Görselleştirmeyi Yeniden Sevmeyi Öğrenin

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin 1200x628 1

Lumion ile çalışmak tatmin edicidir ve müşteriyi memnun eden sonuçlar üretir. Rahatlık ve neşe anlarının sürece sızmasına izin vererek, ofiste geçirdiğiniz o yoğun günlerde render’ı bir lüks gibi hissettirir.

Bir mimar, stajyer, öğrenci ve hatta sadece güzel sanatlar uzmanı olarak yaşadığınız o ilk, zevkli deneyimleri bir düşünün. Hangi duyguları hissettiniz? Bir gün mimar olma düşüncesiyle belki de merak ve heyecanla doldunuz mu?

Belki de en sevdiğiniz mimarın bir binasına girdiğiniz için büyük bir zevkle bunaldığınız zamanlardı. Belki de büyük firmada yoğun bir staj sırasında bir meslektaşınızla kurduğunuz arkadaşlıktı. Belki de sadece arkadaşlarınızla tasarım konseptleri hakkında konuştuğunuz geceler veya çizim masanızda geçirdiğiniz, tutku projenizi soyut bir düşünceden tam teşekküllü bir tasarıma çizdiğiniz saatlerdi.

Ya da belki de anne babanızın artan öfkesine karşı ışıkları açıp kapamanın saf zevkiydi!

Lumion ile render almak, sizi en başta mimar olmaya yönlendiren tüm harika şeylerin bir hatırlatıcısı gibi hissettirebilir.

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin 13860 38
Lumion’da Jeremias Dabbah, Camila Crudo ve Sofia Di Tomaso tarafından yapılan “Hanging with a Thread”. Architizer’s One Rendering Challenge 2021‘in kazananları.

Stres engelini ortadan kaldıran sezgisel ve kendi kendini motive eden çalışma alanı ile Lumion, zanaatınızın doğasında bulunan zevklerle yeniden bağlantı kurmanıza yardımcı olur. İçerik kitaplığındaki binlerce nesne ve malzeme -birbirinden güzel ama pratik düzinelerce fotoğraf ve video efektinden bahsetmiyorum bile- serbest bırakmak, rahatlamak ve yaratıcılığınızın akmasına izin vermek için ender bir fırsat sunuyor.

Lumion’un mimari tutkularınızdan faydalanabileceği ve rendera yeni ve heyecan verici bir perspektiften bakmanıza yardımcı olabileceği yollardan birkaçına daha yakından bakalım.

CAD & Lumion birlikte uyum içerisinde çalışır

Daha eski, daha geleneksel mimari render uygulamaları arasında, ‘stres’ ve ‘sakin’ gibi yüce duygular gerçekten denklemin bir parçası değildi. Yüzlerce düğmeli karmaşık yazılım arayüzleri, yazılım paketleri için bir onur rozetiydi ve “kullanıcı deneyimi” hiçbir zaman “mimar deneyimi” değildi.

Lumion, CAD programınızla uyum içinde çalışmak üzere tasarlanmıştır. Tüm süreç sezgisel hale gelir ve modelinizi içe aktarırken, çevresinde ayrıntılı zengin bir sahne oluştururken ve güzel bir sonuç oluştururken size rehberlik eder. Başlangıç ekranından (aşağıdaki resimde) bilgisayarınızın donanımını kontrol edebilir, dokuz şablondan birinden yeni bir proje oluşturabilir, dokuz örnek sahneden biriyle Lumion iş akışlarını keşfedebilir veya devam eden çalışmanızı yükleyebilirsiniz.

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin Screenshot 1

Yeni bir projeye başladıktan veya mevcut bir projeyi yükledikten sonra, Lumion yalnızca ihtiyacınız olduğunda en uygun düğmeleri göstererek dağınıklığı azaltır ve projenizi ve çevresindeki bağlamı rahatça görebilmeniz için bilgisayar ekranınızda size daha fazla alan sağlar.

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin Van Manen with editor
Van Manen tarafından sağlanan model.

Lumion’un Oluşturma Modunun sol alt köşesinde, Lumion’un geniş nesne ve malzeme içerik kütüphanesinin yanı sıra çeşitli peyzaj şekillendirme araçları, hava durumu seçenekleri ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm proje oluşturma araçlarına erişebilirsiniz. Öyleyse, konut ev tasarımınızın önüne birkaç ağaç eklemek istediğinizi hayal edin? Yukarıdaki arayüze bakarak, muhtemelen onları nerede bulacağınızı tahmin edebilirsiniz.

Dış duvarlar için farklı bir renk mi istiyorsunuz? Farklı RAL renk seçeneklerini deneyin ve bina tasarımınıza canlılık katacak bir renk seçin.

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin by Juan Cruz Victoria.
Honoring Barragán,  Lumion’da Juan Cruz Victoria (@victoria_arquitectura) tarafından yapılmıştır.

Arka planda yanlış ağaçları mı kullandınız? Değiştirmek istediğiniz tüm ağaçları seçin ve tek tıklamayla değiştirin.

Pixel-Head Studio tarafından sağlanan model.

Lumion’da 3D modelinizi güncellemeniz mi gerekiyor? Anında güncellemek için LiveSync’i açın veya modeli yeniden içe aktarın.

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin Revit LiveSync Still

Lumion render deneyiminde yüzeyde hemen görünenden çok daha fazlası var ve bunun iyi bir nedeni var. Görselleştirme ihtiyaçlarınızı tanıyan ve bunu gerçekleştirmek için basit ve doğrudan bir yol sağlayan yazılımla render, keyifli bir deneyim olmalıdır.

Yaratıcı duyguların binlerce nesne ve malzeme ile akmasına izin verin

Boş bir kağıt parçası gibi, Lumion sınırsız yaratma fırsatı sunar. Engeller olmadan ifade etmek. Ve yaratıcı duyguların akmasına izin verin.

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin Organic Form Suraj Karki
Lumion’da Suraj Karki (@_yesk) tarafından yapılan “Organik denge”.

Lumion, sizi karmaşık arayüzlerin ve hantal iş akışlarının kısıtlamalarından kurtararak, yalnızca mimari tasarımınızın estetiğini değil, aynı zamanda tasarımın ruh halini, stilini, atmosferini ve duygusunu gelecekteki ortamında simbiyotik olarak yakalamanız için bir tuval görevi görür. Onu çevreleyen ortama bağlar.

Hayal gücünüzün içeriğini tüm zengin ayrıntılarıyla yakalamanıza yardımcı olmak için Lumion, nesne kitaplığında 6.200’den fazla nesne, 1.200’den fazla malzeme ve düzinelerce peyzaj aracı ve diğer efektlere sahiptir – tümü Lumion’un görsel açıdan rahat arayüzünden erişilebilir.

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin Gui Felix 2

Örneğin, peyzaj araçlarıyla, uzak ufkun alçak tepelerini şekillendirebilir veya özel bir dağ tesisi için tasarımınızın üzerinde yükselen sivri tepeleri şekillendirebilirsiniz.

Gui Felix Sheep on hill
Lumion, deneyebileceğiniz ve hatta oynayabileceğiniz bir yer sağlar.

Doğrudan bir şiirden bir gün batımı yaratmak için çevre aydınlatmasını değiştirebilir ve bir Gerçek Gökyüzü ekleyebilirsiniz.

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin stress free experience

Bir düğmeye tıklayarak ada cennetiniz için okyanus yaratabilirsiniz. Kayaların stilini değiştirin; kirin rengini değiştirin; çimenleri çiçeklerle, arılarla ve hayatla serpilmiş bir bulut yatağı kadar rahat gösterin.

Kolayca yoğun bir orman oluşturabilirsiniz…

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin D.Wulf 2
Mimari görselleştirme stüdyosu D.Wulf tarafından oluşturulan ormandaki kabin.

Ya da ekosistemleri ve ekonomileri doğuran bir nehir…

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin House on the River 1920x1080

Ya da büyük bir şehirde sakin bir park, arkadaşlarla buluşmak için mükemmel bir yer…

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin Visual Eyes Media
Görselleştirme stüdyosu Visual Eyes Media (@visualeyesmedia) tarafından oluşturulan Clapham yolu yeniden çalışması.

Anında bir çöl yapabilirsiniz…

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin Adam Crimson New
Crimson, bir proje ve Adam Ingram ve The Lumion Collective tarafından çevresel inşa sürecine derinlemesine bir dalış.

Tropikal cennet…

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin Gui felix 4
Gui Felix (@guifelixlumion) tarafından Lumion’da işlenen deniz kenarında bir akşam

Mutlu şarap ülkesi…

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin Valley Winery Photo 3
Şarap ülkesi, Ten Over Studio tarafından sağlanan model.

Donmuş tundra…

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin Bartosz Orlinski Vardal Arkitekter
Norveç’teki kış kabini, Lumion 11’de Bartosz Orliński tarafından işlendi ve Vårdal Arkitekter AS tarafından tasarlandı).

Nereye gitmek isterseniz isteyin, manzara veya çevre ne olursa olsun, Lumion’da yapmanın keyfine varacaksınız.

Uç!

Lumion’da sıfırdan bir sahne oluşturmak eğlenceli olsa da, birkaç adımı atlamak ve tam olarak ihtiyacınız olan ortamı yaratmak için çeşitli araçlar da bulabilirsiniz. Örneğin OpenStreetMaps ile dünyanın herhangi bir yerinde – Tokyo, Amsterdam, Honolulu – seçim yapabilir ve belirli bir alanın bina kütlelerini, yükseklik haritalarını ve uydu haritalarını indirebilirsiniz.

Lumion’daki sahne inşasını tamamen atlamak ister misiniz? Fotoğraf Eşleştirme efektiyle tasarımınızı bir fotoğrafın tam ortasına yerleştirmek sadece birkaç dakikanızı alır.

12 Ekim günü öğleden sonra üçte küçük bir kuzey Norveç kasabasında bir ev için tasarımınızı göstermek ister misiniz? Güneş Çalışması etkisi ile bu bir işaret ve tıklama meselesidir.

Teşvik edici, güçlü ve stressiz ilişkiler kurun

Mimarlık, her zaman profesyonel ekiplerin tasarım geliştirmesini, malzeme seçmesini, satıcılarla bağlantı kurmasını, teklif vermesini, müşterileri mutlu etmesini, yeni projeler aramasını vb. gerektiren ortak bir çaba olmuştur.

Daha küçük ölçekte, ortalama projenizi geliştirmeye ve inşa etmeye katılan herkesi düşünün. Tipik olarak, meslektaşlarınız, müşteri, projenin yakınında yaşayacak Topluluklar, belediye binası, kurumsal çıkarlar, inşaat ekipleri ile çalışmanız gerekecek… ve bu sadece C harfi!

Çok aileli konut, Andre Diogo (@adsimagens) tarafından hazırlanan ve Gui Felix (@guifelixlumion) tarafından render alınan bir proje.

Lumion’u tasarım ve iletişim süreçlerinize ekleyerek, projeyi ilerletmek için gereken anlayışlı geri bildirim ve yapıcı eleştiri için hızlı bir şekilde oluşturulan render’ları kullanarak daha teşvik edici ve ilham verici bir işbirliği akışı oluşturabilirsiniz.

Örneğin, Lumion projesinin oluşturma görevlerini, binayı ve iç döşemelerini bir kişiye, çevre düzenlemesini ve bağlam oluşturmayı bir başka kişiye vermek istediğinizi düşünelim. Lumion’un Proje Kaynaştır seçeneği ile Lumion projelerinizi tek bir ana dosyada bir araya getirebilirsiniz.

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin Merge

Lumion LiveSync, ekibinizin gözden geçirebileceği tasarım seçenekleri için gerçek zamanlı geri bildirim sağlayan başka bir ortak çalışma aracıdır. Alıcının yatak odası penceresinin sokaktan görünmediğinden emin olmak istediğini varsayalım. Örneğin, SketchUp ve Lumion arasındaki LiveSync ile farklı pencere yerleştirme seçeneklerini test edebilir ve müşteri için en iyi seçimi sağlayabilirsiniz.

Son olarak, Lumion statik görüntüleri dakikalar içinde, animasyonları da birkaç saat içinde oluşturabildiği için, istediğiniz zaman, tasarım sürecinin herhangi bir aşamasında, herhangi bir nedenle kaliteli bir görüntünün avantajlarından yararlanabilirsiniz. Lumion’un yüzer lisanslama sistemi, yazılımı istediğiniz kadar bilgisayara indirebileceğiniz* anlamına gelir ve size iş bilgisayarınızdan dizüstü bilgisayarınızı getirebileceğiniz herhangi bir yere sorunsuz bir şekilde hareket etme özgürlüğü verir – kanepeye yayılmış, 30.000 fit hızla seyahat eder , bir Karayip adasında havadar bir hamakta tembelce sallanan.

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin Mostafa Hajizadeh
Mostafa Hajizadeh tarafından Lumion’da işlenen bir Club Challenge için kazanan görüntülerden biri.

Lumion’un, sanki az önce derin bir nefes almış ve bir nefes verme kolaylığıyla tüm endişelerinizi bırakmışsınız gibi, render görevine bir hafiflik getirmesini sağlayan bu benzersiz fayda, özgürlük ve esneklik karışımıdır.

Güzel görüntüler aracılığıyla müşterilerinizle bağlantı kurun

Hayattaki diğer birçok şey gibi, iletişim de verimli ve olumlu bir ilişkinin anahtarıdır.

Ziyaretçinin kalbine sefalete sürükleyen köşeli duvarlarla sonuçlanan küçük iletişimsizliklerdir (“Ah, tek bir dış duvar mı istediniz? Libeskind duvarı dediniz sanıyordum!”). Yaşam alanında bulunan depolama alanıdır. Henüz mobilya sahibi olmayan yeni evli çift için büyük boy yatak odası. Pencerenin mutfak lavabosunun üzerine yerleştirilmesidir, böylece sabah yedide, aile kahvaltısını yaptıktan sonra, parlak güneş, bulaşıkları yıkayacak kadar cesur olan herkesi kör eder.

Lumion size herhangi bir tasarım fikrini veya sorusunu, diğer görevlerinizi etkilemeden simüle edilmiş, gerçeğe yakın bir durumda oluşturma yeteneği verdiği için, bu yanlış iletişim kazaları geçmişte kalabilir. Dokuları, renkleri, çevre bağlamı, çevresi ve daha fazlasıyla bina tasarımını gösteren renderlar, siz, müşteriniz ve diğer ilgili taraflar için ortak bir zemin sağlar.

Diyelim ki müşteriniz gergin tarafta bir dokunuş. Bu, üzerinde çok şey olan büyük bir proje ve müşteri her açıdan mutlak mükemmellik talep ediyor – tasarım, bütçe, zaman çizelgesi, HVAC sisteminin binanın herhangi bir yerinde görüşten tamamen gizlenme şekli.

Lumion ile, bu müşteriyi, kolay anlaşılır görüntü ve video ortamı aracılığıyla sürece bağlayarak bir rahatlık ve güvence düzeyi sunabilirsiniz. Bir fincan kahve yapmak için gerekenden daha kısa sürede, dış formun birden fazla perspektifini gösterebilir, güneş ışığının üçüncü kattaki balkonlara nasıl düştüğünü ve binanın canlı ve insanlarla dolu olduğunda nasıl hissedeceğini gösterebilirsiniz.

Müşterilerin Lumion dosyanızı görüntülemelerini sağlayan ücretsiz bir indirme olan Lumion Görüntüleyici ile, müşterinizi görselleştirme yolculuğuna getirebilir, projelerinde istedikleri zaman uçmalarına izin vererek onları güncel tutabilirsiniz.

Müşteriyle aynı dili konuşarak belki özel bir şey bile olabilir. Müvekkilinizi, ailesini ve çocuklarını tanımış olabilirsiniz ve en iyi yanı, bitmiş evini ortaya çıkardığınızda yüzlerindeki heyecanı ve sevinci görme şansına sahip olacaksınız.

Lumion dünyasında eğlenerek çalışın

Her şey buna bağlı. Bir mimarın çalışmasındaki neşeyle ilgili her türlü anlamsızlıktan veya genellemelerden arındırılmış. Lumion profesyonel bir araçtır ve eğlencelidir!

Lumion’da çalışırken, sonsuz Lumion dünyasında gezinir, hayal gücünüzden başka hiçbir şey olmadan sahneler inşa eder veya bir fotoğraftan, bir site değerlendirmesinden veya bir anıdan gerçek hayattaki yerleri yeniden yaratırsınız. Fikrinizi hayata geçirmek için ağaç dikebilir ve bir manzara oluşturabilir veya iç aydınlatma ve mobilyalarla bir duygu veya ruh hali yakalayabilirsiniz.

Veya sanatsal yönünüze yaslanabilir ve bina tasarımınızı en yüksek dağdan veya en derin denizin dibinden gösterebilirsiniz. Lumion dünyası, mimari hayallerin hayat bulduğu bir yerdir. Mesleğin gerçekliği ile ilk başta bu mesleğe katılmanızın sebepleri arasındaki uçurumu kapatan bir yer.

Render ile yeni bir ilişki

Lumion, render ile ilgili asırlık kavramları alır ve onları baş aşağı çevirir. Artık süreç mimarın terine, kanına ve gözyaşına bağlı değil; Lumion, renderı keyifli hale getirir. Stresi en başından ortadan kaldırmak için tasarlanmıştır, size yaratıcı potansiyelinizden yararlanmanız ve şimdiye kadarki en iyi çalışmanızı üretmeniz için tatmin edici bir fırsat sunar.

gorsellestirmeyi yeniden sevmeyi ogrenin Outdoor Pool

Lumion’un render sürecini nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, tasarımlara hayat vermek ve Lumion’u iş akışlarınıza yerleştirmek hakkında bloglarımıza göz atın.

*Bir Lumion lisansı satın aldığınızda, ‘yüzer lisans’ adı verilen lisansı alırsınız. Bunlar, ağ lisansları ile fiilen aynıdır. Lisansı süresiz olarak kullanabilir ve tek bir Lumion lisans anahtarını size ait birden fazla bilgisayara (gerçek kişi veya tüzel kişi) kurabilirsiniz.

İki veya daha fazla kişi aynı anda farklı bilgisayarlarda tek bir Lumion lisans anahtarını kullanmak isterse, lisansınıza oturum eklemeniz gerekir.

Orijinal içeriğe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top