Doğru ve Hassas Alüminyum Tasarımları İçin SCIA Engineer Yazılımıyla Tanışın

SCIA aluminyum tasarimi 1200x628 1

Hepsi bir arada gelişmiş bir yapısal analiz yazılımı olan SCIA Engineer; sizlere zengin malzeme yelpazesi içerisinde alüminyum tasarımlarınız için güçlü bir çözüm sunuyor. Güçlü raporlama, gelişmiş yükleme ve filtreleme araçlarının yanında esnek modelleme özelliği ile SCIA Engineer’da alüminyum projelerinizi tasarlayabilir ve Eurocode‘a göre kontrol edebilirsiniz.

Faydaları

SCIA Engineer‘da alüminyum elemanların doğru ve hassas bir şekilde ele alınması şu şekilde sağlanır:

 • Tüm yerel burkulma etkilerinin yanı sıra ısıdan etkilenen bölgelerin etkili kesit hesaplamalarında ve sonraki tasarım doğrulamalarında dikkate alınması;
 • Bir açıklık düzeyinde, burkulma faktörlerinin ve global eleman stabilitesi için ikinci dereceden etkilerin belirlenmesi;
 • Optimize edilmiş tasarım rutinleri ve paralel işleme yetkinliği sayesinde alüminyum yapıların hızlı kontrolü;
 • Eurocode 9’un çok sayıda Ulusal Eki için destek: Belgium, Cypress, Czechia, Denmark, Finland, Germany, Greece, Ireland, Italy, Luxembourg, the Netherlands, Norway, Slovakia, Sweden, United Kingdom.
 • Bu tasarım işlevselliğinin, çeşitli non-lineer türleri, eksiklikler, kesitlerin 2B FEM stres analizi vb. gibi gelişmiş analiz özellikleriyle uyumluluğu.

Kesit Analizi

SCIA Engineer, ince cidarlı kesitlerin analizi için benzersiz, çok yönlü özelliklere sahiptir: kesit sınıflandırması ve etkili kesitlerin türetilmesi, kod kontrol kurallarını uygulamadan önce temel adımdır.

 • Çelik tasarım için mevcut olanların yanı sıra, alüminyum kesit araçları ayrıca kaynakların varlığını da hesaba katar.
 • Profil Kütüphanesi, ihtiyaçlarınıza göre uyarlayabileceğiniz, saklayabileceğiniz ve kullanabileceğiniz çok çeşitli şekiller içerir.
 • General Cross Section Editor (sen.05 modülüne dahildir) özelliğini kullanarak, herhangi bir kesit şekli oluşturabilir ve bunu analiz- yapısal tasarımda kullanabilirsiniz; şekil entegre çizim araçlarıyla çizilebilir ve hatta dxf ve dwg dosyalarından içe aktarılabilir.
 • SCIA Engineer, yüzey tiplerini (dahili, sabit, simetrik veya asimetrik dış yüzeyler), birlikte birleştirildiklerinde (kaynaklı veya cıvatalı) bile, bilinen tüm kesit şekillerinin ayrı parçalarına otomatik olarak atar.
 • Azaltılmış kesit özellikleri, bölgesel ve distorsiyonel burkulma ,HAZ etkisi dikkate alınarak basınç, güçlü ve zayıf eksenli eğilme için hesaplanır.
 • Elde edilen etkili kesitler grafiksel olarak görüntülenebilir ve hesaplamanın tüm iterasyonları tablolarda rapor edilir.

Karmaşık Şekillerin Kullanımı

Eurocode 9, kesitlerin yüzey narinliğine göre sınıflandırılmasını gerektirir; Plastik veya elastik doğrulamalar daha sonra buna göre yapılır ve hatta yerel burkulma etkileri için azaltmalar bile dikkate alınmalıdır. Bu, alüminyum enine kesitlerin bir kalınlığa sahip yüzeylerle temsil edilmesini gerekli kılar. Normalde cephelerde kullanılanlar gibi şekiller karmaşık olduğunda bu zordur.

İyi haber şu ki, SCIA Engineer’ın bunun için bir çözümü var. Herhangi bir kesit şeklini çizebilmek için ince cidarlı bir temsil kolayca çizilebilir. Bu, tasarımın “her iki dünyanın en iyisinden” yararlanacağı anlamına gelir: Gerçek kesit şekilleri ile (deformasyonları, iç kuvvetleri ve gerilmeleri türetmek için) FEM analizi yapılabilmekte, EC9 tasarım modülünde sınıflandırma ve etkin kesit hesaplaması yapılabilmekte ve sonuçlar kod kontrollerinde kullanılmaktadır.

Isı Etkisi Altındaki Bölgeler

Alüminyum elemanlara kaynak yapıldığında, malzemenin yumuşaması nedeniyle yerel stabilite etkileri yoğunlaşabilir. Eurocode 9, tasarım düzeyinde kaynakların doğru şekilde işlenmesine özel önem vermektedir.

SCIA Engineer’da, elemanlara hem boyuna hem de enine kaynakları girebilirsiniz. Kaynaklar, ısıdan etkilenen bölgelerinde (HAZ) kullanılan etkili kesit özelliklerini artıracaktır. Enine kaynaklar, HAZ’ın kapsamı boyunca tamamen yeni bir etkili kesitle sonuçlanacaktır.

Kontroller

 • Eksenel kuvvetler, eğilme momentleri, kesme kuvvetleri, burulma, eğilme ve bu yük etkilerinin birleşimi (N + My, z + Vy, z, Vy, z + T) için kesit kontrolleri gerçekleştirilir.
 • Eğilmeli burkulma, burulma ve burulmalı-eğilmeli burkulma, yanal burulmalı burkulma, I-kesitler için kesme burkulması (simetrik veya asimetrik), birleşik eğilme ve eksenel basınç için stabilite kontrolleri gerçekleştirilir.
 • Kontroller, enine kaynaklar için özel hususlarla en güncel EN 1999-1-1: 2007 + A1: 2010 + A2: 2013’e göre yapılır.
 • Otomatik tasarım (AutoDesign) işlevi, optimum kullanım elde etmek için kütüphanenin veya parametrik kesitlerin boyutlarını optimize etmeyi mümkün kılar.
 • İsteğe bağlı kesitler (bel kısmı, değişken yükseklik) ve delikli elemanlar da tasarlanabilir.
 • Program aynı zamanda “en kritik” yük kombinasyonunun çıkarılmasını ve daha sonra Stabilite  veya ikinci derece gibi analizlerde kullanılmasını sağlar . Buradaki “en kritik” terimi, en yüksek kesit veya stabilite kullanım oranıyla sonuçlanan yük kombinasyonlarını ifade eder.

Raporlama

Alüminyum tasarım modülü, tasarımın sonuçlarına çeşitli şekillerde kolayca erişilebilen etkileşimli bir raporlama arayüzünden yararlanır:

 • 3B sahnedeki renkli gösterim diyagramları, yapının herhangi bir yerindeki sorunları hızla belirlemeye yardımcı olur;
 • Tasarım çıktı belgesi, Kısa rapor veya Tablo Sonuçları aracılığıyla tablo biçiminde kolayca yazdırılabilir;
 • Eleman başına bir özet raporu, tasarımın tüm önemli parametrelerini ve tüm kontrolleri tek bir sayfada özetler;
 • Ayrıntılı bir rapor, tüm hesaplamaları, koda göre uygulanan makaleler ve referanslarla birlikte formül (veya tercih edilirse tablolar) olarak gösterir ve tasarımın mantığını ve adımlarını izlemenize,doğrulamanıza olanak tanır;
 • Özet ve Ayrıntılı rapora, Tablo Sonuçlarındaki satırlara çift tıklanarak doğrudan erişilebilir. Bu şekilde, hesaplama detayları ile ekranda görselleştirilen üyeler arasındaki bağlantıyı hızlı bir şekilde elde edersiniz.
 • Hatalar, uyarılar ve notlar 3B sahnede elemanların üzerine gelerek etkileşimli olarak gösterilebilir.
 • Kesit sınıflandırmasının ayrıntılı bir özeti ve etkili kesit türetmeleri de Mühendislik Raporuna eklenebilir.
 • Seçilen ayarlar (örneğin, seçilen yük kombinasyonu, eleman adları, hesaplama türü ve aşırılıklar) sol üst köşedeki Sonuç Göstergesinde görüntülenir;
 • Genel kullanım oranının yanı sıra, Sonuç Bileşenlerini kullanarak elemanlar üzerinde belirli kontroller sağlayabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top