Archicad Türkiye Altlığını İndirin

Archicad Alımlarında 1€ = 26 TL

Lumion Alımlarında 1€ =26 TL

Rhino 8'e 595€ yerine 395€'ya Yükseltin

Yeni Başlayanlar için SketchUp Rehberi

yeni baslayanlar icin sketchup rehberi 1200x628 1

Belki SketchUp’ı çalışırken görmüşsünüzdür. Belki de hayranlık uyandıran model sonuçlarını gördünüz. Tam bir acemi olabilirsiniz. Seviyeniz ne olursa olsun, SketchUp’ı öğrenmeye heveslisiniz ve SketchUp, yolculuğa başlamak için mükemmel bir yoldur. Yeni başlayanlar için SketchUp rehberimize hoş geldiniz. İlham verici bulacağınızı umuyoruz.

SketchUp, 3 boyutlu modellemeyi öğrenmenin en kolay yoludur, bu da bazı insanların neden direkt modellemeye giriştiğini açıklar. Ancak işler yolunda gitmezse, bu sinir bozucu olur. Burada her şeyi en baştan anlatacağız. Bu makalenin sonunda SketchUp ile neler yapabileceğinizi, nasıl kurulacağını, arayüzü nasıl anlayacağınızı, temel bilgileri ve sunulan birçok harika ücretsiz öğrenme kaynağında yolunuzu nasıl bulacağınızı öğreneceksiniz. İlk SketchUp deneyiminizi harika kılmak için okumaya devam edin.

SketchUp SU2019 Section 01

SketchUp ile Yapabilecekleriniz

Demek SketchUp’ta yenisiniz. Bunu seveceksiniz. SketchUp ile neler başarılabileceğinize dair bir fikir vererek başlayalım. Başlangıç ​​olarak, SketchUp’ı öğrenmek çok kolaydır. Yazılım, hayal edebileceğiniz her işlevi içerir. Sonsuz sayıda karmaşık sonuçla kullanımı kolay olan bu araç, 2D çizim yapmak ve çalışmanızı çarpıcı bir şekilde 3D oluşturmak için ideal bir araçtır.

Profesyonel 3D tasarımlar oluşturabilmek için tek yapmanız gereken birkaç temel beceriyi arkanıza almak. Parlak fikirleri hızlı ve doğru bir şekilde hayata geçirmek için mükemmeldir. Doğru, ölçeklendirilmiş 2D ve 3D çizimler yapma sanatında ustalaşmanız uzun sürmez. Profesyonel cepheler, planlar ve kesitler oluşturmak için LayOut’u kullanmak, sihrin gerçekleşmesi için size daha da fazla esneklik sağlar.

Güçlü sunumlar ve etkili vektör illüstrasyonları oluşturmak için LayOut‘u da kullanabilirsiniz ve bunlar sadece buzdağının görünen kısmıdır. SketchUp Pro, müşterilerinizi memnun etmenize ve meslektaşlarınızı ikna etmenize yardımcı olacak gerçekçi adımlar, etkileyici kuş uçuşu animasyonlar sunar.

SketchUp’ın profesyonel mimarlar, iç mimarlar, grafik sanatçıları, ürün tasarımcıları, oyun tasarımcıları ve daha fazlası tarafından bu kadar yaygın olarak kullanılmasına şaşmamalı. Çizmek istiyorsanız SketchUp’ta çizebilirsiniz.

SU2021 Web Product LayOut S5 Transparent

SketchUp’ı Kurma

İşte başladığınız yer. İlk olarak, SketchUp nasıl indirilir. Size uygun olan versiyonu seçin. Tamamen yeni başlayan biri olarak, muhtemelen SketchUp Öğrenci Lisansını veya 30 günlük ücretsiz SketchUp denemesini indirmek isteyeceksiniz. Ayrıca SketchUp Free var. Hepsi size ilham almak, tasarlamak, projeleri bitirmek ve onlara SketchUp yolunu sunmak için ihtiyacınız olan her şeyi verir. Hepsi ücretsiz.

 • SketchUp Free, temel 3D modellemeyi Web’de keşfetmenizi sağlar.
 • SketchUp Pro, tarayıcınız, Chromebook veya iPad’iniz aracılığıyla kullandığınız bir masaüstü uygulamasıdır. 4M + önceden oluşturulmuş 3D modellere, artırılmış gerçeklik mobil görüntüleyicisine ve sınırsız bulut depolama alanının yanı sıra hayal edebileceğiniz tüm tasarım işlevlerine erişmenizi sağlar. 2D tasarım belgeleri, tasarım araştırması için hızlı bilgiler, XR görüntüleme ve SketchUp işlevselliğini daha da genişletmek için eklentilere erişim sağlar.
 • SketchUp for Higher Education, öğrenciler, eğitimciler ve üniversiteler için üç versiyonu bulunan SketchUp Studio ile sizindir. Öğrenci sürümü, çarpıcı ve doğru 3D modeller oluşturmanıza olanak tanır. Eğitimci sürümü, sınıfta sezgisel, güçlü modelleme araçlarını kullanmaya olanak tanır. Ve üniversite versiyonu, üniversiteniz için tasarlanmış çekirdek modelleme paketini kullanmak üzere uyarlanmıştır.
 • SketchUp for Schools, Eğitim için G Suite’e kayıtlı ilk ve orta dereceli okullara yönelik ücretsiz bir sürümdür. Çocukların yaratıcı ifadelerini artırmak ve genç yaşlardan itibaren heyecan verici beceriler geliştirmek için tasarlanmış ücretsiz, sezgisel 3D modelleme araçlarının keyfini çıkarmalarını sağlar. Hem son derece erişilebilir hem de denemesi kolaydır.
2022 04 sketchup kampanya goruntuleyiciler 1

SketchUp Kullanıcı Arayüzünü Tanıyın

Hazırlıksız keşfetmeye başlayın. SketchUp’ı hızlı bir şekilde öğrenmenin en iyi yollarından biri olan kullanıcı arayüzünü anlamak için zaman harcamadan kullanmaya başlamaktır.  Kullanması keyiflidir ve araçların nerede olduğundan emin olmanız çok kısa sürecek. Simgeler açık, nettir ve her şey olmasını beklediğiniz yerdedir.

SketchUp Student dahil olmak üzere SketchUp’ın her sürümü size sezgisel, öğrenmesi kolay 3 boyutlu çizim araçları sağlar. Ancak sadeliği, karmaşık bir işlevsellik hazinesini gizler. Yürümeden önce koşmak çok mantıklı, bu yüzden sabırlı olun! İşleri görsel olarak net, temiz ve mantıklı tutmak için çok sayıda daha karmaşık ve ilgili işlevler gizlenmiştir. Nerede olduklarını çabucak öğreneceksiniz ve öğrenir öğrenmez profesyonelleşeceksiniz.

Menüleri ayrıntılı olarak keşfedin. Araç çubuklarında görünmeyen tüm harika özellik ve işlevlere aşina olmayı görev edinin. Nereye bakacağınızı bildiğinizde, her şeyin mümkün olduğu heyecan verici bir yer olan SketchUp’ın temellerine bir keşif gezisi gibi davranın. Bunu yaptıktan sonra, yazılımı gerçekten kullanmak bir rüyadır. En başından çok daha hızlı çalışmaya başlayacaksınız.

SketchUp Hızlı Referans Kartı en iyi arkadaşınızdır. Son derece deneyimli kullanıcılardan sizin gibi yeni başlayanlara kadar herkes onu seviyor. İsterseniz yazdırın, bir çerçeveye yapıştırın, masanıza bantlayın veya akıllı kısayollara, sıcak ipuçlarına ve kullanışlı ipuçlarına anında erişim için çevrimiçi sürümleri yer imlerine ekleyin. Bu harika 3D tasarım aracının esnekliğini tam olarak ortaya çıkaran heyecan verici bir yer.

SU2022 Web Product SUPro S2

SketchUp Eğitim Videolarını İzleyin

Hepimiz farklı şekillerde öğrenirken, çoğumuz bilgiyi birden fazla şekilde sindiririz. İşte tam bu noktada SketchUp video eğitimleri devreye giriyor; bu, faydalı içerikleri net ve ilham verici bir görsel bağlamda, hızlı bir şekilde öğrenmenin mükemmel bir yolu. Bir sonraki bölümde ele alacağımız SketchUp Kampüsü’nden sunulan videolara bir göz atın. Ve çok çeşitli SketchUp temellerini, projelerini ve daha fazlasını kapsayan çok sayıda video içeriği kaynağınız olan YouTube’da SketchUp ile bağlantı kurun.

Eğitim için SketchUp Basics de dahil olmak üzere, incelenmesi gereken belirli YouTube oynatma listeleri vardır. K-12 eğitimcileri ve öğrencileri için tasarlandı, her şey SketchUp’ta model oluşturmaya başlamakla ilgili. SketchUp’ı başlatmak, bir şablon seçmek, araç setlerini bilmek ve modelinizde gezinme hakkında bilmeniz gereken her şeyi ortaya koyuyor ve yeni başlayanlar için ideal. Üç dakikadan kısa bir sürede hızlı bir öğrenme ve bu sette sekiz adet var. Ayrıca SketchUp’a nasıl başlayacağınızla ilgili 4 bölümden oluşan bir video paketi de bulunmaktadır. Ve bu sadece bir başlangıç ​​için.

sketchup egitim videolari

SketchUp Temellerini Öğrenin

Tıpkı herhangi bir yeni beceri gibi. Düzgün bir şekilde yaratıcı olabilmeniz için SketchUp’ın temellerini öğrenmeniz gerekir. Şimdi mutlak SketchUp temellerini öğrenmenin zamanı geldi ve SketchUp Campus harika bir yer. SketchUp Temelleri kursu. Size tüm SketchUp modelleriniz için temel yapı taşlarını verir, araç setini kapsar ve karmaşık ve basit işlevler için bazı mükemmel ipuçlarını ve püf noktalarını paylaşır. Kursun 1. Bölümüne bir göz atın ve nasıl ilerlediğinizi görün.

sketchup campus egitimleri

 

SketchUp Kısayollarını Tanıyın

Herkes bir kısayolları sever ve SketchUp’ta öğrenilecek çok şey vardır ve tümü tasarımı kolaylaştırmak için oluşturulmuştur. SketchUp Kısayol tuşları, klavyeniz aracılığıyla araçları ve komutları etkinleştirmenin bir dizi anlık yoludur. İşleri hızlandırdıkları için, daha akıcı bir tasarım iş akışını desteklerler.

İşte bir örnek. Dikdörtgen aracını etkinleştirmek için R tuşunu kullandığınızı varsayalım. Farenizi çiziminizden bir araç çubuğuna veya menüye götürmeniz gerekmez. Ayrıca düşüncelerinizi bölmenize de gerek yok. SketchUp’ın içinde Arama aracını kullanarak kısayol tuşlarını arayabilir ve kullanabilirsiniz. Her araç ve komut için kısa bir açıklama ve kendisine atanan klavye kısayolunun bir hatırlatıcısını bulacaksınız. En önemlisi Orbit aracını etkinleştiren fare kısayollarını da kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken fare scroll tuşuna basılı tutmak.

Chrome veya Microsoft Edge kullanıyorsanız şanslısınız. Web için SketchUp’ta kısayolları deneyimlemenin en iyi yollarıdır.

En çok kullandığınız araçlar için bir kısayol yoksa, kendinizinkini oluşturabilirsiniz. Her şey kısayolları özelleştirmekle ilgili. Ya bir araca sahip olmayan bir kısayol ekleyin ya da Arama’da herhangi bir araca veya komuta varsayılan bir kısayol atayın. Bir kısayol atamak için Ara’da aracı bulun. Ardından fareyle üzerine gelin ve kısayol tuşuna veya kendi kısayolunuzu eklemek istediğiniz boş kutuya tıklayın.

SketchUp için klavye kısayollarını öğrenmek ve kullanmak size çok zaman kazandıracak. Ustalaştığınız her kısayol, başka bir araç çubuğundan kurtulabileceğiniz anlamına gelir ve size daha da temiz, daha basit bir arayüz sunar.

En çok kullandığınız araçların kısayollarını öğrenerek başlamak iyi olur. İşte bazı popüler varsayılan kısayollar:

 • Select (Space bar)
 • Line(Çizgi) (L)
 • Eraser(Silgi) (E)
 • Arc(Yay) (A)
 • Rectangle(Dikdörtgen) (R)
 • Circle(Daire) (C)
 • Push/Pull(İtme/Çekme) (P)
 • Paint Bucket(Boya Kovası) (B)
 • Move(Taşı) (M)
 • Rotate(Döndür) (Q)
 • Scale(Ölçekle) (S)
 • Tape measure(Mezura) (T)

 

SketchUp Topluluğuna Katılın

SketchUp’ı hızlı öğrenmek için SketchUp Topluluk Forumuna katılmanızı öneririz. Kendi sorunuzu gönderebileceğiniz ya da programı sevenler tarafından halihazırda yanıtlanmış çok sayıda mevcut soruyu keşfedebileceğiniz samimi ve konuksever bir yerdir.

26.000’den fazla üyesi olan ve 2010 yılına dayanan SketchUp Reddit Topluluğu’nda daha fazla güncel topluluk eylemi var. Dünyanın her yerinden kullanıcılardan gelen her türlü ilham verici gönderiyle birlikte yirmi yılı aşkın uzmanlık sizi bekliyor.

SketchUp ve diğer yazılımlarla ilgili daha fazla bilgi, ipucu ve eğitimlerden haberdar olmak için Instagram ve Linkedin hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

SketchUp profesyonelleri ve topluluk üyeleriyle etkileşim kurabileceğiniz, bağlantı kurabileceğiniz çok sayıda yer olduğunu bilmek güzel. Sosyal medya, en başından itibaren öğrenmede mükemmelliği desteklemek için size başka bir önemli kaynak sağlar.

sketchup community

SketchUp Eklentilerini(Plugins) Kullanın

SketchUp eklentileri size ek işlevsellik sağlayan araçlardır. SketchUp eklentileri koleksiyonu, animasyon, geliştirici araçları, enerji analizi, ithalat ve ihracat, peyzaj mimarlığı, işleme, zamanlama, 3D baskı, mimari, çizim araçları, film ve sahne, iç tasarım, üretkenlik, raporlama, ayrıca metin ve etiketleme olarak kategorilere ayrılmıştır. Anlayabileceğiniz gibi, topluluk için ve topluluk tarafından yaratılan muazzam bir ücretsiz kaynak paketi sağlar. Bunları Extensions Warehouse’da bulacaksınız.

The SketchUp Plugin Store, Sketchucation, akla gelebilecek her işlev için mükemmel eklentilerle doludur. Universal Importers and Curve to Arc Creation, Crop Selection ve Find Gap eklentileri, kentsel tasarım eklentileri, ölçek eklentileri, sınırlar, mutfak ve daha fazlası.

sketchup extension warehouse

SketchUp 3D Warehouse’u Kullanın

Hangi sürümü kullanırsanız kullanın; SketchUp Student, Pro veya başka bir şey, 3D Warehouse, yüzlerce ücretsiz kullanıma hazır model içeren muazzam bir kaynaktır. SketchUp iş akışınızı, optimize etmenize yardımcı olmak için tasarlanmış bir model kütüphanesidir. Extensions Warehouse ile aynı şekilde kategorize edilmiş olup, kullanıcılara heyecan verici ve çok geniş bir görüntü seçeneği sunar.

Başlangıç için harika hayvanlar kategorisine bir göz atın. Duvar sanatı, çizimler ve tablolar, duvar kağıtları ve dokular dahil olmak üzere indirilecek ve kullanılacak her türlü sanat eserini içerir. Ardından, ihtiyaç duyduğunuz görüntülere yönelik temel bilgiler ve yaratıcı yaklaşımlarla dolu Yapı Malzemeleri var. İhtiyacınız varsa ve kendiniz çizmekten hoşlanmıyorsanız, muhtemelen zaten 3D Warehouse’da vardır.

sketchup 3d warehouse

Deneyimli Bir Kullanıcıyı İzleyin

Son olarak, deneyimli bir kullanıcıyı izleyebilir misiniz? Programı hızlı, akıcı ve kendinden emin bir şekilde kullanan birinin yanında otururken SketchUp’ı her zamankinden daha hızlı öğreneceksiniz ve size bu birinci sınıf 3D tasarım aracını kullanmanın zevkine dair heyecan verici bir fikir verecek.

Yazar Hakkında

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shopping Cart

Lütfen bekleyin…

Scroll to Top