙂

SketchUp for Desktop’taki bu yeni güncellemeler tasarım ve belgeleme iş akışlarınızı hızlandırır, böylece en iyi yaptığınız işe geri dönebilirsiniz: gelecek için yaratmak ve inşa etmek. SketchUp’ın daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız bu özelliklerden yararlanmak için abonelik seçeneklerimize buradan göz atın. Aboneliğiniz varsa en son sürüme güncellemek için Uygulamalarım’ı ziyaret edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top