360 Panoramalar ve VR Sunumlarla Tasarımlarınızda Yolculuğa Çıkın

360 panoramalar ve vr sunumlarla tasarimlarinizda yolculuga cikin 1200x628 1

VR ve mimari görselleştirme, mimar ve müşteri arasında ortak bir bakış açısına sahip oluşturma konusunda doğal bir eşleşmedir. Lumion’un 360 panoramaları ve VR gözlükle beraber tasarımlarınızın içine adım atabilir ve o mekânın ne kadar konforlu olduğunu müşterilerinize aktarabilirsiniz.

Lumion mimarlara render ve animasyon konusundaki destekleriyle biliniyor ama bugün teknolojinin gelişimi ile beraber birçok mimarlık ve tasarım ofisi sunumlarında Lumion’un üçüncü aracını kullanıyorlar:360 Panoramalar
Lumion’un 360 Panoramaları ile VR setlerde( Oculus Go, GearVR, VR gözlük) görebilmek üzere 360 derece renderlar üretebilirsiniz.

9.5 Interior Large Monoscopic scaled 1
Lumion 9’da yapılan monoskopik render örneği

Lumion95 Interior Pano Oculus Go scaled 1
Lumion 9’da yapılan stereokopik render örneği

Bu blog içeriğinde, 360 Panorama ve VR görseller ile ilgili kullanışlı ipuçları ve Lumion 360 Panoramaların faydalarını keşfedeceksiniz.

Lumion 360 Panoramaları ile Neler Yapabilirsiniz?

360 Panoramalar ve VR görseller tasarım ve uygulama süreçlerinde önemli rol oynayabilir.
Tasarımın başlarında, mimarlar tasarımlarını, konseptlerini yapının içinden veya dışından izleyebilir, ışığın etkisini ya da mevsimsel geçişleri tasarımlarında görebilirler.

Lumion 360 Panoramaları ve VR görüntüler yüksek kaliteli fotoğraflar olarak hazırdırlar. Bu fotoğraflarla mekânı tek bir noktadan görebilir, tasarımı anlayabilir ve mekânı keşfetmek için başka bir fotoğraf açısına ilerleyebilirsiniz.

İpucu: Bakış açılarını görmek için sağ alttaki göze tıklayın. 
Lumion’da izleyicinin tamamen özgürce dolanabileceği VR sunumlar yapamazsınız bunun arkasında birçok teknik neden yer almaktadır. Lumion’un 360 Panorma ve VR üretme yöntemlerinin nasıl çalıştığına bakalım.

  • Panoramaların konumunu belirleyerek müşterilerin görebileceklerini belirleyin. Böylece tasarımınızın hikayesini daha iyi anlatabilirsiniz.
  • Uzun süreli VR sunumların riskinden kaçının karşınıza çıkabilecek (grafik performansı, görüntü kalitesi, teknik kurulum ve müşterinin gözlükten etkilenmesi) gibi durumları göz önünde bulundurun.
  • VR’ı sunumun bir parçası haline getirmek için harcadığınız zamanı azaltın. Sadece müşterinize göstermenin önemli olduğunu düşündüğünüz alanları oluşturabilirsiniz.

Görüş, Lumion’un mimar ile müşteri arasındaki iletişimi güçlendirmeyi amaçladığı, kopukluğu ortadan kaldırdığı yönünde. Lumion ekibi VR teknolojisinde uzun bir geçmişe sahip. Hatta geliştiricilerin VR alanındaki tecrübesi Lumion’dan öncesine dayanıyor. Yine de, sektörü yakından takip edip gelişmeleri ve yenilikleri analiz edip en doğru çözümleri sunmaya devam ediyor.

Lumion 9’da 360 Panorama ve VR Görüntüler Nasıl Yapılır?

Lumion 360 Panorama moduyla güzel, etkili panoramik görüntüler oluşturmak kolaydır. Kendi VR deneyiminizi yaşamak için alttaki eğitim filminden faydalanabilirsiniz.

Yukarıdaki filmden monoskopik ve stereoskopik renderların nasıl hazırlanacağını dahi öğrenebilirsiniz. Eğer bunun için vaktim yok diyorsanız iki temel adımda inceleyebiliriz.

Adım 1- Bakış Açısı Seçin ve Efekt Ekleyin

Projenizde istediğiniz bir noktadan bakış açılarını oluşturun.
Panorama Viewpoint 1
Panorama modunda birden fazla bakış açısı oluşturabilirsiniz.
Bakış açısı belirledikten sonra efektleri ekleyin. Tüm efektler panorama modunda kullanılamasa da Güneş, Gölge, Yağış, Gerçek Gökyüzleri ve gerçekçilik katan birçok efekt kullanılabilir. 3B çimenlerin eklenmesiyle beraber ise son derece etkileyici manzaralar oluşturabilirsiniz.

Adım 2- Panorama Render Ayarlarını Belirleyin

Panorama Settings
Panorama bakış açılarını ve efektlerini ayarladıktan sonra panoramayı kullanmak istediğin cihaza göre doğru ayarları belirlemelisiniz.
Eğer tek bir açının renderını almak isterseniz bakış açısının üzerindeki ‘’360 Panorama Render Al’’ tuşuna tıklamalı, tüm açıların renderını almak isterseniz ‘’Tüm 360 Panoramaların Renderını Al’’ tuşuna tıklamalısınız.
Render all 360 panoramasRenderın nasıl görüneceğini ya da yapmayı planladığınız sunuma göre birçok ayar var. Ama unutmayın ki bu ayarlar render sürelerini etkiler.
Settings Output Quality
Çıkış kalitesi ayarı tabi ki renderların kalitesini belirler. Unutmayın ki 5 yıldız tercih ettiğinizde 16x kenar düzeltme uygular ve bu da oldukça uzun sürebilir.
Örneğin, 5 Yıldız, Monoskopik ve Orta (4096×4096) çözünürlüğe sahip render 1 saat 45 dakikada tamamlanıyor. (NVIDIA GeForce GTX 1080 Max-Q ekran kartı ile)
5 star panoramaTüm ayarları aynı tutup 3 Yıldız tercih ettiğimizde ise aynı kareyi 7 dakikada render alabiliyor.
3 star panoramaRender kalitesine etki eden bir diğer ayar ise ‘Monoskopik’ veya ‘Stereoskopik’ olmasıdır. Monoskopik renderlar 360 derece görüntüler için oldukça idealdir. Alttaki MyLumion örneğinde de görebilirsiniz.

Stereoskopik renderlar ise 3D görüntü ve derinlik oluşturur. VR setler için uygundur. Altta Oculus Go’dan alınan bir örneği görebilirsiniz.

Önemli Ayarlar:

  • Hedef cihaz olarak GearVR/Oculus (kübik) ya da Benzer Araç (equirectangular) belirlenebilir.
  • Göz mesafesi, netliği etkiler ve her birey için belirlemek en iyi sonucu almanızı sağlar.
  • Yatay dilimler daha kaliteli render almanızı sağlar. Daha fazla dilim daha uzun süren render anlamına gelir.

Panoramalar hakkında daha detaylı bilgi için bu içeriğe bakabilirsiniz.

Lumion’da Daha İyi VR Deneyimi Yaşatmanız İçin 3 İpucu

Müşterilerinizi tasarımın kalbine doğru yolculuğa çıkarmak istiyor musunuz? O zaman bu 3 püf noktasına dikkat edin.

1- VR deneyiminin bir amacı olduğunu unutmayın.

Sahneyi kurguladınız ve geriye render tuşuna basmak mı kaldı? İşte tam bu noktada bir kez daha düşünmelisiniz. Panorama renderlarda görüntüyü 360 derece kontrol etmeden önce render almayın.

Bu panoramadaki gibi yatak odasından gün batımını müşterilerinize gösterebilirsiniz. 
Unutmayın ki, VR iyi bir tasarım için harika bir sunum oluşturabilir. Fakat aynısını kötü tasarım için de yapabilir. Amacınızı başta belirleyin, müşteriniz buna kolaylıkla adapte olacaktır.

2- Sunumlarınıza küçük, daha kontrollü sahneler ile başlayın.

Müşterilerinize sunum yaparken daha önce hiç VR kullanmamış olabilir, bu oldukça normal. Bir yerden başlamak gerekir. Büyük ölçekte projelerin kontrol etmesi biraz zorlaşabilir bu yüzden küçük ölçeklerde başlamak teknolojinin imkanlarını en iyi şekilde değerlendirmemizi sağlar.

Örneğin yukarıdaki videoda verandadan kaydedilmiş panorama renderı görüyorsunuz. Panoramaların tek kare render ve animasyonlardaki açıları kapsadığından emin olmalısınız.

3- Müşterinize VR deneyiminde rehberlik edin.

VR sunumlar müşterilerinize izole izletmenizi sağlar. Fakat sizin rehberliğiniz olmadan projede kaybolabilir ve yanlış anlamalar ortaya çıkabilir. Yol noktalarını kullanmak istediğiniz noktaya kolaylıkla ulaşmanızı sağlar.
Waypoints
Fotoğraftaki bakış açıları sayesinde bir noktadan diğerine ilerleyebilirsiniz.
Diğer bir fikir VR gözlüğün içeriğini başka bir ekrana aktarıp sosyal bir deneyim yaratmaktır.

Lumion 360 Panoramalar ile Tasarımınızın Derinliğini Anlatın

360 panoramalar izleyiciyi tasarıma davet eder ve hacimlerin derinliğini aktarmanızı sağlar.
360 Panorama deneyimini yaşatmak için Lumion’u indirip deneyebilirsiniz.
Ücretsiz İndirin
İçeriğin orijinalini buradan görebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top