Sketchup İle Mobilya Tasarımı İş Akışlarını Kolaylaştırın: EDG Design

sketchup mobilya tasarimi edg design 1200x628 1

Özel mobilya tasarımı iş akışı hakkında bilgi almak için EDG Design stajyeri Cameron Creath ile görüştük. Yarattığı parçalardan, en sevdiği projelerden ve SketchUp‘ı etkili bir şekilde kullanmak için ekibi eğitmeyi ne kadar sevdiğinden bahsediyor. Hatta en sevdiği SketchUp eklentilerinden bazılarını ve verimli bir iş akışı sağlamak için bazı ipuçlarını veriyor.

EDG Design’dan ve Şirketteki Rolünüzden Bahseder Misiniz?

EDG Design, konaklama ve restoran projelerine odaklanan bir butik tasarım stüdyosudur. Merkezi California’da olan dünya çapında üç ofiste harika bir ekibimiz var ve iç mimari, markalaşma ve iç tasarım hizmetleri sunuyoruz. İşin kalitesi başka hiçbir şeye benzemez, bu sebeple müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun özel tasarım çözümlerine odaklanıyoruz.

EDG Design’da stajyer olarak, LayOut‘ta özel mobilya parçaları için inşaat dokümantasyonu üretiyor ve ekibi SketchUp’ı daha etkin kullanmaları için eğitiyorum.

sketchup mobilya tasarimi edg design 01
SketchUp’ta tasarlanmış özel bir dolap

SketchUp’a Nasıl Başladınız?

SketchUp’ı okulda set tasarımı okurken öğrendim. SketchUp’ı hemen sevdim çünkü programda her şeyi tasarlayabileceğimi fark ettim, çok sezgiseldi. Modelleme becerilerimi geliştirmeme yardımcı olması için SketchUp Campus ve YouTube videolarındaki çevrimiçi öğrenme materyallerini kullandım.

Tüm boş zamanımı yurt odamı ve ofis alanımı planlamak için harcadım. Giriş için çok düşük bir engel sunuyordu ve okulda kullandığım diğer CAD yazılımlarından daha esnekti. SketchUp ile gerçekten sınırsız inşa edebiliyorum.

SketchUp’ta İş Akışınız Nasıl Görünüyor?

SketchUp’taki iş akışım, ilk konsept veya fikirden, özel mobilya tasarlamayı içeriyor. Mobilya her zaman genel alana uyacak şekilde inşa ediliyor.

Normalde iş arkadaşlarımdan ve müşteriden tasarım talimatı alarak başlarım. Bu doneler bana mevcut mobilyaların fotoğrafları, el çizimleri veya genel özellik bilgileri olarak sağlanır. Sonra SketchUp’ta inşa ederim. Parçayı görselleştirmelerine yardımcı olmak için SketchUp’ta tasarımcılarla birlikte çalışıyorum, aldığım geri bildirimlere göre birden çok versiyon üzerinden ilerliyorum. Bu süreç, ilk konseptten varyasyonlara ve tamamlanmaya kadar sadece 30 dakika sürüyor. Kolay ve hızlı.

sketchup mobilya tasarimi edg design 02
SketchUp’ta masa tasarımı varyasyonları. Toplam süre: 30 dakikadan az.

Ayrıca ofisteki tasarımcılara SketchUp (ve LayOut) öğretiyorum. Haftada üç kez zoom üzerinden bir saatlik etkileşimli eğitim oturumları düzenliyorum. Gelecekteki çalışanların aynı materyalden öğrenebilmeleri için tüm oturumlar kaydediyorum. İnsanların SketchUp ile ilgili sorusu olduğunda, gideceği kişi benim.

3D Modelleme Bilginizin Ekibin İş Akışı Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Oldu?


En büyük projelerimden biri, herkesin çalışabileceği bir SketchUp şablonu oluşturmaktı. Bu şablon, stillerin ve sahnelerin doğru şekilde ayarlanmasını sağlar ve standart yükseltmeler ile otomatik metin içerir. Bu organizasyon ve standardizasyon, çizim konvansiyonlarının ve tasarımların görünüm ve hissinin tüm ekipte tutarlı olmasını sağlar. Bu aynı zamanda tasarımların, ayrıntılı çizim setleri için şablonlar oluşturduğum LayOut’ta dökümantasyon için iyi hazırlanmış olduğu anlamına geliyor. Bu şekilde, tüm süreç için tek bir yazılıma bağlı kalabiliyoruz.

sketchup mobilya tasarimi edg design 03
Layout’ta detaylı bir özel tasarım masa çizimi

Bize Favori Projelerinden Birkaçını Anlatır Mısınız?

En sevdiğim projelerden biri otel tadilatıydı. Tasarım vizyonuna uyacak özel mobilya parçaları oluşturmak için misafir odası tasarımcısının yanında çalıştım.

FF&E (Mobilya, Demirbaş ve Ekipman) için kapsam çok arttı. İlk başta tasarım sadece 15 MD&E çizimi gerektiriyordu, ancak kapsam arttıkça 33 MD&E çizimi ürettim. Tasarım iş akışını optimize etmek için her MD&E modeli kendi dosyasında bulundu ve her biri bir ana dosyaya bağlandı. Bireysel model dosyalarında herhangi bir değişiklik olursa, misafir odası ana dosyasını güncellerdim. Önceden, organize edilmesi zor olan tonlarca farklı dosya olurdu.

sketchup mobilya tasarimi edg design 04

Modellendikten sonra, tasarım çizimleri oluşturmak için MD&E (mobilya,demirbaş ve ekipman) parçalarını LayOut’a aktarırım. Bunlar daha sonra inşa edilmek üzere üreticilere gönderilir.

sketchup mobilya tasarimi edg design 05
Nihai tasarım fikrinden LayOut çizimine. Proje: Özel başlık.

Modellerden ayrıntılı çizimler oluşturma yeteneği, işimiz için çok önemlidir. SketchUp modellerimizden detaylı çizimler üretemeseydik, SketchUp’ı hiç kullanamazdık.

sketchup mobilya tasarimi edg design 06
LayOut ile detay çizimleri

Olmadan Yaşayamayacağınız Herhangi Bir Eklenti veya Render Motoru Var Mı?

İş akışımda çok fazla eklenti kullanıyorum! İşte hepsi: RoundCorner, FredoTools, Bezier Curve, Skimp, JHS Power Bar, Mirror, CleanUp, Curviloft, JointPushPull, Material Replacer, Solid Inspector, TrueBend, Vertex Tools ve VR Sketch. Ayrıca Enscape kullanıyoruz , işimiz için çok önemli.

Orijinal Yayına Buradan Erişebilirsiniz.
Yazar : Cara Bell
Çeviri : Ecem Onargan

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top