Hacimsel Spot Işıkları Efektiyle Mükemmel Bir Atmosfer Nasıl Oluşturulur?

hacimsel spot isiklariyla mukemmel bir atmosfer nasil olusturulur 1200x628 1

Aydınlatma, insanların tasarımlarınızı ve fikirlerinizi nasıl deneyimleyeceği ve anlayacağı konusunda önemli bir rol oynar. Sonuçta, aydınlatma, mekan hakkında bir fikir edinirken fark edecekleri ilk şeylerden biri.

Lumion 12 scorpia interior adam ingram ark visuals
Adam Ingram (Ark Visuals) tarafından Scorpia model tasarımı.

Işık, dokuya ve renge dikkat çekebilir; atmosferi betimlerken ve duygu uyandırırken yapı ve formu ortaya çıkarır.

Lumion 12 House in forest night

Lumion, tasarımlarınız için mükemmel aydınlatma düzenini oluşturmanıza yardımcı olacak birçok araç ve özellik ile birlikte gelir. Buna spot ışıkları, noktasal ışıklar ve hacimsel aydınlatma, yaprak kaplama, mercek parlaması, renk düzeltme ve diğerleri gibi çok sayıda aydınlatma efekti dahildir.

Lumion 12 Park Volumetric Spotlights

Bu eğitici blogda, sizi görsel olarak daha çarpıcı ışık efektlerinden birine götüreceğiz: hacimsel spot ışığı efekti.

Bu sezgisel ve etkili araçla gerçekçiliği geliştirmenin, görselleştirmelerinizi kişiselleştirmenin ve izleyicileri unutulmaz bir stil ve atmosferle büyülemenin ne kadar hızlı ve kolay olduğunu keşfedeceksiniz.

Lumion Projenize Spot Işıkları Ekleme

Hacimsel spot ışığı efekti, projenizde görünür bir ışık huzmesi göstermenin şaşırtıcı derecede kolay bir yolunu sağlar.

Bu etkiyi göstermek için Obra Visual tarafından tasarlanan Müze geliştirme projesini seçtik. Bu projeyi Lumion’un 9 örnek projesi arasında bulabilirsiniz. Müze projesini açabilir ya da kendi projeniz üzerinde deneyebilirsiniz.

Lumion lisansınız yoksa, ücretsiz deneme sürümünü indirerek ve bu öğreticiyi izleyerek hacimsel spot ışığı efektini deneyebilirsiniz.

hacimsel spot isiklariyla mukemmel bir atmosfer nasil olusturulur 01

Lumion örnek projeleri, Lumion’da bir sahnenin nasıl oluşturulacağını anlamak ve ardından düzinelerce Fotoğraf, Film veya 360 Panorama efektiyle çarpıcı, güzel bir sonuç elde etmek için mükemmeldir.

Örneğin, Müze geliştirme projesinde, projeyi aydınlatmak için kullanılan ışık sayısı ve ayarları gibi tüm aydınlatma düzenini görmek için ekranın sol alt köşesindeki ‘Işıklar’ kategorisine tıklayabilirsiniz.

hacimsel spot isiklariyla mukemmel bir atmosfer nasil olusturulur 02

Bu öğretici için, sahnede bir yere bir spot ışığı nesnesi eklemek ve ardından aynı ışığa hacimsel bir etki vermek istiyoruz. Dikkatimizi sokak lambalarından birine verelim.

Bir spot ışığı eklemek için Lumion editörünün sol alt köşesindeki ‘Yerleştir’ düğmesine tıklayın. “Işıklar” kategorisini açmak için ampul simgesini seçin ve ardından aydınlatma ihtiyaçlarınıza en uygun spot ışığı seçin.

hacimsel spot isiklariyla mukemmel bir atmosfer nasil olusturulur 03

Spot ışıklar, noktasal ışıklar ve alan ışıkları arasında da geçiş yapabilirsiniz, ancak şimdilik sokak aydınlatma armatürüne sadece bir spot ışığı ekleyelim.

Hacimsel Spot Işığı Efekti Ekleme

Hacimsel spot ışıkları ile, renderlarınızın atmosferik niteliklerini anında destekleyen güçlü, görsel olarak çarpıcı bir etkiye sahip olursunuz.

Ancak ilk adım, hacimsel ışıklarımızdan en fazla etkiyi elde etmek için sahneyi değiştirmek. Örneğin, gündüz hacimsel aydınlatma efektini görmek daha zordur, bu da gece görüşüne ihtiyacımız olduğu anlamına gelir.

hacimsel spot isiklariyla mukemmel bir atmosfer nasil olusturulur 04

Kendi projeniz üzerinde çalışıyorsanız, Fotoğraf Moduna gidip ‘Özel Stil’e tıklayarak ve ardından Gece Stilini seçerek hızlı bir şekilde çekici bir gece görünümü elde edebilirsiniz.

hacimsel spot isiklariyla mukemmel bir atmosfer nasil olusturulur 05

Ardından, projeye gece için gerçekçi gökyüzü efekti verelim.

hacimsel spot isiklariyla mukemmel bir atmosfer nasil olusturulur 06

Gerçekçi Gökyüzleri, kendi Gökyüzü Işığı aydınlatma simülasyon teknolojisiyle birlikte geldiğinden, bir gece Gerçekçi Gökyüzü, gerçekçi bir görünüm için çevre aydınlatmanızı dengelemeye yardımcı olabilir.

hacimsel spot isiklariyla mukemmel bir atmosfer nasil olusturulur 07

Sakin bir akşam gibi geliyor.

Artık nihayet hacimsel spot ışığı efektini eklemeye hazırız. Bu efekti Fotoğraf, Film ve 360 Panomara modlarında bulabilirsiniz. FX (Efekt ekle) butonuna tıklayın ve Aydınlatma kategorisine gidin.

hacimsel spot isiklariyla mukemmel bir atmosfer nasil olusturulur 08

Efekti ekleyin ve hangi spot ışıklarının hacimsel bir ışık demeti göstereceğini seçmek için “Işıkları seç”i tıklayın. Bu örnek için daha önce sokak lambasına eklediğimiz spot ışığı seçtik.

Işığa tıklayın ve hacimsel hale gelir. Aynen böyle!

Şiddet, yoğunluk ve düşüş kaydırıcılarını hareket ettirerek hacimsel aydınlatmanızın görünümünü daha da kişiselleştirebilirsiniz. Bunların bazılarını değiştirelim ve ne olduğunu görelim.

Işık ayarlarından memnun kaldığınızda, bazı test renderları yapalım ve bu sahnenin hacimsel bir spot ışığı ile nasıl göründüğünü görelim.

hacimsel spot isiklariyla mukemmel bir atmosfer nasil olusturulur 09

İstediğiniz Sonuçlara Ulaşmak

İlk test görüntülerimiz oldukça iyi görünüyor; doğru yönde gidiyoruz. Bununla birlikte, aydınlatmayla ilgili çözmek istediğimiz birkaç sorun var.

Örneğin, çok fazla mercek parlaması var ve bu, görüntünün havasını bastırıyor. Mercek parlaması efekti, Fotoğraf ve Film modlarında Kamera kategorisinin altında bulunur (bu efekt 360 panorama için kullanılamaz). Efekti açın ve bu simüle edilmiş fotoğraf fenomenini kişiselleştirmek için kullanabileceğiniz tüm kaydırıcıları göreceksiniz. Bazı durumlarda, bir sorunu düzeltmek, parlamanın ışık çizgilerinin yoğunluğunu azaltmak gibi birkaç basit kaydırma hareketi gerektirir.

hacimsel spot isiklariyla mukemmel bir atmosfer nasil olusturulur 10

Diğer durumlarda, biraz oynamanız gerekebilir. Sonuçtan memnun kalana kadar parlama, çizgi yoğunluğunu ve diğer kaydırıcıları ayarlamayı deneyin.

İpucu: Nihai renderın aydınlatma düzenine bir göz atmak için her zaman yüksek kaliteli önizlemeyi tıklayabilirsiniz.

Mercek parlaması sorununa ek olarak, ışığı engelleyen sokak lambası armatüründe de ufak bir sorun var. Bu sorunu çözmek için, spot ışığının konumunu biraz değiştireceğiz ve ardından spot ışığının özelliklerinde, yatay yüzeyin görünür ışık ışınlarını engellemesini önleyen gölge çıkartma bölgesini ayarlayacağız.

İpucu: Daha hassas hareketler için shift tuşunu basılı tutun.

Yeniden oluştur ve gözden geçir. Bu görüntüde yapacağımız bazı son düzenlemeler şunları içeriyor:

  • Alan Derinliği efektini kapatma
  • Sahne boyunca daha fazla kar göstermek için Yağış efektini ayarlama
  • Diğer spot ışıklarının ışık renk sıcaklığını, parlaklığını ve koni açısını ayarlama

İpucu: Tüm fotoğraf efektlerinizi korurken sahneyi düzenlemenize olanak tanıyan “Efektlerle Oluştur” aracını kullanarak, tam istediğiniz görünümü yakalamak için ışık ayarlarında kolayca ince ayar yapabilirsiniz.

Ve işte nihai sonuç.

hacimsel spot isiklariyla mukemmel bir atmosfer nasil olusturulur 11

Herhangi bir spot ışığının özelliklerini ayarladıktan sonra, ışık yoğunluğu ve yoğunluğu gibi hacimsel spot ışığı efekt ayarlarını yeniden ayarlamanız gerekebileceğini unutmayın.

Güzel Aydınlatma, Hızlı Render

Mimari görselleştirme söz konusu olduğunda, aydınlatma anahtardır.

Lumion ile, ister güneşin parlaklığı ve konumu, ister spot ışıklarının, noktasal ışıkların ve diğer aydınlatma objelerinin ve efektlerinin düzeni olsun, işleme projenizdeki tüm aydınlatma öğelerinin %100 kontrolünün keyfini çıkarabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, Lumion’un sezgisel aydınlatma özellikleriyle biraz alıştırma yapmaktır ve güzel ışıkların ustaca sergilenmesiyle tasarımınızdaki yaşamı ve güzelliği ortaya çıkaracaksınız.

Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız, Lumion eğitimleri, ipuçları, püf noktaları ve çok daha fazlası için YouTube kanalımıza göz atın.

Orijinal Yayına Buradan Erişebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top