SketchUp ve Lumion ile Yeniden Hayata Döndürülen Antik Roma’yı Keşfedin!

sketchup ve lumion ile antik roma 1200x628 1 SketchUp ve Lumion ile Yeniden Hayata Döndürülen Antik Roma’yı Keşfedin!

Reading Üniversitesinden Profesör Matthew C. Nicholls 10 yılını antik Roma’nın muhteşem, detaylı bir 3D modelini hazırlamak için harcadı. Şimdi, siz de antik Roma mimarisinin ihtişamını keşfedebilirsiniz.

97c5e550541fc6fc8e526fb738b0e73c 75621331 1280 SketchUp ve Lumion ile Yeniden Hayata Döndürülen Antik Roma’yı Keşfedin!
Marcellus Tiyatrosu


Roma bir günde inşa edilmedi. Aynı şekilde Readin Üniversitesinde klasikler üzerinde uzmanlaşan Profesör Matthew C. Nicholls’un modeli de öyle.
SketchUp’ta 10 yıl boyunca inşa edilmiş ve çeşitli arkeolojik, edebi kaynaklardan beslenen şehrin modeli, öğrencileri ve meraklılarını büyüleyici bir yolculuğa çıkarıyor.
Zengin renkler, doğru şekilde işlenen tarihi detaylar ve zamanda yolculuk yapma hissi ile öğrenciler antik Roma’nın eşsiz mimarisini eğitici bir şekilde görebilirler.

Readin Üniversitesinde derslerde ya da Futurelearn.com’da ‘Rome: A Virtual Tour of the Ancient City’ başlıklı online kursta SketchUp modeli, Lumion animasyonu ve fotoğrafları öğrencileri antik dünyanın kalbine götürüyor.

Profesör Nicholls, bu modeli yapmasındaki ve bu eğitimi vermesinin nedenini antik bir şehrin detaylarının en iyi şekilde işlenmesini sağlamak olduğunu belirtiyor.

67b7e9c7d1caee9625a9fcb70c023f2b 4f3f907a 1280 SketchUp ve Lumion ile Yeniden Hayata Döndürülen Antik Roma’yı Keşfedin!
Satürn Tapınağı


Kolezyum’dan Roma Forum’una, Caracalla Hamam’ından Panteon’a ve daha fazlasına, antik şehrin renderları öğrencilerin şehrin tüm renk, doku ve hayatını anlamasına yardımcı oluyor.

Render işlemi daha iyi bir fotoğraf elde etmenizi sağlayan profesyonel bir fotoğraf makinesinin tüm olanaklarından faydalanmak gibi. Lumion’da her şey çok kolay tuşa bas ve güzel bir sonuç elde edebilirsiniz. Lumion’un gerçek zamanlı yaptığı gezinmeyi seviyorum şehir uçan bir kuş gibiyim.


Bu blog yazısında 1600 yıl geriye gidip 4. Yüzyılda Roma’nın nasıl göründüğüne bakacağız (Farklı zamanlardan binalar da var). Lumion gibi araçların antik şehirlere hayat vermelerini ve süreçlerin tamamlanmasındaki faydalarını keşfedeceksiniz.

 

Antik Roma’yı Farklı Kaynaklardan İnşa Etmek

10 yıl önce Prefesör Nicholls antik Roma’nın modelini SketchUp’ta oluşturmaya başladı. Amacı antik kente 315 yılından bakmak ve öğrencilerine derslerde görsel destek olarak kullanmaktı.

9d2823023ae4f6d9838cb9d383fc830e 3bb5806a 1280 SketchUp ve Lumion ile Yeniden Hayata Döndürülen Antik Roma’yı Keşfedin!
SketchUp’taki oluşum aşaması


Profesör Nicholls anıtların, evlerin veya caddelerin en küçük detayını göstermek için bir takım tarihi kaynağı kullandı.

Modeli oluştururken her kararda tarihe sadık kaldım. Hangi tarihi anlatacağım, şehrin yaşanmışlıkları, ağaçları veya renkleri. Hangilerini dahil etmem gerektiğini belirlemek gerçekten zor bir karardı.

En iyi korunan binalar hakkında birçok detaylı bilgi mevcuttu. Bilgileri eski yazılar, arkeolojik raporlar, madeni paralar, freskler gibi birçok kaynaktan topladık.


En sevdiği referanslardan birisi sokakları, yapı tiplerini veya dokuları içerdiği için Forma Urbis (203-211) olmuştu.

1cdfb9b6ce4e11b3b8af80d6f8fca9b2 422fbd04 400 SketchUp ve Lumion ile Yeniden Hayata Döndürülen Antik Roma’yı Keşfedin!
Pantheon’u gösteren Forma Urbis parçası

Diğer binalar, sokaklar gibi şehrin geri kalan bölümünde kaynak bulmak oldukça zordu. Bu yüzden bir miktarını tahmin yürüterek eklemesi gerekebilirdi. Yine de Profesör az sayıda kaynağı bir araya getirerek en doğru modeli oluşturmayı başardı.

Profesör Nicholls’un SketchUp BaseCamp 2014 videosunda sürecin çok daha detaylı anlatımını görebilirsiniz.

Lumion Görsellerinden Antik Roma’yı Öğrenmek

Şehrin bütününü kapsayan, şehre açılan tüm sokaklar ve bugün hala ayakta olan anıtlara kadar Roma’nın tüm modeli düzenlenebilir, esnek ve gezinilebilirdi. Farklı programlar arasında da kolaylıkla transfer edilebilirdi.

Öğrencilere modele erişim vererek şehrin ne kadar büyük olduğunu gösterebilirdi. Binaları daha yakından inceler, süsleri en ince detaylarına kadar görebilirlerdi.

8aaf9bb6e5f26c733307ae961c577283 86348177 1280 SketchUp ve Lumion ile Yeniden Hayata Döndürülen Antik Roma’yı Keşfedin!
Cloaca Maxima’nın Tiber Nehrine bağlanması
20583418d2374dafedabb6db3bd22b19 2e7f1170 1280 SketchUp ve Lumion ile Yeniden Hayata Döndürülen Antik Roma’yı Keşfedin!
Circus Maxima, dekore edilmiş detayıyla
27e07eacebc09a2cc8eb001c3aac8bc1 b01f94c3 1280 SketchUp ve Lumion ile Yeniden Hayata Döndürülen Antik Roma’yı Keşfedin!
Önde Trajan Hamamı, arkada Kolezyum

Profesör Nicholls’a göre hiç kimse bir binayı plan düzleminde deneyimleyemez. Bu yüzden 3D görselleştirme, özellikle Lumion oldukça önemli. Bu araçlar sayesinde ağaç, atmosfer ve ışık gibi etkenlerle gerçekçi görseller elde edebilirsiniz. Mekânı anlamanın en iyi yolu olduğunu düşünüyor.

Modelin ve renderın amacı yaşandığı dönem hakkında fikir vermek. Bunun için Lumion harika bir araç. Lumion’un yanı sıra Kubity Go uygulamasıyla şehirde sanal tur yapma, istenilen noktaya ilerleme gibi fonksiyonlarla beraber insanlara farklı bir deneyim kazandırabilirsiniz.

Kayıp Fakat Hala Orada: Antik Dünyanın Gizemlerini Lumion ile Keşfedin

Lumion’da hazırladığınız görsellerle zamanda yolculuğa çıkıp, ebedi şehirleri etkileşim içinde keşfedebilirsiniz.

Antik Roma hakkında daha fazlası için Futurelearn.com üzerinden “Rome: A Virtual Tour of the Ancient City,” eğitimine ücretsiz olarak katılabilirsiniz.
İçeriğin orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart
Scroll to Top