SketchUp Pro 2020 için Kullanıcı Dostu Yeni Güncellemeler

SketchUp 2020 1 Blog 1200x628 1

Sizlerden gelen geri dönüşlere göre, iş akışınızı daha da akıcı bir hale getirecek özellikleri cilaladık!

Taze SketchUp Geldi

Sahneler Paneli

Artık gizli geometri ve gizli objeleri kapatıp açmak çok daha zahmetsiz bir hale geldi, bu özellik gitgide daha iyi bir hal alıyor. Gizli geometri ve gizli objeleri birbirinden ayırdığımız için artık onları sahneler içerisinde açıp kapatıp kaydedebilirsiniz. Artık sahneler panelinin ayarlar kısmında yeni bir onaylama kutucuğu göreceksiniz iki özelliği ayrı ayrı kontrol edebileceksiniz. Bu size her sahne için daha iyi bir görünüm kontrolü sağlayacak.

SU20201 PointRelease Graphic1 Scenes 2400x1800 1

Kesit Düzlemleri & Sahneler

Yeni SketchUp sürümünde kesit düzlemlerinin görünürlülüğünü her sahne için ayrı şekilde yönetebileceksiniz. Kesit düzlemleri objeler ile gruplanabildiğinden beri, onların objeymiş gibi davranması için uğraşıyorduk. Buradaki olay ne peki? Bu değişikliği yapmadan önce, sadece üst seviyedekilerin görünürlüğü kaydedilebiliyordu. Yani artık sahneler üzerinde daha fazla kontrolünüz olacak — ve fonksiyondan gelen işlevsellik.

SU20201 PointRelease Graphic2 SectionPlanes 2400x1800 1

Gizli Objeler Artık Düzenlenebiliyor

Gizli objeler ile uğraşmak sanki özel bir yetenekmiş gibi duyuluyor:), ama gerçekten güzel bir özellik. Outliner’dan gizli bir objeyi seçtikten sonra, artık mesh olarak görünecek. Bu sayede kolaylıkla düzenlemeler yapabileceksiniz. Buradaki videodan nasıl yapılacağını izleyebilirsiniz. 

SU20201 PointRelease Graphic3 HiddenObjects 900x675 GIF

Yan not: Outliner açıkken bile SketchUp’ın nekadar hızlı olduğunu farkettin mi? SketchUp 2020.1 çok hoşunuza gidecek bir çok performans iyileştirmesiyle beraber geliyor. 

Tutma Noktalarına Geliştirme

Artık döndürme(rotate) aracı ile objelerin tutma noktaları arasında geçiş yapabileceksiniz aynı taşıma(move) aracında olduğu gibi! Bu özellikler araçlar arasında geçiş yaparken daha fazla sezgisel bir deneyim yaşatır.

image 11

2020 sürümünün bu videosunu izleyerek tutma noktalarının ne işe yaradığı hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Hiçlik Objesi

Bir düşünün: Bir masa tasarlamaya çalışıyorsunuz kendinizi kaptırmışsınız, sonra daha gerçekçi görünsün diye üstüne bir de vazo çizdiniz — ama bir saniye! — O kadar hızlı çizdiniz ki masayı ve lambayı ayrı ayrı gruplamayı unuttunuz. Şimdi ne oldu? Herşey birbirine yapıştı, tekrar seçip düzenleyip zamanınızı boşa harcamanız gerekecek.

Peki yeni çözüm ne? Artık, ekranda boş bir yere sağ tıklayarak bir grup veya component oluşturabilirsiniz. Artık üç kere tıklayıp seçip gruplamanıza gerek yok, veya başka biryerde çizdikten sonra istediğiniz yere taşımak gibi şeyler. Taktik: ayrıca ‘G‘ kısayolu ile hızlıca component oluşturup iş akışınızı hızlandırabilirsiniz. (Shortcut win!)

Son eklenen bonus özellik! Sıfırdan yeni bir component oluşturduğunuz zaman, isimlendirmeniz için bir pencere açılacak. Doğru model organizasyonuna merhaba diyelim o zaman.

SU20201 PointRelease Graphic5 EmptyObjects 1200x900 GIF 1

Nasıl kullanılacağını öğrenip  akışınıza dahil etmek için izleyin. 

LayOut’a performans geliştirmeleri 

Bu sürüm LayOut’un silme ve seçim kabiliyetlerine odaklandı. Artık çok daha hızlı!  

Gelişmiş Seçim Aracı 

Bilerek yapın — yanlışlıkla değil — seçim penceresi açarken veya çapraz bir hareketle seçim yaparken yanlış birşeyler yapmanıza sebep olmayacak. Artık birşeyleri seçip hareket ettirmeye çalışırken yanlışlıkla diğer objelerin hareket etmesine sebep olmayacaksınız. Bununla karşılaştıysanız daha önce, ne demek istediğimizi anlamışsınızdır… Rica ederiz!

Eğer, “objeleri artık nasıl hareket ettireceğiz?” diye soruyorsanız— içeriği önceden seçin ve o şekilde hareket ettirin. Ayrıca, artık seçim ve hareket ettirme işlemleri objenin kendisine tıklayarak yapılıyor, objenin dışarısındaki çerçeveye tıklayarak değil, bu da iş akışımızı güçlendiren özelliklerden tabi ki.

SU20201 PointRelease Graphic6 LayOutSelect 1600x1200 GIF

Yeni versionu indirip, yeni özelliklerle oynadıktan sonra bize geri dönüş yapabilirsiniz. Her zamanki gibi, sizleri dinleyip cevaplıyor olacağız, ve değerli düşüncelerinizi yeni güncellemelerde ekleyeceğiz. Orijin noktasında görüşmek üzere!

2020.1 özelliklerinin tümü, aktif servis destek anlaşmasına sahip klasik lisans, ve aktif SketchUp Pro aboneliğine sahip kullanıcılar tarafından kullanılabilir. Bugün SketchUp’ınızı güncelleyin ve siz de bu özelliklerden faydalanın!

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top