SketchUp LayOut ile Daha İyi Çizimler Yapın

2017 02 27 Layout ile Daha Iyi Cizimler Yapin SketchUp LayOut ile Daha İyi Çizimler Yapın

SketchUp’da 3D modellemeden çok daha fazlasının olduğunu biliyor musunuz?
Müşterilere, planlama kurullarına, müteahhitlere- herkese – tasarım detaylarını aktarmak için 2B çizimleri oldukça sık kullanıyoruz.
Bu yazıyı okursanız, LayOut’un SketchUp modellerini diyagramlara, çizimlere, CD setlerine, sunumlara veya hatta ölçekli çizimler haline dönüştürmenin en etkili yolunu öğrenebilirsiniz.
SketchUp LayoutSketchUp Pro ve LayOut, olağanüstü çizimler yapmanıza yardımcı olmak için birlikte tasarlanmıştır. Peki neden sonraki adıma geçip LayOut’u da öğrenmiyorsunuz?
Biz sizi düşünüyoruz. Yaptığınız çizimler ve bu çizimleri nasıl yapıtığınız LayOut ekibinin düşünceleri, nefesleri ve hayalleridir. LayOut’ tun amacı sizin çok daha iyi çizimler yapmanıza yardımcı olmaktır.
Tabii ki, LayOut’u denemek için SketchUp Pro 2018’i indirmelisiniz. Halen LayOut’ta çalışıyorsanız son güncellememizi edinerek daha iyi çizmeler yapabilirsiniz.

Ölçekli Çizimler Oluşturun

Artık LayOut’ da bir SketchUp modeli ölçeğe sahip olabilecek tek varlık değildir. Artık 2B’daki çizimlerinizi de ölçeklendirmek için LayOut’un araçlarını kullanabilirsiniz. Sıfırdan bir detay çizebilir veya doğrudan LayOut’ta SketchUp modellerinize ölçekli çizgi ekleyebilirsiniz. Bir 2B çizim oluşturmak için SketchUp’a geri dönmeniz veya tepe bir dolabın gösterilmesi için kesikli çizginin yerini gözlüyor olmanız gereken günler geride kaldı.
Ölçeklendirilmiş bir çizim oluşturduktan sonra, ölçeği istediğiniz gibi yeniden ayarlayabilirsiniz; Çalışmanız gerektiğinde yeniden boyutlandırılacaktır. Ve beklediğiniz gibi, ölçeklenmiş çizimleriniz LayOut’un Ölçü Aracı (Dimension Tool) ile tamamen desteklenir.
SketchUp Layout

İstediğiniz Şekilde Çizimler Üretin

LayOut içerisinde sezgisel olarak çizebilmenizin kolaylığı bizim istediğimiz şeydi. LayOut’un mevcut araç setinde çizim detaylarını kolaylaştırmak için otuzdan fazla değişiklik yaptık ve geliştirdik.
İşte üç favorimiz:

  1. Şimdi, teğet noktalarında çıkarımlar bulmak için 2 Nokta Çemberini kullanabilirsiniz. Ayrıca, bunu belirli bir yarıçapa sahip pah ve pah kırpmaları oluşturmak için de kullanabilirsiniz.
    SketchUp Layout
  2. Bir çizgiyi düzenlerken, seçtiğiniz yerde varlık eklerken veya çıkartırken birden fazla bölüm ve nokta seçebilirsiniz.
    SketchUp Layout
  3. LayOut’ta çizim yaparken mevcut çizgilerle yeni çizgi parçalarını otomatik olarak birleştirmesini istemez misiniz? Bunu yapabilmeniz için farede sağ tıklama menüsü öğesi ekledik.
    SketchUp Layout

Grup Düzenleme ve Seçili Elemanı Kitleme

Ölçeklendirilmiş çizimleri desteklemek için, LayOut’ u düzenli kullanan kişilerin hemen fark edecekleri önemli bir değişiklik yaptık: SketchUp’ ta bulunan gruplandırılmış öğelerin düzenlemesini şimdi LayOut’a da getirdik. Bu, aynı SketchUp’taki gibi gruplandırılmış öğelerin değiştirilmesinin daha kolay olduğu anlamına gelir ve bu nedenle, belgelerinizi düzenli bir şekilde organize etmek daha kolaydır. Bonus: Grupları düzenlerken “geri kalan doküman” görünürlüğünü kontrol edebilirsiniz.
Ayrıca SketchUp’ ta olduğu gibi,  grup düzenlemeye ek olarak, yanlış şeyleri seçme riskini azaltmak için  LayOut öğelerini kolayca kilitleyebilirsiniz.

.000001 Hassasiyetiyle Çizin.

Kesin boyutlar, herhangi bir çizim seti için önemli bir gerekliliktir. LayOut’un ölçümleri hesaplama şeklini geliştirdik, böylece LayOut, boyutları SketchUp’ın modelleyebildiği kadar doğru görüntüleyebilir: 0.000001 cm ‘e kadar.
Bu hassasiyet artışı, aynı şekilde mükemmel bir kesit ayrıntısı oluşturmak için farklı SketchUp görünüm pencereleri arasında boyutlandırma yapmanızı sağlar…
MultiViewport Section SketchUp LayOut ile Daha İyi Çizimler Yapın

LayOut: A +, Başka Programlar ile İyi Anlaşır.

Son olarak, herkesin LayOut’da çalışmadığını biliyoruz. Meslektaşlarınız veya proje ortaklarınız diğer CAD uygulamalarını kullanabilir. Bu nedenle LayOut’a bir DWG / DXF transfer seçeneği ekledik. Şimdi iş arkadaşlarınızdan ve kendi mevcut CAD içeriğinizden, başlık blokları, blokları, sayfaları ve geometriyi -hepsini- LayOut kağıt boyutunuza uyan bir ölçekte içe aktarabilirsiniz.
Ve evet, LayOut’tan dışa aktardığınız DWG dosyalarının kalitesini de geliştirdik.
Bu yazı Sandra Winstead tarafından SketchUp Blog için yazılmıştır.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top