Tom Kaneko ile Tasarım ve Mimarlık: Eskizler, Tasarım ve Uygulama

Tom Kaneko bir mimari tasarımcıdır ve ona SketchUp Ninjası diyebiliriz. Bu sohbetimizde, onun iş akışını inceleyeceğiz ve kısıtlı bir bütçeye rağmen çözümler geliştirmek için SketchUp’ı nasıl kullandığını anlayacağız. Tom için SketchUp müteahhit ve müşteri arasında “tasarım ile iletişim” kurulmasını sağlıyor.

Bize bir mimar olarak geçmişinizden ve bunun tasarım yaklaşımınızı nasıl şekillendirdiğinden bahsedebilir misiniz?

Aslında ben bu mesleğin teknik kısımları ile ilgileniyordum. Neyse ki pratikte bana çok fayda sağlayan Edinburgh Üniversitesi’nde uygulamalı bir deneyim yaşadım. Bir tasarımcı olarak becerilerinizin farkında olmanız lazım… Tasarımdan inşaat aşamasına geçtiğiniz zaman bilgi boşlukları ortaya çıkıyor, özellikle de taşeronlar ve ustalar ile anlaşma konusunda. Kendinizi onlara daha iyi anlatmanız gerekiyor.

SketchUp’la ilgili en önemli anınız nedir?

Zamanında Jemima’nın teraslı, Victorian tarzı evi için bir ek mekan projesi tasarlamamız gerekmişti. Yıl o zaman 2011, ben hırslıyım ama bütçe çok kısıtlı.

Blog2 Image2
SketchUp modeli ve projenin tamamlanmış halinin görselleri.

Bütçe kısıtlı olduğu için maliyetleri düşük tutmak gerekiyordu ama müşterime sunacağım projenin kalitesini düşürmek istemiyordum. Yani zamanı iyi değerlendirmek lazımdı. Ucuz malzemeler kullanıp hem işlevsel hem de ilginç bir mekan oluşturmak istedik. Bundan dolayı hızlıca kafamdakileri Jemima’ya anlatmam ve test etmemiz gerekiyordu. Aklımdaki konsepti sohbetlerimiz sırasında direkt Jemima’ya aktarmak için SketchUp’ı kullanmak, hızlıca durumu çözmemi sağladı, çünkü ne düşünüyorsanız hızlıca modelleyebiliyorsunuz ve karşınızdaki kişi direkt 3 boyutlu modelden görüp anlıyor.
Üzerinde profesyonel olduğum güçlendirme ve ekleme projeleri için, yalıtım malzemesi kalınlığı gibi küçük detaylar, kullanılabilir kat alanını etkileyebiliyor. Müşteriye sunulacak projeden en iyi şekilde verim alabilmek için bu detayların ustalara ve işçilere aktarılması çok önemlidir.
İnşaat işine başlamadan önce SketchUp’ın içinde bütün detayları çizerim, neredeyse gerçekten inşaatı yapıyormuş gibi SketchUp içinde modellerim, duvarlar, konstrüksiyon, pencereler bütün elemanlar doğru şekilde oturuyor mu? uyum sağlıyor mu? bunları anlamamı sağlar ve hata payını düşürmüş olurum. Bu projeyi yaparken SketchUp modelimden tüm yapım detaylarını da alabileceğimi fark ettikten sonra CAD programı kullanmayı bıraktım. Sonuçta benim çizdiğim detayları anlaması gerekenler işçiler ve ustalar.
Blog2 Image3
Yapı konstrüksiyonunun 3 boyutlu modeli

Başarılı bir yapı için konsept tasarımdan inşa alanına aktarım çok önemlidir – Bu konuda neler yapıyorsunuz SketchUp iş akışınızı nasıl destekliyor?

Her tasarımıma, çizdiğim eskizlerle başlıyorum. Önce planın işlevli bir şekilde akıcı olmasına odaklanıyorum. Tipik Londra terasının sınırları dışına çıkmayacak şekilde müşterimin ihtiyaçlarını ve isteklerini harmanlamayı amaçlıyorum.

Blog2 Image4
Plan konseptini anlatan eskiz.

Önce şemalar oluşturmak için mevcut binayı inceliyorum, ölçüler alıyorum ve bunları kullanıp SketchUp modelini çiziyorum. Model yapısını oluştururken her katı ayrı bir component yapıyorum, duvarlar ve döşemeler ayrı, mobilyalar ve insanlar ayrı layerlarda bulunacak şekilde düzenliyorum. Doğru bir şekilde organize edilmiş bir model oluşturduğum zaman revizyon yapmak veya elemanları kaldırmak sorun olmuyor. Ayrıca tüm önemli açılarımı SketchUp’ta sahneler olarak oluşturup daha sonra LayOut’ta da bunları kullanıyorum… ana mekanlara ait kat planları, kesitler, görünüşler ve perspektifler.
Karşılaştığım tipik zorluklardan biri yüksek tavan mahyasına sahip mekanlarda iyi bir alan hissi vermek, aynı zamanda komşu binalardan gelen gölgeleri de göz önünde bulundurmam gerekiyordu. Bu noktada, kesitler alıp fikirleri test etmek ve 3 Boyutlu model üzerinde görmek bana eşsiz sonuçlar oluşturmam için yardımcı oldu.
Blog2 Image5
3 boyutlu modeli ve kesitleri gösteren ön konsept tasarımı.

Oluşturduğumuz modelden elde edilen güneş ışığı çalışması verileri planlama başvuru belgelerinin bir parçası olarak kullanılabilir.
Blog2 Image6
Çatı eğiminin güneş ışığı konusunda pozitif etkilerini gösteren ön çalışmalar. Bu sayede planladığımız çatı modelinin komşu binalar üzerinde kötü bir etki oluşturmadığını anlatmış oluyoruz.

Planlar ve kesitler kabul edildikten sonra, daha detaylı bir şekilde anlaşılması için ayrı bir inşaat modeli oluşturdum. Çatı üzerindeki bazı noktalarda farklı açılar ve bağlantılar bulunuyordu ve bütün bu detayları usta ve işçilere doğru bir şekilde aktarmam gerekiyordu.
Blog2 Image7
Ahşap konstrüksiyon, duvar bitişlerini ve anahtar bağlantı noktalarını detaylı bir şekilde anlatan paftalar.

Tasarım süreci ilerledikçe her aşama için ayrı bir model oluştururum. Basitçe bir şema oluşturup üzerinde türetmeler yapabilirim… değişiklikler, yapılan işin büyüklüğüne göre 5 ile 40 dakika arası vaktimi alır. Burada en büyük avantajım, kesitler üzerinde bir değişiklik olduğu zaman SketchUp’ın Skalp eklentisini kullandığım için otomatik bir şekilde kesitlerimin de hazır olması, ve direkt LayOut’a aktarmış oluyorum. Planlama başvurusunu yaparken de LayOut’u son aşamam olarak kullanıyorum yani.
Daha sonra bizi uygulamaya taşıyabilecek kadar detaylı bir model oluşturdum. içi boş duvarlar kullanmak yerine tüm detaylarıyla duvarları içeren ve çatı detaylarını da anlatan bir modeldi.
Hatta bunları yaparken işçi ve ustalarla 3 boyutlu modelleri de paylaştım ve gördüm ki bu şekilde projeyi gördükleri zaman aslında tasarımın arkasında yatan amacı daha iyi kavrıyorlar. Ne yapmak istediğinizi net şekilde anlıyorlar. Deneyimlerime göre, kendinizi net bir şekilde anlatmak iyi sonuçlar almanızı da sağlıyor. Daha önceki projelerimde de beraber çalıştığım ustalar, benim LayOut çizimlerim için şimdiye kadar gördükleri en güzel detay paftaları olduğunu söylemişlerdi.
Blog2 Image8
Konstrüksiyon aşamalarını anlatan görseller. Tom Kaneko Design’ın yaptığı Dangan Yolu Projesi.

SketchUp’ta en çok hangi çizim standartlarını ve stil şablonlarını kullanıyorsunuz, neden?

LayOut’ta şablonum çok basit ve temiz. genellikle çizimleri A3 kağıt seçip oraya yerleştiriyorum, bu şekilde olduğu zaman baskı aldığımda nasıl gözükeceğini anlamış oluyorum aslında. Karışık olmaması için yazdığım açıklamalarda font olarak Helvetica’yı kullanıyorum. Zamanla kendi sembollerimi, çizim bloklarımı, başlıklarımı geliştirdim ama temel ilkem genel olarak bu tip grafikleri fazla kullanmamak bu sayede yaptığım tasarım daha ön planda olsun istiyorum.

Render ve görselleştirme konusunda ne düşünüyorsunuz?

Render gerektiği durumlarda Lumion kullanıyorum çünkü SketchUp ile senkronize çalışan bir eklentisi var kullanımı çok rahat oluyor. Ayrıca anlık olarak ışıkların yerleşimi, çevresel elemanların yerleşimi gibi bir çok faktörü görebiliyorsunuz.

O’nsuz yaşayamam dediğiniz bir kısayol var mı?

Tabi ki, dışarıdaki objeleri gizlemek için kullanılan “Hide Rest Of Model” komutuna atadığım “Ctrl + H” kısayolu. Çok küçük objeleri bile component yaptıktan sonra içine girip düzenleyebiliyorum rahatça.
Editörün Notu: “Ctrl + H” Tom’un kullandığı özel bir kısayoldur. Siz de kendi kısayollarınızı belirleyebilirsiniz tabi ki…

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top