Güvenli ve Doğru Ankraj Tasarımı İçin Püf Noktaları

ankraj tasarimi puf noktalar 1200x628 1

IDEA StatiCa‘nın koda göre hızlı ve etkili ankraj tasarımında size nasıl yardımcı olabileceğine dair bazı ipuçları ve püf noktaları öğrenin. 

Çelikten betona bağlantıların tasarlanması, birçok inşaat projesinde kilit ve güvenlik açısından kritik bir görevdir. Hilti’nin 100’den fazla inşaat mühendisinin deneyimini araştıran New Civil Engineer dergisinde yayınlanan araştırmasına dayanarak, % 79’u tipik bir çelikten betona bağlantı tasarlamak ve bir rapor hazırlamak için 4 saate kadar zaman harcandığı iddia ediliyor.  

Mühendislik deneyimine göre, doğru yazılım araçları seçimi ile tek bir bağlantı için harcanan tasarım süresi  ortalama %50 oranında kısalmaktadır . Verimlilik Hesaplayıcımızda verileri dolduran 600’den fazla yapı mühendisi üzerinde yaptığımız kendi araştırmamıza dayanarak, çok karmaşık bağlantılarda zaman tasarrufu %80’e bile ulaşabiliyor. 

Kod Kontrolü 

Eurocode’lar ilk geliştirildiğinde, ankraj tasarımının EN tasarım standartlarına dahil edilmesini sağlayacak kadar iyi oluşturulmamıştı. Çoğunlukla, EOTA (Avrupa Teknik Değerlendirme Örgütü) tarafından geliştirilen ETAG 001 kapsamındaydılar. 

Tasarım mühendisinin yararına, tüm bu tasarım yönergeleri artık EN şemsiyesi altında uygulanabilir bir tasarım standardı olan yeni EN 1992-4 altında birleştirilmiştir ve adaptasyonu neredeyse tamamlanmıştır. Bununla birlikte, EN 1992-4’ün çekirdeği, ETAG 001: Ek C, TR 029 ve TR 045’in tasarım hükümlerinin çoğunu taşır ve bu nedenle farklılıklar sınırlıdır. 

Ancak EN, IDEA StatiCa kapsamındaki tek standart değildir. Ankrajlar için IDEA StatiCa’da bulunan tüm kodların bulunduğu aşağıdaki tabloya bakın.  

Idea StatiCa’da Ankrajlar İçin Desteklenen Kodlar 

EN EN 1992-4 
AISC  AISC 360-16-J9 ACI 318-14-Chapter 17  
CISC CSA a23.3-14 
AUS AS 5216:2018 

IDEA Statica tarafından desteklenen diğer kodların (Çin, Hong Kong, Rusya, Hindistan) ankraj tasarımı için doğrudan bir desteği yoktur. Tüm kodlar için basınç etkisi altında beton kontrolü kapsanmıştır. 

IDEA StatiCa; AISC/ACI, Eurocode ve Diğer Kod Gereksinimlerini Nasıl Karşılar? 

CBFEM yöntemi ankraj tasarımı için en güçlü yazılımlardan ikisi olan IDEA Statica ve Hilti PROFIS Engineering Suite’e güç katıyor. CBFEM, beton bloğu 2B temas elemanları olarak basitleştirmek için elverişlidir. IDEA StatiCa’nın çelik-beton birleşim tasarımlarını nasıl çözdüğüne dair bazı ilkeler şunlardır:  

  • Beton ile taban plakası arasındaki bağlantı yalnızca basınca dirençlidir.  
  • Basınç , beton bloğun deformasyonlarını temsil eden Winkler-Pasternak toprak altı modeli aracılığıyla aktarılır.  
  • Taban plakası ve beton blok arasındaki Çekme kuvveti ankraj cıvataları ile karşılanır.  
  • Kesme kuvveti; taban plakası ve beton blok arasındaki sürtünme tarafından,bir kesme papucu tarafından veya ankraj cıvatalarının kesmesi sureti ile aktarılır. 
  • Kesmeye karşı ankrajların direnci analitik olarak değerlendirilir.  
  • Sürtünme, taban plakası – beton blok temas düzleminde tam bir tek nokta kısıtlaması olarak modellenmiştir. 
  • Kesme papucu , kabuk elemanlar ile modellenir ve beton üzerindeki kesme papucunun tek yönlü taşıma gerilimi varsayımına karşılık gelen harç(grout)hariç beton blok içerisindeki gömme derinliğinin ortasında sınırlandırılır. 

CBFEM’de kullanılan en önemli ilkeler ve prosedürler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Genel teorik geçmişimizi incelemenizi şiddetle tavsiye ederiz .  

Teorik arka planımızda, IDEA StatiCa’nın koda özgü gereklilikler açısından çelik- beton bağlantılara nasıl çözüm sağladığını da bulabilirsiniz.   

AISC 

Eurocode 

Diğer ulusal standartlar için Destek merkezimizi kontrol edin . 

Çelik-Beton Bağlantı Modellemenin 3 Yolu 

Tasarım olanakları söz konusu olduğunda, modellemeniz ve hesaplamanız için ne tür bir ankraj bağlantısına ihtiyacınız olduğu gerçekten önemli değildir. IDEA StatiCa’nın esnekliği, topolojide herhangi bir sınırlama olmaksızın modellemenize olanak tanır.  

Bağlantınızı üç farklı şekilde modelleyebilirsiniz:

İlk yaklaşım, bağlantı sihirbazımızı kullanarak bağlantıyı modellemektir . Burada moment veya kesme bağlantı seçeneğiyle tasarım imkanı sağlayan dört farklı topolojiden yararlanabilirsiniz.  

idea wizard anchoring

Sihirbazdaki tasarım sınırlamalarından korkmanıza gerek yok. Çok sayıda malzeme ve üretim operasyonu arasından seçim yapma imkanı, hayal gücünüzü ve tasarım sanatınızı uygulamanıza olanak tanır.  

Bazı durumlarda, bağlantınızı sıfırdan tasarlamaya başlamanız gerekir . Bu durumda bile karmaşık süreçlerden korkmanıza gerek yok. Bağlantı detaylarınızın çoğunu dakikalar içinde tasarlayabilirsiniz.  

3 dakikadan daha kısa sürede çelikten betona bir bağlantının nasıl tasarlanacağını görün.  

Son olarak, BIM bağlantılarımızı kullanarak ankraj modelinizi CAD yazılımınızdan içe aktarabilirsiniz .  Advance Steel ve Revit’ten beton bloklar model içerisinde içe aktarılabilmektedir. Tekla Structures’da, bu sınırlamanın üstesinden gelmek için bir geçici çözüm kullanmanız gerekir .  

FEA yazılımındaki BIM bağlantısını da kullanabilirsiniz, bu durumda beton bloğu IDEA StatiCa’da modellemeye hazırlıklı olmanız gerekir.  

Çelik-Beton Bağlantıların Kod Kontrolü 

IDEA StatiCa, gerekli tüm taban plakası kontrollerini, beton ve ankraj kontrollerinin çoğunu kapsar. IDEA StatiCa, sonradan kurulum ankrajların tüm kontrollerini kapsamaz . Bunun nedeni eksik bilgilerdir.Örneğin bağlı ankrajların yapıştırıcı kayma direnci veya tork kontrollü bağlantı elemanlarının ayrılma kuvveti. Bunun için özel bir yazılım kullanmanız gerekir. Burada öneri oldukça basit – CBFEM’i kullanan tek yazılım Hilti’den PROFIS. PROFIS Engineering Suite için kullanılan CBFEM yöntemi hakkında daha fazla bilgi edinin .   

Geçmişte, IDEA StatiCa’nın üstesinden gelemediği kısmen Destekli taban plakası  kontrollerin gerekliliği ile çok sık karşılaştık . Sürüm 20’den beri, bu eksik kontrol artık mevcuttur.    

image

Güvende Olun, Zamandan Tasarruf Edin, Optimize Edin! 

Çelik-beton bağlantıların tasarlanması çok zaman alan ve zorlu bir iş olabilir, ancak doğru araçların kullanılması iş miktarını hızla azaltabilir. Bu nedenle bir beton blok üzerindeki çelik temel bağlantılarının hesaplanması IDEA StatiCa’da en çok kullanılan ve gerekli özelliklerden biridir. IDEA StatiCa’nın ankrajı daha hızlı ve verimli bir şekilde tasarlamanıza nasıl yardımcı olabileceğini kontrol etmek isterseniz, 14 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz .  

Ankrajlar ayrıca web seminerlerimizde en sık ele alınan konulardan biridir. Kayıtları Destek Merkezimizde mevcuttur .   

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top