SketchUp ve LayOut 2019’daki Yeni Güncellemeler

sketchup layout 2019 yeni guncellemeler 1200x628 1

SketchUp’a Yeni Özellikler Eklendi

Dışa aktarım geliştirmeleri.

Resim Çıktısı
“2D Export” (2boyutlu dışa aktarım), çıktı oluşturma ve animasyon özellikleri artık daha iyi. Ayrıca SketchUp modellerinizi resim dosyası olarak kaydetmek istediğiniz zaman, genel çizgi kalınlığını dışa aktarma seçeneklerinden kontrol edebiliyorsunuz.
Bu değişiklik yapılmadan önce çıktı aldığımız zaman bütün çizgi kalınlıkları son kaldığımız çalışma alanında göründüğü gibi çıkmak zorunda kalıyordu. Artık çizgiler çok kalın çıkarsa bunu değiştirip inceltebiliyoruz. Ayrıca artık .png formatı ile kaydettiğiniz görüntüler saydamlık içeriyor olacak, böylece 2 görseli birleştirdiğiniz zaman malzemenin arkasında ne olduğunu da görebileceksiniz.
Blog Image1
Kişiselleştirilebilir Ölçü Birimleri
Daha önce bir model için farklı ölçü birimleri kullanma ihtiyacı duydunuz mu? Mesela ölçü birimi “mm” olduğunda alanları da “mm²” olarak görme durumunda. Artık modelinizi alan ölçüleri için ayrı, hacim ölçüleri için ayrı ölçü birimleri kullanacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Örnek olarak, bir oda modelinde, duvarlar için milimetre, hacimler için metre kullanabilirsiniz. Mevcut ölçü birimleri : milimetre, santimetre, metre, inç ve feet.
Blog Image2

Çalışma alanı geliştirmeleri

Seçimi Ters Çevir
Küçücük özellikler iş akışımız üzerinde inanılmaz etkilere sahip olabiliyor. Bu yeni özellik bir şeyi seçip, daha sonra bu seçimi tersine çevirmenizi sağlar. Bu sayede seçiminize katmak istemediğiniz objeyi seçip ters çevirerek daha hızlı seçimler yapabileceksiniz. Bu özelliğin klavye kısayolu: CTRL + SHIFT + I (Windows)  veya CMD + SHIFT + I (Mac).
Blog Image3
Blog Image4
Dosyaların İçe Aktarımı
SketchUp’a atmak istediğiniz dosyaları uzuun uzun listelerden seçme dönemi sona erdi. Artık tüm desteklenen dosya türlerini gönlünüzce sürükleyip SketchUp’a bırakabilirsiniz. Varsayılan olarak, dosya türleri menüsünde desteklenen tüm türleri göreceksiniz. Ek olarak, DWG ve DXF aktarımları artık daha temiz bir şekilde sağlanıyor.
Silgi Aracı
Hiç silme işlemi yaparken yanlışlıkla fazla sildiğiniz oldu mu? Detaylama işlerinizde daha sorunsuz ve pürüzsüz bir çalışma şekli oluşturmak için, alt ve cmd tuşlarını silme işlemi yaptığınız esnada yanlışlıkla yaptığınız seçimleri kaldırmak için değiştirici tuşlar olarak ekledik.
Blog Image5
Kesit Düzlemleri
Modelinizden kesit mi almak istiyorsunuz? Bu özelliği de biraz değiştirdik. Artık kesit düzlemini yerleştirdikten sonra isim veriyoruz. Kolayca yerleştirin sonra isimlendirin.
LayOut’a Yolla
Artık modellerinizi LayOut’a göndermek için kullanabileceğiniz bir simgeniz var. Sol taraftaki büyük araç seti içerisinden buna tıklayarak direkt LayOut’a yollayabilirsiniz. E tabi daha önce hiç LayOut kullanmadıysanız, artık kullanmaya başlasanız iyi olur. Başlamak için tıklayın.
“Add Location” Özelliği için Daha Geniş Alanları Aktarma
Artık çok büyük alanları yüksek çözünürlüklü şekilde modelinize alabilirsiniz. Bu özellik ne işinize yarayacak? Basitçe, biraz uzaklaşın ve hangi seviyeden içe aktarmak istiyorsanız aktarın. Fakat bu özelliğin yanlış kullanımının SketchUp modelinizin performansını olumsuz etkileyebileceğini unutmayın. Modellerinizdeki birçok veriyi en iyi şekilde nasıl kullanabileceğinizi öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

LayOut Yenilikleri

Çıktı alma geliştirmeleri

İzometrik Ölçülendirme
Artık izometrik görünüşler için lineer ölçülendirme yapmak mümkün. Bu özellik baya iyi oldu! izometrik çizimler LayOut’un birincil çizim tipi haline geldiğinden beri, biz de bu kullanım için bazı gelişmeler ekleyip işleri daha da basitleştirip kullanışlı hale getirmek istedik. Artık çizgi uzantılarını, aralık mesafelerini kontrol edebilir ve ölçüleri hizalayabilirsiniz.
Blog Image6
Otomatik Yazılar
Akıllı etiketlerde olduğu gibi, artık ölçülerinizi otomatik ölçülendirme özelliğinden koparmadan ölçülerin yanına yazı yazabilirsiniz. Örnek olarak, diyelim ki bir duvar ölçüsü oluşturduk. Duvarı ölçtükten sonra, “duvar” kelimesini ekleyebiliriz, duvarın ölçüsü değişse bile ölçü kendini güncelleyecektir ve yine de eklediğiniz yazı orada kalacaktır. Size bir tavsiye: ölçünün üzerine iki kere tıkladığınız zaman bu sembolleri görmeniz gerekir” <> “. Örnek olarak, ‘Genişlik <>’ gördüğünüz zaman ‘Genişlik 1.42m’ olarak görünecektir.
Blog Image7

İş akışı geliştirmeleri

Ölçüleri Döndürme
Artık objeleri döndürdüğünüz zaman, sınırlayıcı çerçeve de beraberinde dönecektir, bu sayede istediğiniz yönde ölçeklendirme işlemine devam edebilirsiniz.
Daha Hızlı Düzenleme
Tutarlı bir SketchUp kullanımı, artık LayOut’ta “return” tuşuna basarak model görünüşlerini, grupları, ölçüleri ve etiketleri düzenleyebilirsiniz! Sadece seçin return’e basın ve düzenleyin!
Denemek için hazır mısınız? tüm bu güncellemelerin iş akışınızı nasıl kolaylaştıracağını daha iyi anlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top