Render ve Mimari Tasarım Süreci: Lumion İlişkiyi Nasıl Değiştirir?

lumion iliskiyi nasil degistirir 1200x628 1

Acı veren render deneyimleriyle ilgili tüm hatıraları unutun. Lumion, tasarım sürecinize tam olarak uyarak tüm bunları değiştirir ve tasarım mükemmelliğine giden yolculuğunuz boyunca size her an netlik ve içgörü sağlar. 

Kısa bir süre önce, render genellikle gerekli ancak acı veren bir iş olarak görülüyordu, öksürük şurubu almaya veya dişlerinizi çektirmeye benzer bir aktivite. O zamanki görselleştirme yazılımı yüksek bir giriş engeline sahipti, tipik olarak tek bir CAD programıyla sınırlıydı ve aylarca yavaş tempolu uygulama gerektiriyordu. O zaman bile, bir tasarımın gerçekçi ve duygusal açıdan sürükleyici görüntülerini üretmek haftalar değilse bile günler sürebilirdi.  

lumion iliskiyi nasil degistirir orthogonal 01

Bu engellerle, render işlemi, mimari ve tasarım sürecinin entegre ve alışılmış bir parçası gibi gelmiyordu. Mimar ile render arasında kopuk bir ilişki, bir çeşit yarık vardı ve hem büyük hem de küçük firmalarda hızlı, güzel görselleştirmelerin faydalarını günlük rutinin ve standart iş akışlarının dışında tutuyordu.  

Neyse ki, o zamandan beri zaman önemli ölçüde değişti. Artık öğle yemeğinden önce bir fikri çizebilir, temel şeklini ve estetiğini CAD yazılımınızda modelleyebilir ve form çalışmalarınızı Lumion’da oluşturabilirsiniz. 

lumion iliskiyi nasil degistirir Maquette Model rendered
Carlos F. Marques (@carlosfmarquess) tarafından Lumion’da oluşturulan bir maket görünümü. 

Lumion görselleştirme yazılımı, işleme sanatını mimarın günlük işine getiriyor. Yapılı çevrede biçim ve işlevi ifade ederken, mükemmellik ve netlik arzunuzu teşvik eder ve yaratıcılığınızı, çalışkanlığınızı ve mimari sevginizi beslemek için özel olarak tasarlanmıştır.  

Bu blog gönderisinde, Lumion’un günlük rutininize nasıl sorunsuz bir şekilde uyduğunu ve neredeyse elinizin bir uzantısı gibi çalıştığını keşfediyoruz. Lumion’un, inşaat sanatında zarafet ve ilham alma arzusunu beslerken, mimarları tasarım sürecinin herhangi bir aşamasında render alma konusunda nasıl güçlendirdiğini keşfedeceksiniz. 

Lumion’u tasarım sürecinizin her aşamasına nasıl dahil edebilirsiniz? 

Dünyada binalar olduğu kadar mimariye yönelik birçok yaklaşım vardır ve iki firma (hatta mimarlar) teknikleri, becerileri ve kullandıkları teknoloji açısından tam olarak aynı değildir. 

Lumion, daha önce şirket içi görüntülemeyi pratiğinize hiç dahil etmemiş olsanız da, benzersiz süreçlerinize ve iş akışlarınıza uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. 

Bir fikri test ediyor, ışığın tasarımınızın belirli bir unsuruna nasıl düştüğünü gözden geçiriyor, binanın şeklini çevreleyen ortama göre inceliyor veya patronunuza, müşterinize veya başka bir kişiye göstermek için gösterişli, güzelce hazırlanmış renderlar yapıyor olabilirsiniz. . 

lumion iliskiyi nasil degistirir Jordan Smith MOrenders
MOrenders tarafından Lumion 10 ile işlenen Modern Victoria Dönemi Tasarımı. 

Lumion, tasarımınızın veya fikrinizin güzel bir görüntüsünü anında oluşturmanıza olanak tanır. İhtiyacınız olan tek şey bir 3B modeldir ve Lumion, render işleme görevini keyifli, üretken bir deneyime dönüştürür. Tasarım geliştirmenin ilk aşamalarından son görselleştirmelere kadar işlemlerinizi sürecinize dahil edebilirsiniz. 

Tasarlamak için size daha fazla zaman verir. Fikrinizi geliştirmek, zanaatınızı mükemmelleştirmek ve projenizin çevresindeki çevre üzerindeki daha geniş etkisini tam olarak deneyimlemek için daha fazla zaman. 

Lumion’un bunu nasıl mümkün kıldığını inceleyelim. 

CAD yazılımınızla sorunsuz entegrasyon 

3D modellerinizi Rhino veya Revit’te mi oluşturuyorsunuz? İş akışınız, yanında küçük bir SketchUp ile 3ds Max’in bir karışımını içeriyor mu? Yoksa kendini işine adamış bir Chief Architect veya BricsCAD hayranı mısınız? Belki Cinema 4D veya Maya rotasını tercih edersiniz? 

lumion iliskiyi nasil degistirir Screenshot 20
Pixel-Head Studio tarafından model tasarımı.

Kullandığınız CAD veya 3D yazılımı ne olursa olsun, her zaman Lumion’a güvenebilir ve modellerinizi zahmetsizce içe aktarabilir, tasarımı yinelerken ve daha da geliştirirken iş akışınızı hızlandırabilirsiniz. Lumion, aşağıdakiler dahil en yaygın dosya formatlarını destekler: 

.DAE (Collada).DXF
.SKP (SketchUp).3DS
.FBX.OBJ
.DWG.MAX (requires a 3ds Max installation)

Lumion’un model içe aktarma ve yeniden içe aktarma işlevi hakkındaki her şey size zaman ve emekten tasarruf sağlar. 

Örneğin, modelinizi Allplan’dan Lumion’a aktardığınızı varsayalım. Lumion’daki render projesi üzerinde birkaç saat çalıştıktan sonra, 3B modelinizde büyük bir hata keşfediyorsunuz. Modeli Allplan’da düzeltirsiniz ve ardından güncellenmiş modeli yeniden içe aktarırsınız. Sadece birkaç saniye içinde, Lumion’daki ilgili bina, çevrenizdeki bağlam, özelleştirilmiş malzemeler ve Fotoğraf ve Film efektleri gibi hiçbir çalışmanızı kaybetmeden güncellenecektir. 

Lumion LiveSync ile gerçek zamanlı render  

Yeniden içe aktarma işlevini kullanmanın yanı sıra, aynı anda CAD’de modelleyebilir ve Lumion LiveSync ile Lumion’da renderlayabilirsiniz. İster duvarların yüksekliğini değiştiriyor olun, ister pencere veya kapılar ekliyor, hatta CAD yazılımınızda malzemeleri değiştiriyor olun, Lumion projeniz gerçekçi manzara, gerçekçi gökyüzü, bitki örtüsü, mobilya, çevre ve benzeri yerler arasında bu değişiklikleri otomatik olarak güncelleyecek ve gösterecektir. 

Bu ücretsiz, gerçek zamanlı işleme eklentisi, Lumion ile AEC endüstrisindeki en popüler CAD programları arasında canlı bir bağlantı kurar. 

LiveSync for SketchUp                                           LiveSync for Vectorworks   

LiveSync for Revit                                                   LiveSync for AutoCAD 

LiveSync for ArchiCAD                                           LiveSync for BricsCAD  

LiveSync for Rhino 

3D modelinizi CAD’de geliştirirken işlemek, sayısız avantajın kilidini açabilir ve size tasarıma, malzemelerine ve çevreleyen ortama nasıl uyum sağladığına (veya kontrastlarına) ilişkin değerli bilgiler verir. 

Lumion LiveSync eklentileri ücretsizdir ve kurulumu kolaydır. Yazılımınızın eklentisini indirmek için yukarıdaki ilgili bağlantıya tıklayın. 

Konut, iç mekan, peyzaj ve kentsel tasarımlar için sezgisel içerik oluşturma 

Müşteri beklentileri gelişmeye devam ediyor ve render teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte, birçoğu bir projeyi onaylamadan ve onu inşaat aşamasına göndermeden önce tam görselleştirme / daldırma deneyimini – görüntüler, animasyonlar, VR seçenekleri – arıyor. 

Konut projelerinin garaj yolundan gün batımının nasıl görüneceğini merak ediyorlar. Ticari binaları ile etrafındaki diğer binalar arasındaki bağı hissetmek istiyorlar ve tasarımın gerçek dünyaya nasıl dönüşeceğine dair en eksiksiz, en net resmi elde etmeyi umuyorlar. 

lumion iliskiyi nasil degistirir RealSkyVillaLandscape

Lumion, bağlam yaratma sürecine rehberlik ederek tasarımınızı çevreleyen ortamı stressiz ve zevkli bir şekilde yakalamanıza yardımcı olur. Bu, konut dış ve iç mekanları, çok aileli konutları, müzeler veya okullar gibi ticari binaları ve devasa kentsel veya peyzaj mimarisi projelerini içerir. 

lumion iliskiyi nasil degistirir Coastline by Gilson Antunes

Gilson Antunes tarafından Lumion’da render alınmış sahil şeridi. 

Örneğin, projenin konumu hakkında ayrıntılı bir görsel izlenim vermek isterseniz, Lumion’un OpenStreetMaps özelliğini kullanabilir ve dünya çapında binlerce yerin bina verilerini, yükseklik haritalarını ve uydu haritalarını anında içe aktarabilirsiniz. 

İster İrlanda’nın inişli çıkışlı tepelerine, ister Dubai’nin şehir merkezine ihtiyacınız olsun, OpenStreetMaps özelliği, bina tasarımınızı gelecekteki konumunda bir fincan kahve yapmak için gerekenden daha hızlı göstermenize olanak tanır. 

lumion iliskiyi nasil degistirir City Center visualization

Şehir Merkezi görselleştirmesi, Lumion 11’de Fatih Ekşi tarafından yapılmıştır. Evrenol Mimarlık Projesi. 

Ancak, olabildiğince hızlı bir şekilde render oluşturmanız gereken zamanlar olacaktır. Müşterinizin veya başka bir kişinin sürpriz bir ziyaret yaptığını, tasarımın kavramsal değil, gerçek konumunda nasıl görüneceğinden endişe duyduğunu hayal edin. 

Lumion’un Fotoğraf Modundaki Fotoğraf Eşleştirme efekti ile, müşterinin endişelerini öyle bir sükunet havasıyla giderebilirsiniz ki müşteri yapamayacağınız hiçbir şey olmadığını düşünür. 

Duygu ve atmosfer yaratmak 

Bir önceki blog gönderimizde, Lumion’un hayata döndürdüğü birçok yolu – hem süreç hem de sonuç – araştırdık. Mutfak zeminindeki bir çift botun sabahın erken saatlerinde kapıdan dışarı fırlayışının enerjisini nasıl yakalayabileceğini tartıştık; Pencerelerinizden aşağıya doğru hızla düşen yağmur damlalarının, iç mekanda yağmurlu bir öğleden sonrasının huzurunu ve rahatlığını nasıl iletebileceğini gösterdik. 

Lumion, mimarların tasarımlarını gerçek hayat senaryosu bağlamına yerleştirmelerine yardımcı olur. Bir anda, tasarımınızın dünyanın kuzey ve güney uçlarındaki konumunun ihtişamını yansıtmak için Kuzey Işıkları efektini ekleyebilirsiniz; İç tasarımınızın romantizmini ve güzelliğini önermek için ocağa ateş yakabilirsiniz. 

Projenizin atmosferini ve duygusunu yakalarken size rehberlik etmek amacıyla Lumion, içerik kütüphanesinde 6.000’den fazla model, 1.250’den fazla özelleştirilebilir malzeme ve görüntüler, animasyonlar ve 360 ​​derecelik panoramalar için 60’ın üzerinde yenilikçi efekt içerir. 

Örneğin, yüzlerce ağaç, çalı, çiçek, kaya ve diğer doğa öğelerini yerleştirmek için Toplu Yerleştirme veya Boya Yerleştirme araçlarını kullanarak dakikalar içinde vahşi ve yemyeşil bir orman inşa edebilirsiniz. 

Landscape Design and 3D Rendering with Lumion 10

Konut binası ve peyzaj tasarımı, Van Manen imzalı model tasarımı. 

Pencerelerinize ve diğer cam yüzeylerinize güzel ayrıntılara sahip yağmur damlaları eklemek için Yağış efektini açın ve yağmur çizgileri kaydırıcısını değiştirin. 

Lumion 11 and Landscape Rendering

Sahnenizdeki tüm Lumion spot ışıkları için IES profillerini içe aktararak ter dökmeden muhteşem bir aydınlatma ekranı oluşturun. 

Bir RAL renk seçici ve diğer kullanışlı renk seçiciler yardımıyla projenizin zengin ve etkileyici renklerini yakalayın. 

lumion iliskiyi nasil degistirir designed by Estudio Medular and visualized by Angular Lab in Lumion
Estudio Medular tarafından tasarlanmış ve Lumion’daki Angular Lab tarafından görselleştirilmiştir. 

Lumion ile benzersiz vizyonunuzu güzel, profesyonel görünümlü bir render olarak ifade etmek sezgisel ve tatmin edici bir süreç haline gelir ve Lumion gerçek zamanlı geri bildirim ve ışık hızında işleme hızları sunduğundan, test etmeye ve yardımcı olacak fikirleri keşfetmeye engel yoktur. En iyi işinizi yaparsınız. 

Ortografik görünümler oluşturma 

Mimari görselleştirmede ortografik projeksiyonun birçok faydası vardır. Bina tasarımını önden, sondan ve plan görünümlerinden göstererek, mimarlar, projenin genel biçimini ve işlevini iletmek için emrinde güçlü bir görsel iletişim aracına sahip olur ve izleyici üzerinde basit ama güçlü bir izlenim bırakır. 

lumion iliskiyi nasil degistirir Vila Cabrera Exterior 04

Lumion’un resimler ve videolar için ortografik görünüm efektiyle, bu standart ve her yerde bulunan illüstrasyon türünü doğrudan render iş akışınıza getirebilir, proje için çizim ve görselleştirme dosyanızı oluştururken zamandan tasarruf edebilirsiniz. 

lumion iliskiyi nasil degistirir lumion collective ortho
Lumion Collective tarafından Lumion’da işlenen farklı sanatsal seçenekleri test etmek. 

Ortografik görünümler efektini, Lumion’un Fotoğraf ve Film Modundaki eskiz ve anahat efektleri, Gerçek Gökyüzü, animasyonlu 3D karakterler ve daha fazlası gibi diğer efektlerle birleştirerek bir sonraki mimari sunumunuza kişisel bir dokunuş ve unutulmaz bir tat kattığınızdan emin olun. 

Tasarımınızın tüm parçalarını anime etmek 

Belki hiç dijital animasyon yapmadınız, sinematografi okumadınız veya profesyonel görünümlü bir filmi titizlikle bir araya getiren video düzenleme yazılımında saatler harcadınız. Ancak bir sonraki büyük müşteri sunumunuza dudak uçuklatan animasyonları dahil etmek istediyseniz, Lumion’un sezgisel, herkes yapabilir yaklaşımının sizi yönetmen koltuğuna oturttuğunu göreceksiniz. 

Örneğin, sadece klip düzenleyicide sahnenizde hareket ederek kamerayı kolayca kontrol edebilir ve çekici kamera yolları ve açıları ayarlayabilirsiniz. 

Örneğin, aşamalandırılmış animasyon efektiyle, tasarımınızın tüm öğelerinin görsel olarak çarpıcı bir şekilde nasıl birbirine bağlandığını göstermek mümkündür. 

Ten Over Studio tarafından sağlanan model.

Hareket, Gelişmiş Hareket ve Toplu Taşıma gibi kullanımı kolay animasyon araçları, kapıların açılması, kaldırımda yürüyen insanlar ve yoğun bir kavşaktan geçen arabalar üzerinde size tam kontrol sağlar. 

Kameranın yakınlığına bağlı olarak ses seviyesini artıran veya azaltan program içi ses nesnelerini bile bulabilirsiniz, bu da ortam arka plan gürültüsünden bir duvar oluşturmanıza olanak tanır. Metin efektleri, videoyu başka bir yazılımda düzenlemek zorunda kalmadan videonuzdaki önemli odaların veya binaların adlarını iletme yeteneği sağlar. 

İlk kez dijital animasyonlar yapıyorsanız bile, Lumion, keyifli ve üretken bir deneyim yaşamanız için süreci yönlendirir. 

Yaratıcı sürecinizi kucaklayın; iş akışlarınıza render alın 

Lumion, mimaride mükemmellik arayışı için zamanınızı ve enerjinizi harcadığınız günlük aktiviteler olan zanaatınızı desteklemek için tasarlanmıştır. 

Bu, sosyal sorunları tasarım yoluyla çözmek olabilir; estetik ve ifade ile ilgili olabilir. Kesinlik, teknik ve ayrıntıyla ilgili bile olabilir. Neyi başarmaya çalışırsanız çalışın, Lumion size bir fikir almanız ve onu hayata geçirmeniz için ihtiyaç duyduğunuz netliği sağlar. 

Orjinal içeriğe Buradan ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top