Verimli Bir Tasarım-İnşa İş Akışını Detaylandırma

verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 1200x628 1

Remington Development Corporation’dan Scott Miller, ticari inşaatlardan konut inşaatlarına kadar, kavramsal tasarım sürecini mükemmelleştirmek için SketchUp araç takımını kullanıyor. Bu SketchUp profesyonelinin, Kanada merkezli büyük emlak geliştirme şirketinin tasarım-inşa projelerini ilerletmek için becerilerini nasıl kullandığını öğrenin.

Son birkaç yıldaki rol(ler)iniz hakkında bize biraz bilgi verin.

Ben bir mimari tasarımcıyım ve yirmi yılı aşkın bir süredir sektördeyim. Daha önce birkaç gayrimenkul geliştirme şirketinde çalıştım. Dialog ve IBI Group’ta stajyer mimar olarak başladım ve şimdi de 100’den fazla bina tasarladığım Remington Development Corporation’da çalışıyorum. IBI Group’ta konsept tasarımı ve proje yönetiminden sorumluydum, konsept tasarımını, tasarım dokümantasyonu ve inşaat yönetimine kadar kolaylaştıran 20 ila 30 projede çalıştım. Remington’da parlak kişilerden oluşan bir ekiple çalışıyorum ve kavramsal tasarım aşamasına, çeşitli arazi türlerinde geliştirme fırsatlarının araştırılmasına veya kiralama fırsatları için tekliflerin hazırlanmasına odaklanıyorum.

Şu anki görevimde zamanlama çok önemli, bu yüzden işlerimi doğru ve zamanında yapabilmek için SketchUp paketinin içinde ve dışında birkaç farklı araca güveniyorum. Günlük kullandığım yazılım grubu, SketchUp Pro, Sefaira, V-Ray ve Adobe Photoshop & Illustrator’ı içeriyor.

verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 01
Quarry Park Riverfront projeleri için konsept planlaması. SketchUp’ta modellendi ve V-Ray kullanılarak görselleştirildi.

SketchUp’ı ne kadar süredir kullanıyorsunuz ve neden projelerinizde kullanmaya devam etmeyi seçiyorsunuz?

2008’den beri SketchUp kullanıyorum! Tasarım fikirlerini hızla ortaya çıkarmak için SketchUp’ın temel işlevlerini kullanmaya başladım. Yıllar içinde becerilerimi geliştirdim ve SketchUp’ı bina tasarımı, şantiye planları ve ana planlar için kullanmayı öğrendim. İş akışımda ve çeşitli kısayollarda ustalaşarak verimliliğimi önemli ölçüde artırdım.

“SketchUp, fikirlerimi geliştirmeme yardımcı olan çok sezgisel bir yazılım, bu yüzden onu kullanmaya devam ediyorum. Şirket içi grubumuza ve müşterilerimize hızlı bir şekilde, birden fazla tasarım seçeneği sunmamı sağlıyor.

Ayrıca, yerel düzenleyici bina kodlarını karşılamamızı sağlarken, inşaat grubumuzun önerilen tasarımlarla ilgili maliyetleri anlamasına yardımcı olmak için de kullanıyorum.”

verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 02
River Front Plans, siteler için birim yoğunluğunu, taban alanı oranlarını ve park gereksinimlerini tasvir eder. SketchUp’ta modellenmiştir.

Tipik iş akışınız neye benziyor?

Zamanla iş akışımı geliştirdim ve buna karşılık daha hızlı bir modelleyici oldum. Tasarım-inşa iş akışım genellikle bir fikir veya konseptle başlar. Bu konsept daha sonra bir araziye göre test edilir ve kat planlarına, toplu bir modele ve ardından render için uygun bir modele dönüştürülür. Projeye bağlı olarak tipik bir kat ile modellemeye başlayabilir ve örneğin bir konut projesi için altta otoparklı bir ana kat tabanına geçiş yapabilirim. Bir ofis binası için yapısal bir ızgara ve otopark, modelleme sürecini yönlendirebilir. Ancak tüm projeler için bir konsept her şeyden önce gelir ve SketchUp bu fikri hızlı bir şekilde göstermeme yardımcı olur.

Genel iş akışı sürecimi detaylandırarak, esas olarak çok karmaşık olmayan ama yine de gerçek hayattaki bina sistemlerine dayanan toplu modeller oluşturuyorum. Oradan, yollar, yeşillik ve mobilyalar gibi çevredeki bağlamı oluşturmak için biraz zaman kazandıran bir arazi haritası ve 3D Warehouse modellerini içe aktarıyorum. Placemaker eklentisi, modelleri arazi bağlamıyla doldurmak için çok yararlıdır. Ve tüm bu adımlar, modelimi gerçek yaşam ortamına oturtmaya yardımcı oluyor. İlk tasarım sürecine done sağlayabilecek bir arazi modeli geliştirmek için araştırmalardan elde edilen konturlar kullanılır.

verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 03
Taş Ocağı İstasyonu konsept modeli
verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 03 2
Render üzerine yerleştirilmiş çizgiler ile dışa aktarma. SketchUp’ta modellendi ve V-Ray kullanılarak render alındı.

3D model oluşturulduktan sonra, genellikle RJC’deki mühendislere herhangi bir ön çalışma olmadan yapısal bir ızgara hazırlatılır ve gerçek dünya inşa gereksinimlerine dayalı olarak projeye ayrıntılar eklenir. Bu, projenin maliyetini belirlememe yardımcı oluyor. Binanın temelleri için beton veya pencere açıklıkları ve gerekli malzeme hacmi gibi veriler, inşaat bütçelerini geliştirmek için kullanılır.

Bunun da ötesinde, tasarladığım binaların bina kodu standartlarına uygun olduğundan emin olmak için kapı, merdiven ve pencerelerin konumlarını ve boyutlarını incelemek için SketchUp’ı kullanıyorum.

verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 04
verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 04 2
Quarry Station konsepti, yapısal ızgara ve cephe seçenekleri – SketchUp’ta modellendi ve V-Ray kullanılarak görselleştirildi.

SketchUp kullanmanın bir başka faydası da Sefaira’yı kullanabilmektir. Kavramsal aşamada, ulusal enerji kodlarımıza uygunluğunu gözden geçirmek için duvarlara, pencerelere ve temele değerler atadım. Bunlar üst düzey rakamlar olmasına rağmen, bana (grubumuz veya müşterimize) öneri malzemelerimizi etkileyebilecek, konumun iklimine dayalı enerji tüketimi hakkında kabaca fikir veriyorlar. Analiz, bu aşamada sürdürülebilirlik mühendislerimizle tartışma başlatmak için bir temel sağlar. Bina kabuğu aracılığıyla enerji kaybıyla ilgili nerede sorun yaşayabileceğimizi, ekipman/aydınlatma gücü gereksinim limitlerimizin ne olduğunu veya inşaat montajları ve cam sistemleri için minimum değerleri belirleyebiliyoruz. Bu bina performans analizi, tamamlandıktan sonra makine mühendislerimize gönderilir.

verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 05
verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 06
Sefaira analizi ile Üniversite Bölge Ofis Binası.

Tasarım geliştirildikten sonra, tüm görselleri dört GPU’lu Boxx bilgisayar sayesinde dakikalar içinde yapılabilen V-Ray’de oluşturuyorum. Ekibim, bu görüntüleri(renderları) müşterinin incelemesi için tekliflere veya sunumlara aktarıyor. CAD veya 3D modellemeye alışkın olmayan kişiler için, renderlar, bir binanın tamamlandığında nasıl görüneceğini hayal etmelerine gerçekten yardımcı olur; bu, onay almak veya tasarım amacını anlatabilmek için idealdir.

verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 07
V-Ray, Computer Modeling Group (Bilgisayar Modelleme Grubu) – CMG Building (IBI Group’un izniyle) için render görüntüleri ve inşaat görüntüleri. SketchUp’ta modellendi ve V-Ray kullanılarak render alındı.

Çoğu proje zaman kısıtlıdır, dolayısıyla SketchUp, V-Ray ve Sefaira ile bunların hepsini oldukça hızlı bir şekilde yapabilirim ve gerçek zamanlı olarak farklı tasarım seçenekleri sunabilirim. SketchUp, ayrıca binayı inşa etmede veya inşaat montajını müşterimize aktarmada yardımcı olabilecek detayları 3D olarak yapmamı sağlıyor.

verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 08
Çok katmanlı ahşap çerçeve detayı.

Biraz daha derine inersek, Sefaira paradan tasarruf etmenize veya bir malzemeyi veya gölgeleme türünü diğerine tercih etmenize yardımcı oldu mu?

Genel olarak, bu enerji kodlarına uymak bize pahalıya mal olur, ancak Sefaira’nın yararı, hangi sistemlere dikkat edilmesi gerektiğini görebilmemiz ve böylece odağımız doğru alanlara çevirebilmemizdir. Malzemeler açısından Sefaira, malzemeleri seçmemize ve belirli bir sistemin kullanımını doğrulamamıza yardımcı olur. Örneğin, Sefaira, iyi bir cam kaplama kullanmanın faydalarını ve mekanik sistemin yükseltilmesine kıyasla, ek masrafı haklı çıkarabilecek daha enerji verimli bir binaya nasıl katkıda bulunabileceğini gösteriyor. Benzer şekilde, duvar düzeneklerine baktığımızda, iyi yalıtılmış bir duvar, çatı veya zemin düzeneğinin bina enerji verimliliğine nasıl katkıda bulunabileceğini doğrudan göz önüne seriyor.

Tüm ekibinizle nasıl işbirliği yaparsınız?

Ekibimizin her bir üyesinin tasarla-inşa et projesinde farklı bir rolü vardır. Bu binaların, kavramsal tasarım aşamasından sorumluyum, SketchUp veya CAD hakkında çalışma bilgisi olmayan, SketchUp ve V-Ray’deki çalışmalarıma dayalı sunumları bir araya getirmeye yardımcı olan ekip üyelerimiz de var. Ek olarak, Sefaira’da başlattığımız yapı, mekanik, elektrik ve hatta enerji analizi ihtiyaçlarımızı yorumlamamıza yardımcı olan ve süreci etkileyebilecek ve daha fazla tasarım alternatiflerine oluşturabilecek bir mimar ve mühendis ekibimiz var. Daha yeni enerji kodları ile, enerji tüketiminin konsept aşamasında dikkate alınması gerekiyor. SketchUp’tan başlayarak ilk tasarımla birlikte hepimiz farklı programlarda birlikte çalışıyoruz. CAD dosyaları, SketchUp’tan dışa aktarılır veya SketchUp dosyası temizlenir, böylece mimarlarımızın geliştirme ve inşaat izni çizimleri oluşturmak için kullanabilecekleri diğer 3D yazılımlara aktarılabilir.

verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 09

Taş Ocağı İstasyonu Arazisi (ön plan) ile Taş Ocağı Parkı’nın havadan görünümü.

SketchUp’ta modellendi ve V-Ray kullanılarak görselleştirildi.

SketchUp, V-Ray, Sefaira’yı konsept tasarımında kullanmanın faydaları nelerdir?

SketchUp’ta ayrıntılı tasarım projelerini hızlı ve sezgisel bir şekilde bir araya getirebilmek rolüm için çok önemli. Bu beni her zaman etkileyen bir şey, mimari bir fikir alıp modelliyor ve paylaşıyor. 3D modellerimi fotogerçekçi bir şekilde oluşturma ve enerji tüketimini gözden geçirme yeteneğini de ekleyin ve bu, sözleşmeler kazanmamıza, müşterilerle projelere imza atmamıza ve şehir yetkililerinden inşaat onayları almamıza yardımcı olacak mükemmel bir kombinasyon.

verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 10

İmar izni onayı için geçiş durağına girişin geçişini gösteren Üniversite Bölge Ofisi Binası giriş görüntüleri. SketchUp’ta modellendi ve V-Ray kullanılarak görselleştirildi.

Siz ve ekibiniz için sırada ne var? Keşfetmek istediğiniz başka bir teknoloji var mı?

Birkaç arazi holdingimiz var, gerçekçi ve işlevsel projelerle yeni master planlar tasarlamayı dört gözle bekliyorum. The Remington Group’ta yüksek performanslı bir ekiple çalışmak (Randy, Cody, Jamie ve Ryan’a sesleniyorum) bu işi eğlenceli ve ödüllendirici hale getiriyor. Burada, Calgary ve Edmonton’da veya başka yerlerde çok amaçlı daha büyük projeler yapmayı gerçekten sabırsızlıkla bekliyorum.

İşte yıllar içindeki projelerimizden birkaçına başka bir bakış:

verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 11
verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 12

SketchUp’ta modellenen ve 3ds Max’te görselleştirilen Quarry Rise görüntüleri. (IBI Group & RKA Visual’ın izniyle)

verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 14
verimli bir tasarim insa is akisini detaylandirma 13

Lido render ve nihai arazi fotoğrafları. (Battistella Developments & IBI Group’un izniyle) SketchUp’ta modellendi ve V-Ray kullanılarak görselleştirildi.

Tasarım-inşa iş akışınızda bir revizyon yapmakla ilgileniyor musunuz? SketchUp’ı 30 gün boyunca ücretsiz deneyin.

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top