SketchUp İçin Architextures Eklentisi; Özelleştirilmiş Dokular Yaratma Sanatı

2023 sketchup architextures plugin blog SketchUp İçin Architextures Eklentisi; Özelleştirilmiş Dokular Yaratma Sanatı

SketchUp, mimari ve tasarım dünyasında bir devrim yaratan 3D modelleme yazılımıdır. Ancak, bir projenin gerçekçiliğini ve estetiğini artırmak için özelleştirilmiş dokuların gücünü kullanmak esastır. İşte bu noktada Architextures eklentisi devreye giriyor. Bu kılavuz, Architextures eklentisinin nasıl kurulacağından, özelleştirilmiş dokuların nasıl yaratılacağına kadar SketchUp’ta dokuların sanatını keşfetmenize yardımcı olacak. Başlamadan önce, sizi bu eklentinin sunduğu sınırsız yaratıcılık potansiyeline davet ediyoruz.

sketchup for architextures blog 01 SketchUp İçin Architextures Eklentisi; Özelleştirilmiş Dokular Yaratma Sanatı

Kurulum

SketchUp aracılığıyla plugini (eklentiyi) yüklemek için menü çubuğundan Window > Extension Warehouse’a tıklayın. Extension Warehouse başlatıldıktan sonra, arama çubuğuna ‘Architextures for SketchUp’ yazın. Eklentinin küçük resmine tıklayın ve kurulumu tamamlamak için Install Extension’a tıklayın.

Manuel olarak yüklemek için, Extension Warehouse aracılığıyla uzantının en son sürümünü indirin. Dosya indirildikten sonra, menü çubuğundan Window > Extension Manager’ı seçerek Extension Manager’ı başlatın. Install Extension’a tıklayın ve dosya tarayıcı penceresinden indirilen dosyayı seçin.

sketchup for architextures blog 02 SketchUp İçin Architextures Eklentisi; Özelleştirilmiş Dokular Yaratma Sanatı

Dokuları İçe Aktarma

Eklentiyi başlatmak için Architextures simgesine tıklayın veya menü çubuğundan Extensions > Architextures for SketchUp’ı seçin.

Başlattıktan sonra, seçiminizi kolaylaştırmak için filtrelerle birlikte doku kitaplığı görüntülenir. Bir önizleme oluşturmak ve Import veya Edit seçeneklerine erişmek için kitaplıktan herhangi bir dokuya tıklayın. Malzemeyi malzeme paletinize eklemek için Import’a tıklayın. Malzeme içe aktarıldıktan sonra, seçilen yeni malzeme ile boya kovası aracı otomatik olarak başlatılır.

Özel Dokular Oluşturma

Kitaplıktaki herhangi bir doku, tasarımınıza uyacak şekilde ayarlanabilir. Bir kitaplık dokusunu düzenlemek için üzerine tıklamanız ve önizleme penceresinden Edit’i seçmeniz yeterlidir. Bu komut, seçilen dokuya göre önceden ayarlanmış parametrelerle düzenleyiciyi başlatır. Daha sonra ayarları düzenleyebilir ve gerektiği gibi içe aktarabilirsiniz.

Alternatif olarak, düzenleyiciyi varsayılan ayarlarla başlatmak ve dokunuzu buradan oluşturmak için ana görünümden New Texture’ı seçebilirsiniz.

İçe Aktarılan Dokuları Düzenleme

Mevcut bir Architextures malzemesini düzenlemek için, o malzemenin uygulandığı herhangi bir yüze sağ tıklayın ve içerik menüsünden Edit with Architextures’ı seçin. Bu komut, düzenleyicide bu dokuyu başlatarak daha fazla ayarlamaya izin verir. Dokuyu gerektiği gibi ayarladıktan sonra, mevcut malzemenin üzerine kaydetmek için Update’e tıklayın.

sketchup for architextures blog 03 SketchUp İçin Architextures Eklentisi; Özelleştirilmiş Dokular Yaratma Sanatı

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top