SketchUp for iPad: Hareket Halindeyken Yaratıcılığınızı Yakalayın

sketchup for ipad 1200x628 1

SketchUp for iPad, bir iş sahasında, hareket halindeyken veya ofiste 3D modeller oluşturmanın, düzenlemenin ve görüntülemenin yeni ve çok yönlü yoludur. Apple Pencil, çoklu dokunma hareketleri, fare ve klavye desteği ile 3D’nin gücünden istediğiniz gibi yararlanabilirsiniz. Yaratıcı vizyonunuza form getirmek için hızla çizin, kaydırın ve tıklayın.

Hayatınızda SketchUp for iPad’e ihtiyacınız olduğuna karar verdiyseniz, aktif bir aboneyseniz indirebilir veya hemen ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.


Pratikte SketchUp for iPad

Bir iPad’de çizim yapmanın çeşitli iş akışları için ezber bozacağını biliyorduk, bu nedenle SketchUp for Ipad beta kullanıcılarımızın birçoğundan içeriden bilgi almak için can atıyorduk.

Şanslı betalarımız, bir şantiyede tasarımları keşfetmekten, erken aşamadaki kavramları hızlı bir şekilde göstermeye kadar her şeyi sevdiklerini söylüyor. Diğer dikkate değer açıklamalar, ekip üyelerinden gelen tasarımları kolayca gözden geçirme ve işaretleme, bir tasarımın ayrıntılarını inceleme ve RFI’den yerinde bir çözüme geçiş için gereken süreyi kısaltmayı içeriyor. Burada duracağız ve SketchUp beta kullanıcılarından aldığımız gelen yorumların bir 🔥 örneğini okumanıza izin vereceğiz.

İşte Bazı Beta Kullanıcılarının Söyledikleri

“SketchUp for iPad’i birkaç farklı şekilde kullanıyorum. Kavramsal tasarım aşamasında, kağıda eskiz yapmak yerine fikirleri dijital olarak ortaya çıkarmama yardımcı oluyor. Tasarım geliştirme sırasında, iPad ve masaüstü arasında gidip gelebildiğim için kullanışlı oluyor. Ayrıca doğrudan 3D modellerin üzerine çizim yapmak için İşaretleme modunu Apple Pencil ile kullanıyorum. Bu, müşteriler, yükleniciler, ortak çalışanlar ve danışmanlarla yapılan toplantılarda yararlıdır. Son olarak, şantiyelerde SketchUp for iPad’i kullanmak değerli olmuştur. Genel olarak, müteahhitlerin bir dizüstü bilgisayarda SketchUp’ı var ve onlarla oturup nasıl yapılacağını anlamalarına yardımcı olmam gerekiyor.

João Queiroz e Lima, Casca Mimarlık ve Tasarım‘da Mimar

“Tüm mimari projelerimizi tasarlamak için SketchUp kullanıyoruz. Hatta inşaat aşamasında müteahhitlere yardımcı olmak için modellerimizi sahaya çıkarıyoruz. SketchUp for Ipad, bir iş sahasına giderken ihtiyaç duyduğum çok daha fazla görüntüleme özelliğine sahip. Artık Apple Pencil’ı kullanarak belirli bölümleri yakınlaştırabiliyor ve daha hassas ölçümler alabiliyorum. Müteahhitlerimizle daha verimli iletişim kurmama yardımcı oluyor. Modeli kağıt yerine iPad üzerinde görmeyi seviyorlar çünkü daha detaylı. SketchUp for Ipad’i seviyorum çünkü dijital bir kağıt parçası gibi; dizüstü bilgisayarınızı sahaya çıkarmaktan çok daha esnek.”

Guy Wydouw – Mimar ve SketchUp Eklenti Geliştiricisi – Bvba Mimarlık Ofisi

“SketchUp’ı film endüstrisinde her gün kullanıyorum. Şimdi, SketchUp’ı iPad’imde kullanıyorum ve işimi nereye gidersem gideyim – tren, set, vs. götürüyorum. SketchUp for Ipad’den önce, setler üzerinde çizimler yapıyor ve ölçüleri bir kağıda not alıyordum. Şimdi, iPad’imdeki Director ile orada yapabilirim. Bana çok fazla tasarım süresi kazandırdı – yaklaşık yarım günlük bir iş. Ayrıca, kullanıcı arayüzünün geliştirilme şekliyle herhangi bir modelleme alanı kaybetmiyorum. Tüm menüler açılır menüler, bu nedenle çok fazla alan tasarrufu sağlıyor.”

Luke Whitelock, En İyi Uzun Metrajlı Filmlerin Sanat Yönetmeni, @whitelock_design_limited

“Ticari olarak bir yazılım mühendisiyim, ancak SketchUp’ı özellikle ahşap işleri projelerim için kullanıyorum. Mobilya parçalarından karmaşık kitaplıklara kadar her şeyi yapıyorum. iPad ile işimi gittiğim her yere götürebilirim. Eşimle kanepede otururken ahşap işlerimi hızlıca modelleyebiliyorum. Artık masaüstüme bağlı değilim. Bu esnekliğe sahip olmak harika.”

George Decherney, Uzman Ahşap İşçisi

Perkins Eastman‘da tasarım müdürü olan beta kullanıcısı Omar Calderon Santiago’dan özel bir vakayı daha derinden inceleyelim. Perkins Eastman küresel bir mimarlık, iç tasarım, kentsel tasarım, planlama, peyzaj mimarlığı, grafik tasarım ve proje yönetimi firmasıdır. Omar, ön uç kavramsal tasarım çalışmalarını yürütür ve yalnızca SketchUp’ta çalışmayı tercih eder.

“SketchUp, ilk tasarım fikirlerimi diğer ekip üyelerine ve müşterilere aktarmama yardımcı oluyor. Perkins Eastman’ı diğerlerinden ayıran, tasarım grupları içinde çalışmamızdır. Böylece herkes tüm tasarım süreci boyunca birlikte çalışır.”

Omar Calderon Santiago, Tasarım Müdürü – Perkins Eastman
sketchup for ipad perkins eastman screenshot
Omar’ın SketchUp for iPad’deki çalışmasına bir örnek.

SketchUp for iPad’i İş Akışınızda Nasıl Kullanıyorsunuz?

İş akışımızda SketchUp for Ipad’i keşfediyor ve deniyoruz ve olasılıklar sonsuz. İlk kavramsal tasarım aşamasında SketchUp for iPad’i kullanıyorum. Bir konseptin başlangıcında yaratıcılığınızı ortaya çıkarmak için, kullanımı kolay araçlara ihtiyacınız var – fiziksel bir kağıt parçası üzerinde çizim yapmaya benzer araçlar ve SketchUp for Ipad tam olarak budur.

İş akışım genellikle ölçeği doğru hale getirmek için coğrafi referanslı bir konumu içe aktararak başlar ve oradan kütlesel modeller oluştururum. Bu, benim ve ekibin binanın ölçeğini ve çevresindeki bağlamı anlamasına yardımcı oluyor. Ayrıca, masaüstü ile iPad arasında sorunsuz bir entegrasyon olduğundan, aynı proje üzerinde her ikisinde de çalışabilirim.

iPad için bir başka SketchUp kullanım örneği, belirli bir tasarımın çeşitli yönleriyle ilgili ayrıntılı çalışmalar yürütmektir. Örneğin, bir görseli veya kat planını içe aktarabilir ve bunları yükseltebilir veya bir alana odaklanıp ve ayrıntılandırabilirim.

Ayrıca iş akışımı hızlandırmaya yardımcı olan 3D Warehouse modellerini iPad tasarımlarıma kolayca aktarabildiğim için de heyecanlıyım.

İş Akışınızda SketchUp for iPad’i Kullanmak Ne Gibi Faydalar Sundu?

Özgürleştirici oldu. Mobil yönü seviyorum çünkü tasarım işimi her yere götürebiliyorum. Geçtiğimiz birkaç yıl, çalışma şeklimize yeni bir bakış açısı getirdi ve ofis dışında çalışma yeteneğimizi hızlandırdı. Çalışmanın kolayca taşınabilir olması gerekir ve SketchUp for iPad ile bu böyledir.


SketchUp’ı Yeni Haliyle Deneyimleyin

En zor tasarım problemlerini çözmek için doğru araçlara ihtiyacınız var. İşte SketchUp ve iPad’in mükemmel (tasarım) çifti olmasının nedeni:

  • İster yüksek hızlı internete bağlı, ister çevrimdışı çalışıyor olun, hareket halindeyken çalışın;
  • Apple Pencil’ı kullanarak, hassasiyetten ödün vermeden elle çizim kolaylığıyla 3D oluşturun;
  • iPad’in doğasında bulunan mobilite ile projelerinize her yerden erişin;
  • AirDrop, metin, e-posta yoluyla istediğiniz şekilde paylaşın veya dosyaları favori depolama uygulamanızla eşitleyin.

Ayrıca, görmekten mutlu olacağınız birkaç eski arkadaşla birlikte tüm temel modelleme ögelerinizi de bir araya getirdik– Varlık Bilgisi (Entity Info) , Gölgeler (Shadows), Stiller (Styles), Malzemeler (Materials), Konum Ekleme (Add Location), Etiketler (Tags), Sahneler (Scenes), Görüntü dışa aktarma (Image Export), Animasyon dışa aktarma(Animation Export), 3D Warehouse’a erişim… ve çok daha fazlası. Ne de olsa bu, bildiğiniz ve sevdiğiniz SketchUp, yalnızca bir iPad’de.

Tüm bunlara ek olarak, bu tamamen yeni arayüz, iPad 🔥 için özel olarak geliştirilmiş sağlam, sezgisel modelleme yeteneklerini içerir. SketchUp for iPad, ihtiyacınız olan profesyonel özelliklere istediğiniz basitlikte sahiptir. Öne çıkanları keşfedin:


Autoshape (Otomatik Şekillendirme)

Bu yeni makine öğrenimi özelliği, karalamaları anında 3D şekillere dönüştürmenizi sağlar. Daha da iyisi, Canlı Bileşenleri(Live Components) çekebilirsiniz.(eş zamanlı olarak parametreleri değiştirilebilen nesneler) Bunun nasıl bir zaman tasarrufu sağlayacağını düşünün!


İşaretleme Modu (Markup Mode)

Tasarımlarınızı kırmızı kalemle düzenlemeyi seven biri misiniz? Pekala, biz arkanızdayız. Apple Pencil’ı kullanarak farklı stiller, renkler ve konturlarla en iyi 3D modelleri işaretleyebilir ve üzerlerinde çizim yapabilirsiniz. Bu kırmızı çizgileri gerçeğe dönüştürmeye hazır olduğunuzda, Apple Pencil’ı kullanarak hızlı bir şekilde 3D modelleyebilirsiniz.


AR Görüntüleme(AR Viewing

iPad’in güçlü artırılmış gerçeklik görüntüleme yetenekleriyle projelerinizi gerçek dünya bağlamında deneyimleyin. AR’deyken, önceden kaydedilmiş sahneler arasında geçiş yapabilir ve modelinizi tamamen sürükleyici 1:1 ölçekte keşfedebilirsiniz.


Kendi Yolunuzu Çizin (Draw your way)

Apple Kurşun Kalem, fare, klavye veya çoklu dokunma hareketleriyle 3D olarak oluşturun. Sizin işinize en yarayan hangisiyse!


Fotoğraf Dokusu Ekleyin (Add Photo Texture)

iPad’inizin yerleşik kamerasını kullanarak projelerinize gerçek dünyadan ilham alın. Bir resim çekin ve modelinizdeki herhangi bir yüzeye doku olarak uygulayın. Oldukça basit.

Her Zaman Bağlı

Trimble’ın bulut tabanlı proje yönetimi çözümü Trimble Connect artık parmaklarınızın ucunda. Trimble Connect ile SketchUp Pro, SketchUp for iPad ve SketchUp for Web gibi ihtiyacınız olan cihaz üzerinde çalışabilirsiniz. Her zaman en son dosyaya erişebileceksiniz, bu nedenle iş ile ilgili sorular geldiğinde yanıtlamaya hazır olacaksınız.

sketchup for ipad trimble connect

Uygulamalar Arası İşlevsellik

SketchUp for ipad, diğer uygulamalarla da iyi çalışır. USDz dışa aktarma özelliğiyle, SketchUp for Ipad’de 3D olarak oluşturabilir ve ardından Procreate ve Morpholio Trace dahil olmak üzere çeşitli diğer uygulamalarda çizebilir veya boyayabilirsiniz.

SketchUp for iPad’i Nereden İndirebilirim?

SketchUp for iPad, ücretli aboneliği olan herkes tarafından kullanılabilir. Evet, doğru okudunuz: Go, Pro, Studio, Higher Education ve Non-Profit aboneleri bugün bir iPad’de, SketchUp modelleri oluşturmaya başlayabilir! Önce denemeyi mi tercih edersiniz? 30 günlük ücretsiz denememizi kullanarak bir tur atabilirsiniz.

sketchup for ipad qr
Bu kodu iPad’inizle tarayarak indirebilirsiniz.

SketchUp for iPad’i Nasıl Öğrenebilirim?

Uygulamaya girdikten sonra, ana ekranın sol tarafındaki “Öğren (Learn)” sekmesine bakın. Hızla ilerlemenize yardımcı olmak için uygulama içi eğiticiler geliştirdik. İster yeni başlıyor olun, ister SketchUp bloğunun etrafında bir iki kez dolaşmış olun, bazı yararlı iPad modelleme ipuçlarını alacağınızdan emin olabilirsiniz.

sketchup for ipad ogren

Özellikler ve nasıl başlayacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Kapsamlı bilgi için Yardım Merkezimize göz atın.( Page not found | SketchUp Help)

Alternatif olarak, aşağıdaki bağlantılardan birini izleyerek başlayın:

SketchUp for Ipad’e bir göz atın…

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top