Daha Hızlı Renderlar: Lumion 10’un İş Akışınıza Hız Katacak 6 Yeniliği

lumion 10 is akisiniza hiz katacak 6 yenilik 1200x628 1

Araziye boyamayla yerleşen ağaçlar. Sıkça kullanılan malzemelerin kullanıcı tanımlı olarak tanımlanması. Ve iş akışınızı daha verimli hale getirecek zenginleşen obje kütüphanesi.  

Tasarıma başladığınız ilk günden müşterilere sunum yaptığınız güne kadar… Tüm bu tasarım süreçleri haftalarca sürebiliyor. Lumion 10 ile daha az çabayla daha güzel renderlar elde edebilirsiniz.  

BeautifulLandsaces zoomed in 1536x864 Lumion10 MarcoCaccini
Model tasarımı, Marco Caccini 

Lumion 10’un yenilikleriyle beraber iş akışınızı ve tasarım süreçlerinizi geliştirin. 3B modellerinizi gerçekçi ya da konsept renderlara, animasyonlara ve panoramalara dönüştürmek hiç olmadığı kadar kolay.  

Bu blogda Lumion 10’un iş akışınızı geliştirecek 6 özelliğini göreceksiniz: 

 1. Yerleşim Boyama 
 2. Özelleştirilebilir Malzeme Kütüphanesi 
 3. Peyzaj Kesici 
 4. Ease in/out Geçiş Kontrolü 
 5. Geliştirilen Obje Kütüphanesi 
 6. Geliştirilen DWG Model Alma 

Yenilikler filmi, eğitim filmleri ve daha fazlası sayesinde tüm bu yeniliklerin render süreçlerine kazandıracaklarını görebilirsiniz. Lumion 10’la gelen tüm yenilikleri görmek için yenilikler sayfamızı ziyaret edin.

Yerleşim Boyama 

Yoğun bir ormanın içinde tasarım yapmanız için 1 saatten daha zamanınız olduğunu hayal edin. Projenin yapılacağı alanın fotoğraflarına baktığınızda yüzlerce ağaç, bitki barındıran bir ekosistem olduğunu görürsünüz. 

Yerleşim boyamayla her detayı göstermenize gerek kalmadan evin etrafını saran yüzlerce ağaç oluşturabilirsiniz. Bu özellik yıldırım hızıyla dijital ormanlar oluşturmanızı sağlarlar.  

Yerleşim boyama tam olarak göründüğü gibi çalışır. Farenizle yapacağınız kaydırma hareketi sahneye yüzlerce ağaç yerleştirmenizi sağlar. Bir ressamın tablosunu boyaması gibi yüzlerce ağaç, bitki ve doğa unsuruyla projenizi boyayın.  

Yerleşim Boyama Nasıl Kullanılır? 

Araziye yüzlerce ağaç, bitki ve diğer tabiat yerleştirmek istediğinizde yerleşim tiplerinin altında yerleşim boyamayı göreceksiniz.  

lumion10 tabiat kutuphanesi

Şu anlık, yerleşim boyama sadece tabiat kütüphanesinde kullanılabilir. Tabiat kategorisine geçin ve bir obje seçin ardından Yerleşim Boyamaya tıklayın. 

Sonra yerleşim miktarını belirleyebileceğiniz yoğunluk ayarını göreceksiniz. Ormanlar ya da yoğun bitkiler içeren ekosistemler için yoğunluğu sonuna kadar açın.  

Daha doğal görüntüler için çeşitliliğin önemini hatırlatmak faydalı olacaktır. Doğal sahneler için yoğunluğu azaltın ve farklı tiplerde objeler yerleştirin.  

Studio MK 27’nin çalışmalarından esinlenilen model 

Yerleşim boyamayla yapabileceklerinize dair birkaç örnek: 

lumion10 yerlesim boyama 1 1024x576 1
lumion10 yerlesim boyama 2 1024x576 1
Model tasarımı Van Manen
lumion10 yerlesim boyama 3 1024x576 1

Özelleştirilebilir Malzeme Kütüphanesi 

Aynı malzemeleri tekrar tekrar ayarlamak zorunda mı kalıyorsunuz? Tüm ayarlarınızı titizlikle yaptıktan sonra kullanıcı tanımlı malzeme olarak kaydedebilir ve istediğiniz zaman tüm özelleştirmelerinizi geri çağırabilirsiniz.  

Bu ihtiyacınız olan tüm malzemelerin tüm projeleriniz için hazır bulunmasını sağlar.  

Peyzaj Kesici 

Modelinizi Lumion içerisine aktardığınızda arazi oluşturmak için iki farklı seçeneğiniz var. Modeli oluşturduğunuz programda bir arazi ekleyebilir ya da Lumion’un peyzaj araçlarını kullanabilirsiniz.  

Lumion’u kullandığınızda yer altında kalan elemanlarınız varsa, havuz ve bodrum katlar gibi, peyzaj kesici aracıyla kolayca görselleştirebilirsiniz.  

Lumion obje kütüphanesinde donatıların altında yer alan peyzaj kesici arazide delik oluşturur. Objenin genişliğini ve uzunluğunu ayarlayabilir, yer altında kalan objeler kolaylıkla gösterebilirsiniz.  

Projenize en fazla 2 adet ekleyebilirsiniz.  

Ease in/out Geçiş Kontrolü 

Güzel bir film hazırlamak kamera yollarını kaydetmekten daha fazlasıdır. Kamera hızlarını belirleyin ve müşterilerinize istediğiniz detayları aktarın.  

Artık Lumion 10’daki ease in/out geçiş kontrolü kliplerin başına ve sonuna eklenebilir.  

Klip başında ‘Ease in lineer’ seçeneğine geçerseniz klip başında sabit hızlarla ilerleyen klibin sonunda yavaşlayan kameralar elde edersiniz. Eğer klip sonunda da ‘Ease out lineer’ olarak belirlerseniz tüm klibi sabit kamera hızlarıyla izlersiniz.  

Geliştirilen Obje Kütüphanesi 

Kütüphanesindeki 5600’den fazla objeyle Lumion 10 gerçekçi ve zengin detaylar içeren sahnelerin oluşturulmasını çok kolay hale getirir. Ormandan şehir merkezine, mahalleden müze yapılarına kadar sahnelerinizi oluşturabileceğiniz tabiat, iç mekan, dış mekan, insanlar gibi objeler size sunuluyor.  

Lumion 10 kütüphaneyi göster/ gizle seçenekleriyle ya da büyük önizleme resimleriyle hatta özel isimlerle aratılmasıyla beraber iş akışını çok hızlı hale getiriyor.  

Her zamankinden daha kolay obje yerleşimleri için alttaki kısayolları unutmayın: 

 • G: Daima arazi üzerine yerleştirir. 
 • C: Yerleşimden önce arabaların renklerini değiştirir. 
 • V: Yerleşimden önce rastgele boyutlandırır. 
 • H: Yerleşimden önce yükseklik değiştirir.  
 • L: Yerleşimden önce boyut değiştirir. 
 • R: Yerleşimden önce açı değiştirir.  

Geliştirilen DWG Model Alma 

Lumion 10’la beraber gelen yeniliklerden biri de DWG almasının gelişmesiyle herhangi bir köprü uygulamasına ihtiyacınız kalmıyor olması.  

Model tasarımı Van Manen 

DWG almayla gelen diğer geliştirmeler: 

 • DWG uygulaması neredeyse baştan yazıldı böylelikle yüzeyler çok daha iyi ayrılıyor. Özellikle AEC/ MEP sektöründeki ürünlerin alınması çok daha sorunsuz gerçekleşir. Ne yazık ki, daha önceki Lumion versiyonlarındaki uyumluluğa bağlı değildir. Malzemeler katman rengine dayanır. 
 • Artık çizgileri de içeri alabilirsiniz.  
 • DXF model aktarımı da geliştirilmiştir.  

Modellerinize Hayata Verin ve Tasarımlarınızın Ruhunu Paylaşın  

Lumion 10 daha az çabayla güzel görseller oluşturmanızı amaçlamaktadır. Lumion 10’da gelen yeni özellikler, araçlar ve içerikler sayesinde modellerinizi gerçek dünyada sunabilmeniz için stressiz bir iş ortamı keşfedeceksiniz.   

Lumion’u Ücretsiz Deneyin

İçeriğin orijinalini buradan görebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top