SketchUp’ın, 14 Dönümlük Bir Biyoloji Kampüsünün İnşasını Nasıl Kolaylaştırdığını Görün

2021 sketchup biyoloji kampusu insasi 1200x628 1

Plazmit DNA’sı üreten iki kişilik bir başlangıçtan, şu anda 14 dönümlük kampüsündeki binaları gezinmeye kadar, Aldevron, mimari ve tasarım projelerinin çoğu için SketchUp‘a güveniyor. SketchUp savunucuları; Aldevron‘un baş stratejisti Matt Chambers ve BWBR Mimarlık‘ın baş mimarı Chris Fischer ile 3D ayrıntılara dalmak ve BWBR’nin Zerr Berg Mimarlık ile birlikte Aldevron’un yeni kampüsü için mimari hedeflerini gerçekleştirmesine nasıl yardımcı olduğunu keşfetmek için sohbet ettik.

image 3
image 12
image 5
SketchUp ve Lumion kullanarak oluşturulan yeni Aldevron kampüsünün farklı görünümleri.

Matt, bize biraz Aldevron’dan ve şirketteki rolünüzden bahseder misiniz

Aldevron, Fargo, Kuzey Dakota merkezli araştırma ve klinik topluluklarının; plazmit DNA, RNA ve proteinlerin büyük bir küresel tedarikçisidir. 2000 yılında Aldevron’da çalışmaya başladığımda, sadece hızla büyümek için çabalayan bir girişimdi. Ekibimiz çok daha küçüktü, bu yüzden ‘kollarınızı sıvayın ve işleri kendiniz halledin’ yaklaşımımız vardı.

Bu bağlamda, operasyonel ve lojistik planlamanın yanı sıra laboratuvarı yeniden yapılandırmaya yardımcı olması için SketchUp’ı kullanmaya başladım. Bilim adamlarıyla zemin kat planı yerleşim gereksinimleri konusunda beyin fırtınası yapmak ve ihtiyaçlarına uygun hızlı şematik tasarımlar yapmak için görsel bir stenograf oldum.

SketchUp, bina içindeki alanları hızla prototiplememize ve anında alternatifler oluşturmamıza yardımcı oldu. En başından itibaren, doğru bir şekilde ölçüm yapabilmek ve alanları 3 boyutlu olarak görselleştirebilmek paha biçilmezdi. Bu, dahili müşterilerimizi – bilim adamlarını – projede herhangi bir değişikliği kolayca aktarmamıza yardımcı oldu.’

image 1
image 2
image
Aldevron’daki ilk günler: Küçük bir ıslak laboratuvarı liziz odasına dönüştürme.

Aldevron büyümeye başladığında, başarımız ve büyümemiz doğrultusunda kampüsümüzü genişletirken, bizimle birlikte çalışması için tasarım ortağı BWBR ile ZerrBerg‘i işe aldık. ZBA, BWBR ve Gehrtz İnşaat Hizmetleri, şu anda 14 dönümlük kampüsü genişletmemizin birinci aşamasını yönetiyor.

Chris, bize biraz BWBR’den ve Aldevron projesindeki rolünün ne olduğundan bahset.

BWBR, çalışmalarının çoğu karmaşık ortamlara odaklayarak olağanüstü alanlar yaratmaya çalışan üst düzey bir mimarlık firmasıdır. ZerrBerg mimarlarıyla birlikte, bilim ve teknoloji endüstrisi için tasarım konusunda güçlü bir geçmişe sahip olduğumuzdan bu proje için özel olarak seçildik. BWBR’de tasarım lideriyim ve bu projede tasarım ekibini denetledim. Tasarım ekibini Aldevron’un süreci ve hedefleri hakkında bilgilendirmek ve yönlendirmek konusunda istisnai olan, çok bilgili ve kararlı bir sahipler grubunu içeren bir proje. Ekibimiz, işlev, kompozisyon, bütçe, sürdürülebilirlik ve esnek tasarım göz önüne alındığında müşteri için mümkün olan en yüksek tasarım standartlarını elde etmeye odaklanmıştır.

Yeni kampüsten ve tasarımdan bahseder misiniz?

Aldevron, Kuzey Dakota, Fargo’da 14 dönümlük bir kampüs inşa etmenin başlangıç aşamalarındadır. Fargo, Aldevron için kurucuların yerel köklerine ve bölgedeki önemli bağlantılara kadar uzanan önemli bir konumdur. Kurucu CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Michael Chambers, Kuzey Dakota Eyaleti ve Fargo’daki Üniversitede okudu ve hala Üniversite ve toplumla güçlü bağlarını sürdürüyor.

Michael’ın şirket vizyonu ve Fargo Microsoft kampüsünün yakınında mülk edinimi, ana planın bütünsel bir düzenini geliştirmede kilit etkenlerdi. Şu anda, mevcut binaya bitişik kuzeydeki yeni üretim tesisinin inşaat aşamasına odaklanmış durumdayız. Bu yeni tesis, hızla büyüyen bir şirketin üretim taleplerini karşılamak için kullanılacak. Şirketin mevcut büyümesini ve değişen mekansal ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak, Aldevron’un büyüyen operasyonunu desteklemek için bu sitenin kapasitesini en üst düzeye çıkarmalıyız.

Master plan, biyolojik üretim tesisinin genişletilmesinden ve hem idari hem de Ar-Ge binasının geliştirilmesinden oluşuyor.

image 8
Önerilen tesisin tamamına yukarıdan bir bakış.

Binaların önemliliği, bileşimi ve yerleşimi amaca yönelikti ve Aldevron projesinin misyon ve hedefleriyle uyumluydu: kampüsteki tüm bakış noktalarından işlevsellik ve verimliliği korurken mimaride bir yenilik duygusu ve ileri görüşlülük ima edildi. Böylece, bina boyunca Aldevron markasının düşünceli infüzyonları ile temiz ve modern bir his oluşturduk. Ayrıca gün ışığını, manzarayı, açıklığı ve uyarlanabilirliği de dikkate aldık.

Binaya kuzeybatıdan yaklaşırken, 25 metrelik bir konsol iki katlı formdan dışarı çıkıyor ve geniş, camlı bir alanı çevreliyor. Mevcut ve yeni arasında, destek ve üretim alanları arasında fiziksel ve görsel bir bağlantı oluşturan merkezi bir avlu bulunuyor.

image 10
image 15

Bu alan, doğal ışıktan yararlanmak için kat planının çevresini saran ofis alanına bağlanır. Etkileşimi ve işbirliğini desteklemek için, tüm çalışma alanlarından kolayca erişilebilen aralıklı dinlenme alanları tasarladık.

Üretim tesisi merkezi olarak zemin katta yer almaktadır. Daha kamusal alanların aksine, üretim tesisi, bu alanda yapılan işin gizli doğası nedeniyle özel olacak şekilde tasarlanmıştır, ancak yine de orkestrasyonlu turlarla görülebilir.

Kuzeydeki üretim binası, yerel iklime yanıt olarak modern bir cam geçitle mevcut binaya bağlanıyor.

image 13

Mekanik dağıtım sistemleri, hava akışı, akustik bölmeler ve aydınlatma dahil olmak üzere tasarım içinde tam olarak teşhir edilmektedir. Bu sistemler mekana verimli ve endüstriyel bir ambiyans kazandırmaktadır.

image 9
image 7

Tasarım gereksinimlerinden biraz bahseder misiniz?

Şirketin ve endüstrinin özel ihtiyaçlarına dayalı birçok tasarım gereksinimi vardı, ancak en büyüğü ve en önemlisi, bunun bir İyi Üretim Uygulaması (GMP) tesisi olmasıydı. Bir GMP tesisiyle, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve binanın yerleşimi için kritik olan diğer hükümet düzenlemeleri ve belgeleriyle ilgileniyorsunuz. GMP ve diğer bilim ve teknoloji binalarını tasarlama konusunda deneyime sahibiz, ancak aynı zamanda bu eşsiz ortamı geliştiren ve çalışan müşteri ekibinin bilgisinden de yararlanabildik. Müşterilerin süreçleri tam olarak anlaması, üretim gereksinimlerini tasarıma düşünceli bir şekilde dahil etmemizi sağladı.

Diğer önemli gereksinimler arasında daha fazla park yeri dahil etmek, mevcut binayla bağlantı kurmak, esnek, işbirlikçi, gün ışığı alan alanlar tasarlamak ve sunmak vardı.

Doğru cam ve gün ışığı dengesini sağlamak için tasarım sürecinin başlarında mühendis ekibimizle işbirliği yaptık. Yüksek derecede camlı cephe bol gün ışığına izin verdi, ancak parlamayı ve aşırı ısınmayı bir sorun haline getirmememiz gerekiyordu. Düzgün kontrol edilmediğinde bakım sorunu olabilecek iç gölgeleme cihazlarının yerine seramik bir frit kullandık. Camdaki %40’lık seramik frit, gün ışığını ve manzarayı korurken ısı kazanımını ve parlamayı giderdi. Ayrıca batı cepheler, giydirme cephe tirizlerinde 1′-0” dikey ekstrüzyonlarla korunmuştur.

image 11
image 4

Bu kampüs geliştikçe, mimarinin hızlı büyümeye uyum sağlama esnekliği ile mekandan mekana sorunsuz bir şekilde akmasını istiyoruz. Mevcut çalışmayı ekonomik olarak uygun tutarken, ana planda bu gelecekteki gereksinimlere izin verdik.

image 6

Tipik tasarım iş akışınız nedir?

İş akışımız, birincil tasarım aracı olarak SketchUp ile hibrit bir yaklaşım izliyor. Ya karmaşık elemanları (kolonlar, kirişler, kirişler, korkuluk sistemleri ve merdivenler) Revit’ten SketchUp’a aktararak başlayacağız ya da yapıyı doğrudan SketchUp’ta modelleyeceğiz.

İç mekanı geliştirme aşamasına geldiğimizde, Revit’te hazırlanan DWG dosya dosyalarını ve 3D Warehouse modellerinin bir karışımını içe aktarıyoruz.

3D Warehouse ,mobilya ve aydınlatma gibi ögeleri sıfırdan modellememizi engellediği için bize tonlarca zaman kazandırıyor ve bu çok değerli.

Bu aşamadan sonra, SketchUp’ta tasarımımızı modelliyor ve malzemeleri belirliyoruz.

image 14
Yeni İdari tesisteki “Kampüs Girişine” doğru bakış.

Tüm gerekli unsurlar yerinde geldiğinde, tasarımı müşterinin gereksinimlerine ve markasına göre özelleştirmeye başlıyoruz. Ekibimiz tasarım fikirlerini sonlandırdıktan sonra teklifimizi müşteriye sunmaya hazırlanıyoruz. Modeli Lumion’da render alıyoruz ve gerçek zamanlı görüntüleri dışa aktarıyoruz. Fotogerçekçi çıktı, müşterimizin mekanın son aşamada nasıl görüneceğini anlamasını kolaylaştırıyor.

Sizin için ve Aldevron projesi için SketchUp kullanmanın faydaları nelerdir?

Ekibimiz bize sağladığı esneklik, kolaylık ve hız sayesinde SketchUp’ı her zaman birincil tasarım aracımız olarak kullandı. Başka yazılımlar denedik ama onları çok hantal bulduk – özellikle kavramsal tasarım için.

SketchUp’ın çevik olmasını ve tasarım fikirlerimizi hızlı bir şekilde 3D’ye dönüştürmemize izin vermesini seviyoruz. Kısa sürede verimli ve doğru tasarım yapabildik. Master plan şematik tasarım konseptinin dış cephesini ve animasyonunu hazırlamak için bir aydan az zamanımız vardı.

Aldevron Hakkında

Aldevron, biyolojik bilimin ilerlemesinde liderdir. Aldevron’un özel geliştirme ve üretim hizmetleri, dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarına araştırmalarını hızlandırmak ve laboratuvarlarını bilim ve çığır açan keşiflere hazırlamak için gerekli bileşenleri sağladı. Aldevron, küresel sağlık ihtiyaçlarını desteklemek adına yüksek kaliteli plazmit DNA, mRNA, proteinler, enzimler ve diğer biyolojiklerin üretilmesi için tercih edilen ortak olmayı amaçlamaktadır.

BWBR Hakkında

BWBR, insanların ve kuruluşların performansına kafayı takmış, mimari, iç tasarım, planlama ve araştırma alanlarında profesyonellerden oluşan bir ekiptir. Yaklaşık bir asırdır bu firma, insanların ilgi çekici ve güçlendirici alanlarda yaşama, çalışma, iyileşme, öğrenme, dua etme ve oynama şeklini geliştirmek için çözümler tasarladı. Tasarımın gücünden yararlanan BWBR, olağanüstü ortamlarda yaşamları dönüştürür.

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top