LimDimHouse Studio ile Vietnam’da Yenilikçi ve Modern Evler

SketchUp LimDimHouse Studio 1200x628 1

Mimarlık bölümünden dereceyle mezun olduktan üç yıl sonra kendi firması olan LIMDIMHOUSE Studio‘yu kuran, Mai Tran ile konuştuk. Vietnam ve Hue’da; yerleşik, geleneksel Vietnam unsurlarını modern dokunuşlarla birleştiren benzersiz tasarım stilini tartıştık. Uluslararası ve yerel mimari bloglarda dalgalar yaratan Instagram’a yakışır projesi Jalousie house’un derinliklerine daldık.

Aksi belirtilmedikçe tüm resimler LIMDIMHOUSE Studio‘ya aittir.

Jalouise Evi’ne göz atın ve LIMDIMHOUSE’un Vietnam’ın Hue kentinin kalbinde nasıl havadar bir vaha yarattığını görün. Video Chimnon Studio‘nun izniyle.

Bize biraz kendininzden bahseder misiniz.

Hue Bilim Üniversitesi’nde mimarlık bölümünde okudum. 2014 yılında mezun olduktan sonra Ho Chi Minh’de bir mimarlık firmasında çalıştım. Fikirlerimi ve stillerimi kullanarak ikonik konut bina tasarımları yaratma tutkumu sürdürmek için 2017 yılında kendi uygulamamı başlattım.

Jalousie House’u çeşitli mimari ve tasarım web sitelerinde gördük. Bize bundan bahsedebilir misiniz.

Aile yanı konaklama olacağı dışında herhangi bir veri yoktu. Bu nedenle, insanların kendilerini yaratıcı ve özgür hissedebilecekleri rahat bir ortam olacak şekilde tasarladık. Ayrıca, her alanın Instagram’a layık olması, onu insanların kendilerini evlerinde hissettikleri, davetkar, yaratıcı bir yer haline getirmesi de bir ölçüde önemliydi. Ayrıca, onu iklime ve konuma uyarlanabilir hale getirmek konusunda özellikle tutkuluydum.

Kentsel alanlardaki evler yan yana inşa edilir ve bu da yüksek kötü bir hava sirkülasyonu ve ışık dağılımı olasılığı yaratır. Hue’da da yüksek yağış var. Bu bağlama ve bununla ilişkili iklime yanıt olarak havalandırma ve su yalıtımına boşluklar oluşturmak için kıvrımlar ve katmanlar kullandık.

SketchUp LimDimHouse Studio 02
Jalouise evinin gerçek hayat görüntüsüne kıyasla benzersiz katlanır desenli duvarı ve cam panjur penceresine sahip SketchUp modeli.
SketchUp LimDimHouse Studio 03
Katlanır desenli duvarlar, sert güneş ışığının eve girmesini engeller. Cam panjurlu pencereler, katlanır desenli duvarların oluşturduğu gölgelerden gelen sert güneş ışığından kaçmak için açılı olarak uygulanmaktadır.

Katlama desenli duvar, sert güneş ışığını engeller ve iç mekanı yağmurdan korur, havanın, evin içinde ve dışında engellenmeden dolaşmasına izin verir. Bu kıvrımlar, binanın benzersiz şekline katkıda bulunur ve onu basit ama çarpıcı hale getirir. Bu aile yanında konaklama yerini farketmek çok kolay!

SketchUp LimDimHouse Studio 04 1
Bu diyagram, sabahtan akşama kadar olan güneş yolunu ifade etmekte, katlanır desenli duvarın gün içinde sert güneş ışığını engellediğini ve bitkilerin evi soğutmak için bir filtre görevi gördüğünü göstermektedir.
SketchUp LimDimHouse Studio 05
SketchUp LimDimHouse Studio 06
Garaj, stüdyo ve yatak odası içeren 1. kat kat planı. Ahşap unsurlar, geleneksel ve modern tarzı bir araya getiriyor.

Evin arka tarafında, tavan penceresinden yararlanmak ve evin her yerinde havalandırmayı desteklemek için üstten aydınlatmalı bir kapalı bahçe inşa ettik. Bu yeşil tabaka, havayı eve akmadan önce soğutan ve temizleyen doğal bir klima ve filtre görevi görür. Kapalı bahçe, banyo ve yatak odasından sürükleyici, doğal bir deneyim sağlamak için kullanımını iki katına çıkarır.

SketchUp LimDimHouse Studio 07
Evin arka tarafındaki kapalı bahçe, doğal ışık sağlamak ve evdeki havalandırmayı desteklemek için en iyi aydınlatmayı sunar.
SketchUp LimDimHouse Studio 08
Asma kat planı, tüm yatak odalarında uyumlu geleneksel benzeri duvar karoları ile yatak odasında sürükleyici bir bahçe deneyimi sunar.

Beklendiği gibi çalışacaklarından emin olmak için katmanlama sistemleri üzerinde herhangi bir test yaptınız mı?

Herhangi bir test yapmadım; tamamen deneyim ve gözlem yoluyla oldu. Görünüm ve his, akış ve tasarım işlevine dayalı olarak ev hakkında iyi ve genel bir fikre sahip olmak için SketchUp’ı kullandım. 3D modelimizde gün ışığını taklit etmek için SketchUp’ın Konum Ekle (Add Location) ve Gölge(Shadow)   özelliğini kullandık. Bu, gölgelerin nasıl düşeceğini kontrol etmemizi ve panjurun, tasarım ve işlevsellik açısından beklentilerimizi karşılayabilmesini sağladı.

Önerimiz beklediğimizden daha iyi çalıştığında hoş bir şekilde şaşırdık.

SketchUp LimDimHouse Studio 09
SketchUp LimDimHouse Studio 10
LimDim Ofis, oturma odası, mutfak, ebeveyn banyolu ebeveyn yatak odası içeren 2. kat.

“3D modelimizde gün ışığını taklit etmek için SketchUp’ın Konum Ekle (Add Location) ve gölge (Shadows) özelliğini kullandık. Bu, gölgelerin nasıl düşeceğini kontrol etmemizi ve panjurun tasarım ve işlevsellik açısından beklentilerimizi karşılayabilmesini sağladı.”

SketchUp LimDimHouse Studio 11
SketchUp LimDimHouse Studio 12
İki yatak odası, bir bahçe ve bir sunak içeren 3. kat planı.

Tipik iş akışınız nedir?

Konumun kentsel yapısını inceliyoruz ve ardından beyin fırtınası yapıyoruz. Ardından, en iyi tasarım seçenekleri için evi test etmek, görselleştirmek ve analiz etmek için SketchUp’ı kullanarak 3D modeller oluşturuyoruz.

SketchUp, hızlı ve doğru sanal gösterim sağlar. Ofisteki düşük konfigürasyonlu bilgisayarlarda kullanabileceğimiz yüksek verimli bir yazılımdır. Ekibimiz araziye ulaştığında 3D modellerimize başvurabilir ve ne yapacaklarını bilirler.

SketchUp LimDimHouse Studio 13
SketchUp LimDimHouse Studio 14
Çatı, dinlenmek ve arkadaşlarla bir araya gelmek için tasarlanan bir mekandır.

SketchUp, hızlı ve doğru sanal gösterim sağlar. Ofisteki düşük konfigürasyonlu bilgisayarlarda kullanabileceğimiz yüksek verimli bir yazılımdır. Ekibimiz araziye ulaştığında 3D modellerimize başvurabilir ve ne yapacaklarını bilirler.

Favori eklentileriniz neler?

Herhangi bir eklentiye ihtiyacımız yok ve yalnızca yerel araçları kullanıyoruz. Sevdiğimiz işlevlerden bazıları, paralel çizgiler çizme ve öğeleri hızlı bir şekilde çoğaltma yeteneğidir. SketchUp’ın malzeme miktar hesaplamalarında yardımcı olması ve inşaat sürecini daha kolay hale getirmek için detayları ortaya koyması da dikkat çekicidir.

SketchUp LimDimHouse Studio 15
Esintili kilit sistemi evin arka tarafına aktığında havayı kilitler, gece ve gündüz benzersiz bir görünüm yaratır.

LIMDIMHOUSE Studio Hakkında

2017 yılında Mai Tran tarafından kurulan stüdyo, mimari tasarım, peyzaj tasarımı ve renovasyon alanlarında uzmanlaşmıştır. Kurucu ve ortakları, 2015’ten beri Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Avustralya, Singapur ve daha birçok ülkedeki ortaklarla küresel işbirliklerini tamamlamıştır. LIMDIMHOUSE, projelerine huzurlu, havadar ve duygulu bir his getirmeyi amaçlar, böylece insanlar rahatlamak ve eğlenmek için rüya gibi bir yere sahip olur.

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top