Arazi Analizinin 4 Temel Ögesi

arazi analizinin 4 temel ogesi 1200x628 1

Arazi analizi, uygulanabilir bir bina tasarımı yaratmada çok önemli bir ilk adımdır. Saha konumu, topografya, imar düzenlemeleri, trafik koşulları ve iklim gibi faktörleri göz önünde bulundurmak, bir tasarımcının doğasında bulunan fırsatları en üst düzeye çıkarmasına ve projede sorunlara neden olabilecek olası etmenleri öngörmesine olanak tanır. Burada, arazi analizinden en fazla değeri elde etmeye yönelik bazı önemli faktörler ve fikirler hakkında bir özet yer almaktadır. 

image 4

Birinci Faktör: İklim Trendleri 

Pritzker ödüllü mimar Glenn Murcutt, iklimini ve ekolojisini anlamak için tasarıma başlamadan önce bir alanda kamp yapmasıyla biliniyor – birçok mimarın vakti olmadığı için başaramadığı bir iş. Artık, dünya genelindeki saha koşullarına ilişkin öngörüler sağlayabilecek 3D modelleme teknolojimiz var. Tasarım sürecinin başlangıcında; arazinizi, güneş rotası, mevsimsel hava koşulları ve baskın rüzgarlar gibi iklim faktörlerinin merceğinden değerlendirmek, size fırsatlardan yararlanma ve daha az elverişli faktörlere karşı önlem alma konusunda en iyi şansı verir. Bu unsurların uygun şekilde planlanması başarılı bir projeye katkıda bulunacaktır. 

Buna bağlı olarak, tasarımcılar arazinin doğal özelliklerini dikkate almalıdır: topografya, bitki örtüsü, arazi seviyeleri ve toprak türleri. 

Tüm bunları göz önünde bulundurarak, en fazla değeri sağlamak için gölgeleme ve camlama, günışığı aydınlatması ve strateji önerileri hakkında önemli bilgiler sağlayan araçları kullanın. Bu öngörüleri sağlayan teknoloji, uygulanabilir seçenekleri keşfetmenize, değerli içerikleri hızlı bir şekilde oluşturmanıza ve tasarımlarınızı ileriye taşımanıza olanak tanır. 

image 1

PreDesign, iklim analizini tasarım kurgunuza eklemenize yardımcı olur ve tasarım planlamanızı başlatmanın etkili bir yoludur. PreDesign, tasarım kurgunuzda doğru iklim bilgileriyle ilerlemenize olanak tanır. “Mevsimlere genel bakış” özelliğini kullanarak arazinizin iklimi hakkında üst düzey bilgiye sahip olabilirsiniz. 

Bu bilgiyi proje başlangıcında, müşteri ve proje ekibiyle yaptığınız tasarım tartışmalarında kullanabilirsiniz. 

PreDesign, araziniz için geçmiş iklim verilerinin analizine dayanarak, projenize en uygun olanları sunmak için farklı cam oranları ve gölgeleme seçenekleri kombinasyonları arasından filtre uygulayarak size şık özellikler sunar. Bu, tasarım sürecinizi basitleştirmenin ve netleştirmenin oldukça akıllı bir yoludur.

İkinci Faktör: Sosyal Konular 

Binalar toplum için inşa edilir. Tasarımcılar, binayı kullananların hayatlarının olumlu yönde zenginleşmesini isterler. Bu nedenle, yapının toplumdaki faktörleri nasıl etkilediğini düşünmeli göz ardı etmemelidir. 

İşte arazi analizinizde dikkate almanız gereken birkaç sosyal faktör. 

image

a: İnsan Faktörü 

Bir binanın tasarımı ve inşaatı, yaşamları ve çevreyi etkiler ve iyi tasarım, kullanıcıların ve yerel topluluğun yaşam kalitesini artıracak şekilde yapılmalıdır. Barton Malow Company, hızdan ödün vermeden, doğruluk ve maliyet kesinliği sağlayarak müşterilere, yerel topluluklara ve mevcut kullanıcılara sahadaki duyarlılığı modellemek ve göstermek için, Frostburg Eyalet Üniversitesi Eğitim ve Sağlık Bilimleri Merkezi’nin 3D ve 4D modellerini geliştirirken SketchUp‘ı kullandı. 

image
Bir Barton Malow SketchUp modelinden oluşturulan Frostburg Eyalet Üniversitesi Eğitim ve Sağlık Bilimleri Merkezi inşaat aşamaları. 

Proje ekibi birkaç zorlukla karşı karşıya kaldı – inşaat sırasında alanın bir kısmı dolu olacaktı ve Barton Malow, yeni öğrencilerin gelmesi nedeniyle üniversite ile birlikte akademik yılın başında projeyi teslim etmek zorunda kaldı. Sanal Tasarım ve İnşaat ekibi, doğru teknolojilerden yararlanarak bu benzersiz zorlukların üstesinden geldi. Ekip, SketchUp’ı kullanarak, sürecin başlarında 3D modeller geliştirdi, önerilen yapıyı sergilemek için görüntüleri dışa aktardı ve ek etki için çarpıcı 4D animasyonlar yaptı. Barton Malow, projeyi çevrenin olumsuz etkilenmemesini sağlayacak şekilde aşamalı olarak geliştirmiş ve tamamlamıştır. 

Barton Malow, SketchUp Scenes‘i kullanarak, önerilen yapım sürecini, aşamaları, güvenlik ve lojistik planlarını efektif bir şekilde gösterdi. Frostburg Eyalet Üniversitesi, öğrencilerin inşaat sırasında yaşamalarına ve okumalarına izin verdiği için proje aşaması gerekliydi. 

Yerleşim planları, erişim noktaları, depolama ve atık bertaraf tesisleri gibi kilit alanların haritasını çıkardı ve erişim noktalarının ve inşaat malzemesi depolamasının yaya veya araç trafiğini engellememesini sağladı. Bu planlar SketchUp‘tan dışa aktarıldı ve sitede görüntülenmek üzere optimize edildi. 

Saha yollarını, erişimi ve inşaat aşamalarını belirlemek için teknolojiyi kullanmak, projenin başarılı bir şekilde tamamlanmasını ve mevcut bina kullanıcıları ve çevre için minimum kesintileri sağladı – insan unsuru akılda tutularak bina yapımının harika bir örneği! Proje hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz!  

b: Çevre 

Topluluk katılımı, entegre mahalleler oluşturmak için önemlidir. Ödüllü kentsel planlama ve geliştirme firması Houseal Lavigne Associates, şirketleri cezbetmek için Oshkosh şehrinin şehir merkezinde, bir kentsel yeniden geliştirme planı tasarlayarak bunu teşvik edebildi. Proje çarpıcı bir başarıydı, topluluk desteği topladı, ekonomik büyümeyi hızlandırdı, istihdam yaratmayı teşvik etti ve sivil gurur aşıladı. 

image 2
Şehir merkezindeki yeniden geliştirme alanının havadan görünümü. Houseal Lavigne’in izniyle. 

Toplumu ve işleri, eskiden harap olan bu sahil tesisine yaklaştırdılar. Proje ekibi, topluluk endişelerine yanıt olarak, bunu hızla sergilemek için SketchUp‘ı kullandı. Houseal Lavigne Associates, başarısını topluluk katılımını geliştirmeye bağlıyor ve bunun projelerin inşa edilmesinin anahtarı olduğuna inanıyor. Teknoloji, iş akışları için çok önemlidir – hızlı 3D modelleme, tasarım geliştirmeyi kolaylaştırır ve etkileyici işlemeler, planlamacıların ve tasarımcıların müşteriler ve toplulukla etkili bir şekilde iletişim kurmasına yardımcı olur. İlk eskizlerden sonra, proje ekibi tasarım geliştirme aşamasının neredeyse tamamını SketchUp’ta tamamlar. Teknolojiyle birlikte şehir plancılarının, verimli ve iyi düzenlenmiş şehirleri hesaplamak için daha iyi ölçütlere sahip olduğuna ve şehir planlamasının tahminini ortadan kaldırdığına inanıyorlar. 

Büyük ölçekli tasarım projelerini modellemeyle ilgili ipuçları için, bir uzmanın, basit ve kullanışlı on ipucunu paylaştığı bu makaleyi okuyun. 

c: Kültür 

İyi düşünülmüş binalar, çevredeki topluluğun kültürünü destekler. Tasarımcılar, “Tasarım toplumun hayatını zenginleştiriyor mu?” gibi sorular sorabilir. veya “Yerel bir ihtiyaca hitap ediyor mu?”. 

Lund ve Slaatto Architects’in amacı, toplum ve günlük bina kullanıcıları için kalıcı değeri olan projeler yaratmaktır. Ödüllü projeleri Ulstein Arena, spor ve aktivite için bir alan yaratır ve çevredeki peyzajın kentsel yaşamla bütünleştiği Ulsteinvik kasabası için bir buluşma yeridir. Önemli bir denizcilik endüstrisi, kasabanın kültürel ve maddi kimliğini tanımlar ve proje, maddi ve resmi ipuçlarını buradan alır. Çok fonksiyonlu arenada, büyük bir spor salonu, tırmanma duvarı, birkaç yüzme havuzu ve bir kütüphane bulunmaktadır. 

image 3
SketchUp’ta Arena Ulstein projesinin dış görünümü. Lund+Slaatto’nun izniyle. 

Ulstein Arena, binanın Ulsteinvik’in küçük ölçekli ve yoğun kentsel yapısına uyum sağlamasına yardımcı olan iki ana bölüme ayrılmıştır. Çevredeki peyzajla üç noktada buluşuyor ve şehrin mevcut yaya yolları ağına doğrudan bağlı bir dizi yeni kentsel alan yaratıyor. Bu, yerel halkın okula veya dükkanlara gitmek için binanın içerisine girmesine, çevresinde gezebilmesine ve dışarısına çıkmasına olanak sağlar. Binalar, çevrelerinin ve kullanıcılarının kültürüyle bütünleşir. 

Üçüncü Faktör: İmar ve Düzenleme 

Geçiş hakkı, sit tarihi, koruma durumu, tescilli bina durumu, ağaç koruma talimatları ve bina performans düzenlemelerinin karşılanması gibi bu alanda ele alınması gereken çeşitli önemli hususlar vardır. Endüstriden bağımsız olarak, sürdürülebilir kaynak tüketimi küresel bir önceliktir. Tasarım ve yapım sürecinde bina performansı ön planda olmalıdır. Neyse ki teknoloji, bina performans analizinin en fazla etkiye sahip olduğu tasarım sürecinin başlarında dahil edilmesine yardımcı olmak için mevcuttur. 

Remington Development Corporation’daki Mimari Tasarımcı Scott Miller, kavramsal tasarım sürecini mükemmelleştirmek için SketchUp araç takımını kullanıyor. “SketchUp, fikirleri genişletmeme yardımcı olan çok sezgisel bir yazılım, bu yüzden onu kullanmaya devam ediyorum. Şirket içi grubumuza ve müşterilerimize hızlı bir şekilde birden fazla tasarım seçeneği sunmamı sağlıyor. Ayrıca inşaat grubumuzun maliyetleri anlamasına yardımcı olmak için, yerel düzenleyici bina kodlarını karşılamamızı sağlarken önerilen tasarımlarla ilişkilendirerek kullanıyorum. 

image
Quarry Park Riverfront projeleri için konsept planlaması. SketchUp’ta modellendi ve V-Ray kullanılarak oluşturuldu. Resim Remington Development Corporation’ın izniyle. 

Scott, tasarladığı binaların bina kodu standartlarına uygun olduğundan emin olmak için kapı, merdiven ve pencerelerin konumlarını ve boyutlarını incelemek için SketchUp’ı kullanıyor. 

SketchUp kullanmanın bir başka yararı da Sefaira’yı kullanma yeteneğidir. Kavramsal aşamada, ulusal enerji kodlarımıza uygunluğu gözden geçirmek için duvarlara, pencerelere ve temele değerler atadım. Bunlar üst düzey rakamlar olsa da bana – grubumuz ya da müşterimize – yerin iklimine göre enerji tüketimi hakkında kabaca bir fikir veriyorlar.

Sefaira‘yı kullanmak, Remington Corporation’daki ekibin verilerle desteklenen bir tartışma başlatmasına yardımcı olur. Miller’e göre, analiz, sürdürülebilirlik mühendisleriyle anlamlı konuşmalar başlatmak için bir temel sağlıyor. Bina kabuğu aracılığıyla enerji kaybı ile ilgili sorunları, ekipman/aydınlatma gücü gereksinim sınırlarını ve inşaat montajları ve cam sistemleri için minimum değerleri belirleyebilirler. Bu bina performans analizi tamamlandıktan sonra Miller’in ekibi, bulgularını incelenmek üzere makine mühendislerine gönderir. Daha fazlasını öğrenmek için burayı okuyun. 

Dördüncü Faktör: Altyapı 

Mevcut arazi koşullarınızı, özellikle mevcut altyapı ve altyapının durumunu anlamak için doğru teknolojiyi kullanırken, maliyet hatalardan kaçınılabilir. İnşaat şirketi FMT AB’nin başarısı, birlikte çalışabilir aletlerin kullanılmasına bağlıdır; yani, diğer teknolojilerle konuşan teknoloji. FMT AB, her projeyi, nokta bulutu verilerini toplamak için bir drone göndererek başlatır. Drone verilerini içe aktarmak için Scan Essentials, Trimble Business Center ve RealWorks‘ü kullanırlar ve ardından bazı değişikliklerden sonra bunları SketchUp’a aktarırlar. 

image 2
Trimble ürünleri kullanılarak oluşturulan nokta bulutu taraması. Resim FMT AB’nin izniyle.

Farklı programlar arasında yüzeyleri ve dokuları hızla çekebiliyor, tasarım modellerinden sahada doğrudan yerleşimi ve Trimble Connect aracılığıyla birden fazla kaynaktan tasarımları koordine ederek kolay, akıcı bir QA/QC iş akışı elde edebiliyoruz. Bu iş akışı, tüm inşaat sürecine fayda sağlayarak hafriyat ekibinden beton yüklenicisine kadar sahadaki herkesin daha hızlı çalışmasını sağlıyor.

FMT AB’nin Trimble teknolojilerini özel olarak kullanması, şirketi büyük iş rakiplerinden tahmini %30 daha verimli kılıyor. Trimble Business Center, sahadan proje bitimine kadar tüm verileri sağlar; Trimble RealWorks, yüksek kaliteli müşteri çıktıları oluşturmak için nokta bulutlarını işlemek ve analiz etmek için kullanılır; ve SketchUp Studio‘da Scan Essentials, maddi dünyayı 3D modellemeye alarak nokta bulutları üzerinde modellemeyi ve Trimble SiteVision‘daki analiz dosyaları veya işlenmiş görüntüler arasında ileri ve geri hareket etmeyi mümkün kılar. Bu birlikte çalışabilirlik, verimli bir süreç sağlar, zamandan tasarruf sağlar ve iş akışını düzenler. FMT AB’nin süreci hakkında buradan daha fazla bilgi edinin. 

image 1
Yerleşik durumu temsil etmek için nokta bulutu verilerini kullanma. Resim Design Develop LLC’nin izniyle.

Akıllı teknoloji, potansiyel tehlikelerden ve risklerden kaçınmanıza yardımcı olur. Trimble X7 gibi Pointcloud tarama donanımı, yapısal bütünlüğü değerlendirirken işinizde size güven ve verimlilik sağlayan bir doğruluğa sahiptir. Mimarlık firması Design Develop LLC, projelerini kolaylaştırmak için iş akışlarının başlangıcında SketchUp, Trimble X7 ve Scan Essentials’ı kullanıyor. Firma müdürü Bob Pineo şunları söyledi: 

Trimble ürünlerini birleştirmek, şirketimizi katlanarak büyütmeye yardımcı oldu. İş akışımızı düzenlemeye ve işimizi büyütmeye yardımcı olmak için SketchUp, Trimble X7 ve Scan Essentials kullanıyoruz. Bu teknolojiyi dahil etmek çok basitti ve alternatifli çalışma yeteneğimiz feda edilmedi. Trimble X7’yi kullanmak, sürecimizin oldukça yeni bir parçası, bize oldukça zaman ve para kazandırdı. Bunu bir üçüncü taraf bilirkişi ile kiralardık, dosyalarla ve verileri hemen almayla ilgili her zaman sorun yaşardık. Şimdi tüm bunları kendi bünyemizde yapıyoruz. Hatta bu hizmeti başka şirketlere satarak işimizi büyüttük.

Kaynak: https://blog.sketchup.com/article/4-essential-elements-of-site-analysis  

Sosyal Medyada Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
Scroll to Top