SketchUp ile İç Mekan Projelerinizi Coşturun

sketchup ile ic mekan projelerinizi costurun 1200x628 1 SketchUp ile İç Mekan Projelerinizi Coşturun

Yeni bir projeye başlangıç aşaması, tasarım sürecinin en heyecan verici bölümlerinden biridir. Teslim tarihi yaklaşırken yaratıcılığınız coşmalıdır. Fikirlerinizi hızlıca aktarmalı ve patronunuzu ya da takımınızı etkileyecek sonuçlara dönüştürmeniz gereklidir.

İşte tam bu aşamada SketchUp Pro aboneliğinizin gücünden tamamıyla yararlanabilirsiniz. Sizlere ilham olması için nasıl yapılacağını anlatacağımız webinara buradan kayıt olabilirsiniz (daha fazla püf nokta için okumaya devam edin!)

Bu serinin 1. bölümünde bir proje sıfırdan nasıl oluşturulur ve fikirler nasıl hızlıca aktarılır sizlere anlatacağız. 2. Bölümde ise, izleyicilerinizi etkilemek için bu fikirleri sunmanın en etkili yöntemlerini anlatacağız. Örneklerimiz genellikle iç mekan tasarımına yönelik olacaktır fakat endişelenmeyin tüm sektörlere uygulayabilirsiniz!

SketchUp Pro’da İç Mekan Tasarımına Eskiz, Kat Planı veya Fotoğraf ile Başlayabilirsiniz

SketchUp’ta bir projeye başlarken fikirlerinizi aktarabilmeniz için bir kaç farklı yöntem vardır. Projeye göre farklı olarak elinizde ne varsa kullanmaktan çekinmeyin örneğin eskiz, fotoğraf( Match Photo özelliğinin nasıl kullanıldığını inceleyin) veya plan dosyaları:

  1. Elinizde kağıda çizdiğiniz bir eskiz mi var?  fotoğrafını çekip veya tarayıp SketchUp’a import edebilirsiniz. Buradan nasıl modelleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz, bu yöntem SketchUp’ta en popüler yöntemlerden biridir.
  2. Elinizde kat planları mı var? CAD, imaj veya PDF Kat planları import edilebilir. Projenizin taslağını referans alarak plandan ölçekleyebilir ve çizebilirsiniz.

3 Boyutlu Anahattınızı Oluşturun

Projenin anahattını belirledikten sonra, dış duvarları çizmeye hazır oluyorsunuz. Bu çalışma biçimi  CAD geometrilerini başlangıç noktası olarak kullanmanızı sağlıyor.


3D Warehouse kullanarak Farklı İç Mekan Tasarımları Oluşturun

Blog 1 3DWH 3x2 scaled 1 SketchUp ile İç Mekan Projelerinizi Coşturun

Mekanınızı hayata geçirmenin vakti geldi. Materyalleri kullanarak renkler ve dokular ekleyerek modellerinizi daha gerçekçi ve detaylı bir hale getirin. Tasarım fikirlerinizi 3D Warehouse’tan gerçek ürünleri seçerek hızlıca görselleştirebilirsiniz.

SketchUp; hızlıca tasarım seçeneklerini görerek, arasından en iyisini seçmenizi sağlar. Mekanı aydınlatmak ve tasarımınıza karakter kazandırmak için mobilyalar için seçenekler gösterin veya çeşitli yeşillik türleri ekleyin.

SketchUp’ta projelerinizi sunmak ve farklı varyasyonları oluşturmak için kullanmanız gereken özellikler Layerlar ve Sahnelerdir. Layerlar model organizasyonu için önemlidir, ve Sahneler ise layer, obje ve stil ayarları yaparak projelerinizi sunmanızı sağlar.


Projelerinizi Trimble Connect’e kaydedin

Tasarımlarımız hazır, projeyi bulut ortamına kaydetmenin vakti geldi. Trimble Connect sizler için sınırsız bir depolama alanı ve profesyonel bir kontrol sistemi sunar. En iyi noktası nedir biliyor musunuz? SketchUp Pro aboneliğiniz varsa ücretsiz kullanabilirsiniz.

Bir Tasarım Ekibiniz mi var?

Proje üzerinde ortak çalışma Trimble Connect sayesinde son derece kolay bir hale geliyor. Örnek olarak şöyle söyleyeyim siz iç mekan tasarımı üzerine çalışıyorsunuz ve diğer arkadaşınız mekanik tasarım üzerine çalışıyor.

Trimble Connect üzerinden SketchUp projenize çalıştığınız diğer projeleri referans olarak ekleyebilirsiniz. Referans olarak eklediğiniz model değiştirilemeyen bir modeldir, ama diğer objelerin konumlarını ayarlamak için referans alınabilir. Bu özellik farklı alanlarda ayrı ayrı çalışan bir ekibiniz varsa inanılmaz işlevsel oluyor.

Projenize dahil etmek istediğiniz kişilere özel gruplar oluşturup izinler vererek kontrol edebilirsiniz. Ayrıca dosya versiyonlarını kontrol etmek için oluşturulan dosyanın ne kadar revizyon aldığını ve geçmişini inceleyip ulaşabilirsiniz.

Yalnız mı uçuyorsunuz?

Dosyanızın kopyalarını her yüklediğinizde, Trimble Connect dosya versiyonlarının verisini saklar. Bu sayede tüm bu aşamaları tasarım opsiyonları olarak müşterilerinize sunabilirsiniz. Sadece Trimble Connect kullanarak çalışanlarınıza görevler atayabilir ve geri dönüşleri toplayabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top